Obraz Panny Márie Guadalupskej neustále udivuje svojou zázračnosťou

Slávny obraz Panny Márie Guadalupskej, ktorý je k videniu v meste Mexico City, konkrétne v bazilike nazvanej Bazilika de Guadalupe, patrí ku vzácnym katolíckym artefaktom. Jeho vznik a hlavne zachovalosť budí aj po stáročiach úžas u veriacich i ateistov.

Na rozdiel od Turínskeho plátna, v ktorom bolo uložené telo Pána Ježiša a o ktorého autenticite mnohí vedci pochybujú, tu pozorné skúmanie potvrdilo pravosť aj vek diela. Overovanie prebiehalo v kozmických laboratóriách NASA – najmodernejšími vedeckými metódami! Ani tie však nepriniesli odpoveď na základnú otázku: Akým spôsobom obraz Panny Márie Guadalupskej vznikol a prečo farby ani po bezmála päťsto rokoch vôbec nevybledli, ani sa nezmenili?

Ruže rozkvitli v mraze

Všetko začalo v decembri 1531, kedy išiel skoro ráno starý indián Juan Diego Cuauhtlatoatzin zo svojej osady na svätú omšu. Keď došiel k úpätiu kopca Tepeyac, začul prenádherný spev. Potom, čo zastal, počul, že na neho niekto zhora volá. Vyšiel teda až na samý vrchol kopca.

Tam stála vznešená pani tmavej pleti, predstavila sa ako Matka Božia a žiadala ho, aby povedal biskupovi, že má na tomto mieste postaviť kostol a zasvätiť jej ho.

Biskup ale historke člena „menejcenného“ národa neuveril. Lenže Juan mal videnie, že na mieste, kde zjavenie uvidel, natrhal ruže. Hoci bol december a mrzlo len tak praskalo, našiel ich veľa, pozbieral ich do plášťa a ešte kvitnúce priniesol skeptickému biskupovi.

Keď ich pred ním chcel vysypať, vytvorili pred ich užasnutými zrakmi na vnútornej strane plášťa – tilmy obraz svätice. Ona chcela, aby miesto bolo nazývané Guadalupe.

Plášť je stále ako nový

Prečo práve týmto slovom, to je záhada (je aztécke, nie španielske), nie je to však jediná záhada. Chudobný indiánsky plášť, ktorý je utkaný z rastliny agáve a ktorý sa mal podľa všetkých prírodných zákonov najneskôr po 40 rokoch rozpadnúť, je aj po takmer 500 rokoch úplne zachovalý.

Nenesie stopy ťahov štetcom, farby sú stále svieže, aj keď bol stáročia nezarámovaný a vystavený dymu kadidiel a sviečok, dotykom zbožných pútnikov aj ďalšiemu znečisteniu.

Oči ukrývajú postavy zúčastnených

Výskum v roku 1962 odhalil v očiach Panny Márie siluetu nálezcu, Juana Diega, ale aj postáv prekladateľa a biskupa, prítomných u scény vysypania kvetov z plášťa. Zástupca firmy Kodak potom vyhlásil, že obraz sa oveľa viac podobá fotografii ako maľbe!

To len podnietilo záujem vedcov. Tí po skúmaní každého detailu dospeli k záveru, že nie je možné logicky vysvetliť nielen samotné dielo, ale aj fakt, že stále ešte existuje.

Obraz Panny Márie Guadalupskej má teplotu tela

A nielen to. Zachovalo si pôvodnú sviežosť. Je dokonca vytvorené tak, že využíva hrubý vzor tkaniny k docieleniu priestorovej hĺbky tváre. Oční špecialisti zistili, že sietnica reaguje na svetlo rovnako ako u ľudského oka! To ale ešte nie je zďaleka koniec záhad.

Teplota plátna zodpovedá ľudskému telu, pod opaskom znázorňujúcim tehotenstvo sú fonendoskopom zreteľne počuteľné údery srdca dieťaťa v maternici. Teplota tkaniny, na ktorej je obraz, je stále 36,6 stupňov, čo je teplota zdravého človeka. V oblasti pása Panny Márie namerali pulz 115 úderov za minútu, čo zodpovedá pulzu ľudského plodu.

Farby sa nedotýkajú plátna

Videozáznam potom na tom istom mieste ukázal pohyb plodu krátko pred pôrodom! Na zistenie pôvodu farieb bol použitý laser aj ďalšie prístroje. Podľa analýz sa na Zemi vôbec v žiadnej forme nevyskytujú, navyše sú tesne nad plátnom, bez  toho, že by sa ho dotýkali! Tajomstvo Máriinho obrazu sa ešte prehĺbilo, keď dr. Richard Kuhn, nositeľ Nobelovej ceny v odbore chémie, konštatoval, že vlákna obrazu neobsahujú žiadne známe minerálne, rastlinné, zvieracie alebo syntetické farbivá. Farby tvoria úplne hladký povrch ako na fotografii, akoby látka reagovala ako film, na ktorý boli obraz a farby nanesené tajomným pôsobením priamo na jednotlivé vlákna. To je jedinečný, úplne nevysvetliteľný fenomén.

Nakoniec vedci kapitulovali a priznali, že to, ako obraz Panny Márie Guadalupskej v Mexiku vznikol, aj to, že stále existuje, nie je možné vysvetliť nijak inak ako zázrakom alebo pôsobením mimozemských síl.

Zdroj: Fatym.cz, Podle Le Chardonnet z Léonart: Le ciel, assuré par Maria, magazin.travelportal.cz, Obrázky: Tamtiež

8 thoughts on “Obraz Panny Márie Guadalupskej neustále udivuje svojou zázračnosťou

 • 8. septembra 2019 at 10:13
  Permalink

  Milá Pavla, dúfam, že ťa Duch Svätý osvieti, aby si spoznala pravdu o Bohu a jeho Matke Panne Márii.
  Panna Mária existuje a je matkou Ježiša Krista Božieho Syna. Nekonečne miluje všetkých ľudí a aj teba, aj keď to odmietaš.
  Ak nechápeš niektoré veci, týkajúce sa právd viery alebo Cirkvi, bude stačiť, keď začneš študovať samotné dejiny Cirkvi, Sväté Písmo, teológiu a tomu podobné a nájdeš odpoveď na mnohé otázky a nejasnosti. Hlavne nečerpaj informácie o Cirkvi z filmov ako Da Vinciho kód…
  Zároveň ďakujem Ivanke Paúrovej za pekný článok a Monike za rozumnú reakciu.
  Určite Vám to Panna Mária Guadalupská nezabudne!

  Reply
  • 15. decembra 2020 at 19:47
   Permalink

   Lidé Boží,
   Panenka Maria Guadalupská je naše jediná záchrana před Satanem – Covid je dílo Satana. Satan zuří, škodí jak jen může, ale Panenka Marie Guadalupská nás ochrání a bude to už brzy. Už nám pomohla najít vakcínu a jaro bude nádherné. Jenom lidi modlete se a buďte pokorní, ctěte a vyznávejte lásku panence Marii Guadalupské. Nic krásnějšího, čistějšího a spravedlivějšího než Matka Boží a Její syn Ježíš Nazaretský na světě není.
   Otče náš jenž si na nebesích Posvěť se jméno Tvé…Ámen

   Reply
 • 21. decembra 2018 at 15:01
  Permalink

  preco klamete? ! NASA obraz nikdy neskúmala, je maľovaný indiánskym maliarom Marcosom na trvanlivom konope. Ide o podvrh Satana!!!!

  Reply
 • 16. decembra 2018 at 20:38
  Permalink

  V Bohu sú tri Božské osoby: Otec, Syn a Duch Svätý – jedna zo šiestich hlavných právd.

  Reply
 • 12. decembra 2018 at 20:23
  Permalink

  Nechápem ľudí, nikto nevidí ako cirkev klame, všetky ich takzvané dôkazy sú mnoho krát len výmyslom, ktorý za 2000 rokov sa staly tak zaužívanými vecami, až to berieme za samozrejmosť. ŽIADNA MATKA BOŽIA N E E X I S T U J E!!! Veď Boh tu bol pri stvorení sveta a nepotreboval matku, ani nijakú nemal, keby sa narodil nebol by večný. Tak ako môžeme veriť že je nejaká žena matkou Boha? Ona pokiaľ viem porodila Ježiša a cirkevných archivoch, dokonca aj vo filme Da Vinciho kód sa spomína, že až 300 rokov po smrti Ježiša z neho urobili súčasť Boha. Nechápem prečo. To nám Jeden Boh nestačí. Pritom prve Božie prikázanie hovorí NEBUDEŠ MAŤ INÝCH BOHOV OKREM MŇA ABY SI SA IM KLAŇAL. Tak prečo ho samotná cirkev porušuje a my všetci sme tak hlúpy, že to tým farárom žerieme…. SME HLÚPE OVCE??? Alebo vydíme kde je pravda.

  Reply
  • 13. decembra 2018 at 15:26
   Permalink

   To už je na Vás, čo si myslíte. Katolícka viera je v tomto jasná a prosím, aby ste to rešpektovali. Urážajúce poznámky podobného typu nie sú k ničomu dobré pre nikoho. Pekný deň.

   Reply
  • 5. septembra 2019 at 14:45
   Permalink

   Milá Pavla, mrzí ma Vaša averzia voči Cirkvi a Ježišovej Matke. Neviem k akej denominácii patríte. Ja zas nechápem ľudí, ktorí veria blufom Dana Browna. Popravde, veľmi dávno som sa tak dobre nezasmiala ako pri Anjeloch a démonoch. Priemerný študent gymnázia by dokázal vyvrátiť všetky tie hlúposti. A tie cirkevné dokumenty, čo spomínate, budú takého istého charakteru – samé bludy a klamstvá. Teda pokiaľ si niekto ich existenciu len nevymyslel.
   Satan odvádza dobrú robotu, ale je to márna snaha, pretože prehral. Navždy. A porazila ho Žena a jej Božské Dieťa. Panna Mária je matkou Boha, ale nie preto, že by to potreboval Boh, ale preto, že to tak chcel. Chcel s nami prežiť všetko, čo sa v ľudskom živote dá, aby sa nám čo najviac pripodobnil, teda aj narodenie a smrť. Tým, že urážate ju, urážate aj Ježiša, Ducha Svätého a Boha Otca, ktorý si ju vyvolil. Prajem Vám, aby ste tieto pravdy prežili v pokore a láske kým je ešte čas. Pekný deň.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *