5 krásnych skutočností o sv. Brigite Švédskej
Tí, ktorí tvrdia, že Katolícka cirkev je proti ženám, zjavne nevedia, ako veľmi Cirkev ctí a podporuje ženy, ktoré sú vzorom toho, čo znamená byť verným Božím dieťaťom. Od našej Presvätej Matky Márie až po učiteľky Cirkvi nie je nedostatok príkladov, prečo je tento argument nepravdivý.
So svojím sviatkom 23. júla svätá Brigita Švédska ako žiarivý príklad toho, prečo sa ostatní mýlia. Ako povedal emeritný pápež Benedikt XVI. v roku 2010, svätá Brigita Švédska je jednou z tých žien, ktoré napriek tomu, že žili pred niekoľkými storočiami, majú stále čo učiť Cirkev a svet.
Tu je päť faktov, ktoré by ste mali vedieť o tejto inšpiratívnej svätici Bridget Švédskej.
Santo Subito
O živote svätej Brigity Švédskej sa vie veľa, pretože jej duchovných otcov tak zasiahol jej svätý život, že okamžite začali pracovať na jej životopise krátko po jej smrti v roku 1373. Počas svojho života bola taká známa svojou zbožnosťou a dobročinnosťou voči chudobným, o ktorú ju požiadal švédsky kráľ Magnus, aby pomohla naučiť jeho manželku Blanche z Namuru zvyky ich ľudu ako dvornú dámu. Za svätú bola vyhlásená 8. októbra 1391, necelé dve desaťročia po svojej smrti. Jej pôvodný sviatok bol 8. október, ale teraz sa oslavuje 23. júla.
Spolupatrónka Európy
Svätý Ján Pavol II. vymenoval svätú Brigitu Švédsku za spolupatrónku európskeho kontinentu tesne pred Veľkým jubileom v roku 2000. Patronát zdieľa s dvoma silnými sväticami: sv. Katarínou Sienskou a sv. Teréziou Benediktou od Kríža.
Môžete sa pozrieť na jej život a zistiť, prečo je pre túto rolu ideálna. Počas svojho života vykonala niekoľko talianskych pútí, najmä do Ríma a Assisi pre svoju oddanosť svätému Františkovi. Absolvovala aj pešiu púť do Santiaga de Compostela v Španielsku.
Keď boli pápeži Klement VI., Gregor XI. a Urban VI. vysídlení vo francúzskom Avignone, naliehavo a horlivo ich žiadala, aby sa vrátili do Ríma. Žiaľ, nežila dosť dlho na to, aby videla pápeža Gregora XI. poslúchnuť jej radu a vrátiť sa do Večného mesta.
Svätá manželka a matka
Svätá Brigita Švédska pochádzala zo švédskej šľachty, ktorá bola tiež oddanou katolíčkou, často sa spovedala a podnikla mnoho pútí do Svätej zeme. Keď jej matka zomrela, keď mala Brigita iba 12 rokov, vychovávala ju rovnako zbožná teta. Viera, ktorú jej rodina vštepila, v nej prekvitala aj naďalej.
Tento zápal sa preniesol na mnohé jej vlastné deti. Brigita Švédska bola oddanou matkou svojich 8 detí a jedno z nich, Katarína, sa dokonca sama stala svätou. Jej manžel Ulf, s ktorým žila 28 rokov (až do jeho smrti), bol veľmi ovplyvnený jej príkladom a na sklonku svojho života dokonca spolu prijali Regulu sv. Františka z Assisi a stali sa terciármi.
Zakladateľka rehoľného rádu
Svätá Brigita Švédska po smrti svojho manžela predala všetok svoj majetok a zvyšok svojho života zasvätila Bohu. Vo Vadstene vo Švédsku v roku 1346 založila Rád Najsvätejšieho Spasiteľa (známy aj ako Brigitínky). Vďaka jej inšpirácii, poučeniu a priateľstvu daroval kráľ Magnus a jeho manželka palác a pozemok na založenie nového kláštora. Avšak Brigita nikdy neuzrela kláštor, keďže ju Boh povolal, aby išla do Ríma. Brigita odišla v roku 1349 do Ríma, aby dostala potvrdenie svojho rádu a zostala tam až do svojej smrti. Pápež Urban V. uznal jej rád v auguste 1370, iba tri roky pred jej smrťou.
Božské zjavenia
Svätá Brigita Švédska začala dostávať videnia vo veku siedmich rokov, keď uvidela obraz doráňaného Krista. Tieto vízie sa zvýšili po smrti jej manžela a nikdy neboli v rovnakom štýle, ani nemali rovnaké posolstvo. Keď stála pred krucifixom v bazilike sv. Pavla za hradbami počas cesty do Ríma, mala videnie Krista. V tomto Božom zjavení ju Ježiš požiadal, aby sa modlila 15 konkrétnych modlitieb denne počas jedného roka na počesť 5840 rán, ktoré utrpel počas tohto umučenia. Počas jednej z vízií sa ho opýtala, kto mu ublížil. Odpovedal: „Tí, ktorí mnou pohŕdajú a odmietajú moju lásku k nim.“
Tieto fakty sú iba chabým náčrtom o sv. Brigite. Hoci niektoré z jej zjavení sú dodnes kritizované, môžeme si pripomenúť, čo o Brigite Švédskej povedal svätý Ján Pavol II.: „Cirkev, ktorá uznala Brigitinu svätosť bez toho, aby sa kedy vyjadrila k jej individuálnym zjaveniam, prijala celkovú autentickosť jej vnútorných zážitkov.”
Kiež by sme sa, ako nespočetné množstvo ľudí pred nami, poučili z príkladu a zbožnosti Brigity Švédskej a rástli vo svätosti skrze úctu svätých Ježišových rán.
Svätá Brigita Švédska, oroduj za nás!
Modlitby sv. Brigity nájdete tu: https://modlitba.sk/sme-zachraneni/