8. nedeľa cez rok A

Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať,
alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.
Viď Mt 6,24-34

 

Každý človek je niečí syn/dcéra. A tak ako nikto nemôže mať súčasne dvoch otcov ani dve matky, ani jeho život nemôže mať dva zdroje identity. Buď je náš život závislý na Bohu – vtedy sme jeho deťmi, alebo je závislý od „mamony“– a vtedy sme jej otrokmi. Táto alternatíva vyžaduje radikálne rozhodnutie – rozhodnutie medzi tým, čo dáva život, a tým, čo ho ničí. Človeku môže chýbať poznanie Boha, ale kto Boha pozná, nemôže ho klásť na druhé miesto. Boh, ktorý by stál na druhom mieste, nie je skutočným Bohom.

Ježiš nám nehovorí, aby sme nepracovali. Hovorí nám, aby sme si z práce neurobili božstvo, ktoré nás bude dusiť. Mamona je božstvo, ktoré si vyžaduje službu 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Priamym kultom tohto božstva je práca, ktorá nutne musí produkovať. Vyznaním viery je: „Ak neprodukuješ, si zbytočný. Ak nezarábaš, tvoj život nemá cenu.“ Nepriamym kultom tohto božstva je oddych, pri ktorom sa nutne musí konzumovať. Kto nekonzumuje, kto si neužíva, je prinajmenšom „divný“.

Kto sa však klania jedinému Bohu, vie že jeho práca má hodnotu i vtedy, keď neprináša vyčísliteľné výsledky, a jeho oddych nie je honbou za stále novými zážitkami a pôžitkami, ale chválou nebeského Otca, ktorý živí všetky nebeské vtáky a oblieka všetky poľné byliny aj tie, ktoré nikto nevidí a nikto neocení.

 

 

 

© E-nedeľa
BUONA DOMENICA!
Andrea, sr. Carolina, sr. Silvia, sr. Anna
FSP

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *