Počuli ste už o pobožnosti k malej Márii?

Táto pobožnosť je tiež známa ako „Maria Bambina“ alebo „La Divina Infantita“. Je to stáročná tradícia hlavne v Európe i Mexiku na počesť Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Kostol, ktorý sa nakoniec stal katedrálou v Miláne v Taliansku, bol v roku 1007 zasvätený „Tajomstvu Narodenia Panny Márie“. Mesto sa stalo známym ako centrum o oddanosti dieťaťu Márii a súčasná katedrála bola dedikovaná „Narodeniu Márie“ v roku 1572.

História sošky Malej Márie

O niekoľko generácií neskôr sestry Klarisky v talianskom meste Todi vyrobili voskovú figúrku Márie ako bábätka. Nakoniec si figúrka našla cestu k Sestrám Charity v Miláne. Postupom času sa vosková figúrka zmenila a vybledla, no aj tak sa jej pripisovali zázračné uzdravenia najmenej troch sestier v roku 1884. Hneď nasledujúci rok bolo toto vyobrazenie zázračne zreštaurované presne tak, ako vyzeralo jeho prvotné sfarbenie a v tomto novom stave zostáva dodnes.

Repliky figúrky sú často darované novomanželom, ktorí sa modlia k Panne Márií, keď sa pokúšajú počať dieťa.

Zdá sa, že Mária nechcela túto oddanosť obmedziť na Taliansko alebo Európu, pretože v roku 1840 na sviatok Zjavenia Pána sa zjavila Sestre Magdaléne z rádu Mníšok koncepcionistiek v Mexico City, keď sa modlila.

6. januára 1840, na sviatok Zjavenia Pána /Troch kráľov/, sestra Magdaléna pokľakla pred betlehemom vo svojom kláštore v Mexico City a kontemplovala Ježiška v jasliach. Potom ju napadla myšlienka: ak si ctíme Ježišovo detstvo, prečo nie detstvo jeho Matky?

Zrazu sa pred ňou objavilo milé dievčatko, oblečené ako malá princezná a ležalo vo vzduchu na obláčikoch! Sestra Magdaléna okamžite vedela, že toto krásne dieťa je Panna Mária, ktorá sa jej zjavuje v podobe bábätka. Dojča Mária jej povedala: „Udelím veľké milosti tomu, kto si ma uctí v mojom detstve, lebo je to zabudnutá pobožnosť“.

Sestra Magdaléna požiadala miestneho sochára, aby vyrobil sochu Dieťaťa Márie. Keď dostala je vyobrazenie, začala šíriť pobožnosť, ktorej pôvod sa datuje od roku 1245. Odvtedy sa sestra Magdaléna zasvätila šíreniu kultu Dieťaťa Panny Márie pod menom „Božská infantka“; pobožnosť dostala od Vatikánu najprv súhlas a následne aj schválenie cez pápeža Gregora XVI.

Úcta dnes

Mnoho miestnych obyvateľov Mexico City zažíva zázraky na príhovor malej Márie, najmä pokiaľ ide o deti a tehotenstvo. Jej vyhotovenie je uctievané v kostole Panny Márie Zdravia  počas novény – 9 dní, čo vrcholí 8. septembra. A potom je pobožnosť vždy 8. dňa v mesiaci. 8. septembra sa koná procesia so širokým spektrom sošiek Panny Márie, často v pozoruhodných ručne vyrobených odevoch. Procesia končí pri kostole, kde sa slúži omša, požehnávajú sa nové sošky a samozrejme je i oslava s hudbou, zábavou a jedlom.

Nové rehoľné rodiny s touto pobožnosťou

Okolo roku 1865 mladé dievča menom Rosaria Arrevillaga, ktoré pociťovala hlbokú lásku k tejto oddanosti, preto založila Kongregáciu sluhov dievčatka Márie.

Neskôr na počesť „Divina Infanta“ založil páter Federico Salvador Kongregáciu otrokov Nepoškvrneného Počatia Panny Márie a v priebehu rokov vznikla aj Kongregácia misionárov Narodenia Panny Márie.

Samotná uctievaná figúrka má pontifikálne požehnanie pápeža Jána Pavla II. i Františka.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *