Lev Nikolajevič Tolstoj

Šťastie je radosť bez ľutovania.


Musíme žiť tak, ako by sme mali iba hodinu času na vybavenie toho najdôležitejšieho. A zároveň tak, ako by to, čo robíme malo pokračovať i vo večnosti.

Ak si budeš pamätať na svoje dobré skutky, bude ti to prekážať vykonávať ďalšie.


Dlhá je noc tomu, kto nespí. Dlhá je míľa unavenému. Dlhý je život nemúdremu.


Keď ťa napadne, že všetko to, čo si myslel o Bohu, je prevrátené a žiadny Boh nie je, nestrachuj sa nad tým. Stáva sa to každému. Nemysli si však, že tvoja neviera pochádza z toho, že Boh neexistuje, lebo keď už neveríš v Boha, v ktorého si skôr veril, je to preto, že v tvojej viere bolo niečo pochybné a musíš sa viac snažiť lepšie pochopiť to, čo voláš Bohom. Keď divoch prestane veriť vo svojho dreveného Boha, neznamená to, že Boh neexistuje, ale iba že nie je z dreva.

One thought on “Lev Nikolajevič Tolstoj

 • 25. apríla 2017 at 16:09
  Permalink

  Naše skutky sú vždy merané najvyšším Dobrom a Láskou. Tie pochádzajú od Boha, Boh sám je Láska, Boh jediný je mierou. Preto v živote ani nič nestojí za námahu, ak to nie je robené v Láske, pre Lásku a s Láskou.
  Zamilovaný človek presne vie, čo tieto slová znamenajú. Lebo ak miluješ, dávaš do krajnosti. Vtedy ťa neminie bolesť, ktorú obeta prináša. Tá bolesť ale nie je bremenom, lebo ním sa zúčastňujeme na približovaní sa podstate, samej esencii a hodnote Najvyššieho. Vtedy sa život napĺňa zmyslom, ktorý smeruje k plnosti. Dnešný svet nám ponúka prežívanie vo vákuu. Ak však chceme žiť naplno, zabudneme na JA a odvrátime všetku svoju pozornosť ku TY. Aj Ježiš, náš Pán, to urobil, aby nám pripravil cestu k večnému životu…
  VĎAKA TI, PANE!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *