Rady od kňazov o svätej spovedi

Prial by som si počuť spovede iných ľudí. Nie, nebojte sa – neodpočúvam spovednice. Len si myslím, že by som sa mohol naučiť od iných, ako zvládnuť dobrú spoveď.

Už mnoho rokov pristupujem k sviatosti pokánia, no neustále ma prenasleduje myšlienka, že neviem, ako presne ísť na spoveď. Niekedy mám po odchode zo spovednice pochybnosti, či to bola dobrá spoveď – možno by som mal použiť menej zovšeobecnení, alebo som možno nebol pri spovedaní hriechov úplne úprimný?

Po poslednej spovedi som sa rozhodol, že požiadam o radu tých, ktorí spoveď naozaj počúvajú, teda kňazov. V bodoch nižšie si môžete prečítať, čo mi povedali.

Tretí bod mne osobne pomohol zmeniť môj prístup k spytovaniu svedomia. Uvedomil som si, že pri vymenúvaní svojich hriechov by som sa mal vyhýbať zovšeobecňovaniu (nie preto, že by to Boh potreboval, ale preto, že mne to pomôže). Všetky tieto rady posilnili moju lásku k sviatosti pokánia a ku kňazom, ktorí zasvätili svoj život službe Bohu a ľuďom.

1. Kňaz Bryan Brooks, Tulsa, Oklahoma

Keď si spytujeme svedomie, čelíme svojim hriechom, ale v samotnej spovednici čelíme Božej láske, milosrdenstvu a odpusteniu.

2. Kňaz Sean Donovan, Pawhuska, Oklahoma

Po tom, čo spovedníkovi poviete, koľko času uplynulo od poslednej spovede, povedzte mu v krátkosti o sebe (napr. či ste slobodný, chodíte s niekým, ženatý alebo ste zasvätený.) Lepšie poznanie spovedajúceho sa uľahčuje službu spovedníka.

3. Kňaz Gabriel Mosher OP. Portland, Oregon

Hriechy sú zlé rozhodnutia, ktoré robíme, nie nepríjemné emócie. Vyznávajte preto hriechy, nie emocionálne stavy.

4. Kňaz Damian Ference, Wickliffe, Ohio

Naše hriechy urážajú Boha, ale naše vyznávané hriechy sú na chválu Pána. Keď teda vyznávaš svoje hriechy kňazovi vo sviatosti zmierenia, vedz, že takto chváliš Boha za jeho veľké milosrdenstvo.

5. Kňaz Matthew Gossett, Steubenville, Ohio

Časté spovedanie je poučné pre spovedníka a dobré pre dušu spovedajúceho. Hriechy, najmä tie hlboko zakorenené, s ktorými sme sa dlho nevedeli vysporiadať, si vyžadujú trpezlivosť a vytrvalosť. Nikdy sa nevzdávaj, bez ohľadu na to, ako často dochádza k rovnakému hriechu. Spoveď je sviatosťou uzdravenia. Tak ako fyzické rany, aj duchovné sa hoja veľmi dlho.

6. Kňaz James Martin SJ, New York

Spoveď neukazuje ani tak to, akí sme hriešni, ale predovšetkým to, aký dobrý je Boh.

7. Kňaz Anthony Gerber, Cottleville, Missouri

Kňaz je ako lekár; keď ideme k lekárovi, rozprávame sa dosť podrobne o tom, čo nás bolí, aby nám čo najlepšie pomohol. Pamätajte; lekár už predtým videl veľa pacientov s podobnými príznakmi. Dôverujte mu a počúvajte jeho rady a čoskoro sa budete cítiť lepšie!

8. Kňaz Joshua Whitfield, Dallas, Texas

Boh v nás pôsobí najúčinnejšie, keď svoje hriechy vyznávame v pokore, jednoduchými slovami. Boh nepotrebuje dlhé príbehy. Už ich počul. Niekedy zakrývame svoju hrdosť a tvrdosť srdca mnohými rečami. Jednoduchosť a čestnosť pri spovedi je smrťou našich hriechov a vzkriesením odpustenia.

9. Kňaz Jeffrey Mickler SSP, Youngstown, Ohio

Stačí ísť na spoveď. Božia láska je silnejšia ako naše hriechy.

10. Kňaz Matthew Schneider LC. Washington

Zmeňte svoje myslenie o spovedi, ktorá nepredstavuje povinnosť vymenovať hriechy, ale chvíľu na obnovenie vzťahu s Bohom.

11. Kňaz Matúš Marcin, Michalovce, Slovensko

Spoveď je zmierenie sa s Bohom, so sebou samým, s inými. Je to očistenie, oslobodenie, uzdravenie pocitov, emócií. Škola pokory, viery, lásky, naplnenie evanjelia.

12. Kňaz Ľudovít Gabriš, Červený Kameň, Slovensko

Sviatosť zmierenia? Je to najsilnejší exorcizmus na svete. Uzdravuje tvoju dušu i telo.

13. Kňaz Ivan Špánik, Žilina, Slovensko

Spoveď je životodarné okysličenie „kyslíkom“ Ducha Božieho milosrdenstva ; niekedy aj resuscitáciou, ked sa človek pridusil vdychovaním „dusíka“ vlastných nevyznaných hriechov. Ak človek nescitlivuje svoje svedomie Božím slovom, riskuje, že sa uspokojí pocitom, ze Boh je s ním spokojný. Vtedy je (žiaľ) šťastný z poznania, že nepotrebuje Boha, aby mu niečo odpúšťal. Oberá sa o pravé šťastie z poznania Boha, ktorý ho chcel zahrnúť svojou milosrdnou láskou a obdariť blízkosťou svojej Tváre.

14. Kňaz Jude Tadeus, Rím, Taliansko

Spoveď zahŕňa nabádanie k pokániu od kňaza.

15. Kňaz Michal Tichý, Žilina, Slovensko

Buďte vecní, konkrétni a struční no najmä predovšetkým úprimní. Tak ako v nebi, tak aj v kňazovom srdci je väšia radosť nad jedným hriešnikom, ktorý koná pokánie, ako nad deväťdesiatimi deviatimi, čo (si myslia, že) pokánie nepotrebujú.

Zdroj: modlitba.sk, Obrázok: tamtiež 

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *