Modlitba detí zničila rakovinu

– „Dobré ráno, pani Eva“ – hovorí Emil.

– „Dobré ráno“ – milá a dobre známa žena v slúchadle vždy mala hlas plný pohody a radosti svojho srdca. A predovšetkým miernosti a pokoja. To posledné bolo naozaj to, čo teraz najviac potrebovala.

– „Dobré ráno, pán Emil. A čo? Ako sa to deje?“ – odpovedá Eva a pokúsi sa maskovať vzlykanie, ktoré už nevie ovládnuť.

– „Súhlasili. Všetci.“

– „Pán Emil. Nemuseli ste. Naozaj. Ako vám to oplatíme?“

– „Pani Eva, ani som ich nemusel presviedčať. Prišli s tým sami. Musím už ísť. Ideme teraz do kostola. Všetci.“

 

Rakovina

Táto nočná mora trvá niekoľko dní. Pôvodne Eva a Piotr nechceli nikomu o nej povedať. Uprednostnili, aby sa znova uistili. Pri ďalších lekároch overujú diagnózu. Teraz už však nič nemôžu skrývať. Všetky testy sú jasné. Ich syn je vážne chorý. Rakovina napadla lymfatické uzliny ich milovaného dieťaťa. Situácia sa zhoršuje každý deň. Eva nevedela, kde hľadať pomoc. A tá prišla v rozhovore so spomínaným Emilom.

Bol to katechéta v škole, do ktorej chodil syn Evy a Piotra. Poznal situáciu, pretože po niekoľkých týždňoch neprítomnosti v škole sa učitelia a žiaci jednoducho začali pýtať. Nemohlo to už dlhšie trvať. Rodičia sa rozhodli vysvetliť situáciu. Povedali pravdu. Ich syn bol v kritickom stave. Potrebovali zázrak.

Spolužiaci boli hlboko pohnutí týmto príbehom. Rozhodli sa vziať veci do vlastných rúk.

 

Spolu do kostola

– Pán učiteľ, možno by sme sa spoločne mohli modliť za nášho chorého kamaráta? – jedného dňa navrhol žiak, ktorého samotné deti delegovali ako hovorcu.

– Skvelý nápad – reakcia katechétu Emila bola spontánna . – Začnime hneď.

„Ale nie tu, nie na hodinách,“ odmietol chlapec. – Chceli by sme ísť do kostola po vyučovaní v škole a modliť sa spoločne na tento úmysel.

Katechéta Emil zamrzol. Poznal tie deti roky. Napriek svojim mnohým nedostatkom a nepochopiteľnostiam, ktoré vystrájali, ich rád vyučoval lekcie z náboženstva. Nečakal však takúto vec. Teraz nemal na výber. Takýto návrh nesmie byť zamietnutý.

V ten deň po škole všetci išli do kostola spolu. A tak to ostalo i naďalej. Ak tam bola omša, zúčastnili sa jej. Ak nie, modlili sa len v tichosti. Chceli byť spolu. Chceli pomôcť svojmu priateľovi, ktorý ich potreboval, ako nikdy predtým.

Každý deň chodili do kostola počas celého týždňa. Ich nadšenie neskončilo ani po prvom týždni. Naopak. Druhý týždeň začal presne rovnakým spôsobom. A tretí týždeň opäť …

 

Odvážne srdcia

Potom sa stal zázrak. Nevysvetliteľným spôsobom sa chlapec postavil na nohy. Po chorobe nebola žiadna stopa. Modlitba detí zo základnej školy priniesla neuveriteľnú silu. Deti spolu s katechétom a rodičmi chorého chlapca sa za neho modlili.

Nedozviete sa o tomto príbehu z televízie. Nebudú o tom rozprávať na rozhlasovej stanici. Novinové titulky si o ňom neprečítate. Nie. Viete prečo? Pretože všetko v ňom bolo tichučké.  Jednoduchá viera detí sa opäť ukázala ako modlitba, ktorú je ťažké porovnať so všetkým ostatným.

Detské rozhodnutie prinieslo ovocie. Namiesto hry na PlayStation, namiesto kopania do lopty, namiesto návštevy kina – modlitba namiesto všetkého. Pretože spoločný priateľ skutočne trpel.

Boh počúval modlitbu detí. A ja svedčím mimoriadnym svedectvom. Odvaha srdca detí zo základnej školy v blízkosti Varšavy. Cítim sa oveľa, oveľa lepšie. Pretože vidím, že Bohu nič nie je nemožné.

Zdroj: Aleteia.pl, obrázok: tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *