Motýlia terapia

Otázka: 
Dobrý deň, píšem v mene kamarátky, ktorá chce mať istotu, že jej doporučovaná terapia, na ktorej bola zatiaľ ešte len raz, nemôže uškodiť. Kamarátka trpí obsedantnou kompulzívnou poruchou. Bola pravdepodobne na tzv. motýlej terapii (nevie ako sa to presne volalo, tak sme hľadali na internete a zhodovalo sa to s touto terapiou).
https://www.stastnarovnovaha.sk/motylia-terapia-prinasa-radost-zo-zivota-a-lahkost-bytia/
Budeme vďačné za odpoveď, usmernenia.
S pozdravom Anna

Odpoveď:
Motýlia terapia v zmysle stránky, ktorú ste uviedli v emaili, vykazuje typické znaky ezoterických  a šarlatánskych praktík. Používa pojmy, ktoré nepatria ani do vedeckej medicíny ani do kresťanstva: „Energetické bloky, karma, čistenie a hojenie obdobia vývoja plodu, reflexné zóny, životná energia, vibrácia človeka a vyžarovanie, jemnohmotné telá…“ Uvedené pojmy patria do východných náboženstiev, do alternatívnej medicíny, ezoteriky a okultného liečiteľstva. Metóda si nárokuje liečiť také  vážne psychické a fyzické ochorenia: depresie, hraničná porucha osobnosti, rakovina, stav po mozgovej príhode a infarkte, cukrovka…) ale aj hyperaktivitu, autizmus, ADD, agresitivu… Okrem toho sa tvrdí, že prinesie lásku, silu, uzemnenie. Odporúča sa ju taktiež pri akútnych životných a psychických krízach (rozvod, rozchod, smrť v rodine, odchod z práce, starostlivosť o ťažko chorého člena rodiny apod.
Takéto tvrdenia už hraničia so zákonom, pretože neposkytnúť adekvátnu odbornú medicínsku, psychologickú, psychiatrickú a duchovnú pomoc (podľa charakteru problému) je vážnym zanedbaním a ohrozením života, duševného zdravia a duchovného života človeka. Je jasné, že táto metóda nemá prostriedky liečiť a riešiť to, čo tvrdí. A preto odporúčať ju v uvedených závažných problémoch je trestuhodné a vysoko nebezpečné.
Z kresťanského hľadiska je to zmes neprávd, poloprávd, povier a výmyslov. Metóda chce riešiť aj také problémy, ktoré my, ako kresťania máme riešiť jedine s Bohom a pomocou viery. Je to nebezpečná a škodlivá metóda, ktorej sa treba určite vyhnúť.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *