Koľko rokov má tvoja cirkev?

Ak si luterán, tvoje náboženstvo bolo založené Martinom Lutherom, ex-mníchom Katolíckej cirkvi, v roku 1517.

Ak patríš k Anglikánskej cirkvi, tvoje náboženstvo bolo založené kráľom Henrichom VIII. v roku 1534, pretože pápež mu nechcel udeliť rozvod s právom znovu sa zosobášiť.

Ak si presbyterián, tvoje náboženstvo založil John Knox v Škótsku v roku 1560.

Ak si protestantský episkopalián, tvoje náboženstvo bola odnož cirkvi Anglicka, založenej Samuelom Seaburym v amerických kolóniách v 17. storočí.

Ak si kongregationalista, tvoju cirkev založil Robert Brown v Holandsku v roku 1582.

Ak si metodistom, tvoja cirkev bola uvedená Johnom a Charlesom Wesleyovcami v Anglicku v roku 1744.

Ak si unitarián – tvoju cirkev založil Theophilus Lindley Londýne v roku 1774.

Ak si mormon (Svätých neskorších dní), tvoju cirkev naštartoval Joseph Smith v Palmyre, štát New York, v roku 1829.

Ak si baptista, potom si dlžný desiatok zo svojho náboženstva Johnovi Smythovi, ktorý ju začal v roku Amsterdame v 1605.

Ak si the Dutch Reformed church, potom spoznávaš Michaelisa Jonesa ako zakladateľa, pretože on založil tvoju vieru v New Yorku v roku 1628.

Ak sa modlievaš u Armády spásy, vedz, že táto sekta začala prostredníctvom Williama Bootha v Londýne v roku 1865.

Ak si u scientistov, ohliadni sa za rok 1879, kedy sa tvoje náboženstvo zrodilo za pomoci pani Mary Baker Eddyovej.

picc

Ak patríš k jednej z náboženských organizácií ako „Cirkev Nazarejcov“, „Pentakostálne Evanjelium“, „Cirkev Svätosti“, „Putujúca cirkev Svätosti,“ „Jehovovi svedkovia,“ tvoje náboženstvo je jedno zo stoviek nových siekt založenými ľuďmi minulého storočia.

Ak si katolík, potom vieš, že tvoje náboženstvo bolo založené v roku 33 Ježišom Kristom, Synom Božím, a stále je to tá istá Cirkev.

 

 

18 thoughts on “Koľko rokov má tvoja cirkev?

 • 8. novembra 2020 at 20:24
  Permalink

  Trošku zvláštne. Rímskokatolícka cirkev vznikla v roku 1054 Veľkou schizmou. Dovtedy existovalo kresťanstvo, ktoré sa na západe a východe formovalo v istých veciach odlišne a vyústilo to až do Veľkej schizmy. Zvláštne je na tomto texte to že sa snaží RKC privlastniť akýsi patent na pravdu a pravovernosť.

  Reply
 • 26. júna 2014 at 23:11
  Permalink

  to ji síce všetko pekne o tych konciloch a ekumenickom dialogu co tu čítam ale pre mna je podstatna len jedna vec: Matúš 16.18: Ty si Peter a na tej skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. poznáte??pokial ja viem tak jediná cirkev, ktorá sa dá prehlásit za Petrovu pokračovateľku je práve rímskokatolícka

  Reply
 • 10. augusta 2013 at 10:15
  Permalink

  uhm … bezne do diskusii takehoto typu neprispievam, lebo to podla mna nema zmysel, ale v tomto pripade si dovolim urobit vynimku … chcel by som totiz vediet, co tym autor (luigino ak sa nemylim) chcel vlastne dosiahnut, lebo hoc su fakty pravdive (o tie tu neide a nazory ohladom zalozenia Cirkvi postavenej na Petrovom urade sa lisia na zaklade interpretacie starovekej historie resp biblickych textov), tak sposob podania moze dosiahnut len to co ukazuju predchadzajuce komentare … nerad by som menil temu diskusie a nezaujimaju ma prilis odhady inych o luiginovej motivacii ale od samotneho autora by som si rad precital vysvetlenie, vopred vdaka

  Reply
 • 10. augusta 2013 at 9:08
  Permalink

  Ja som mal možnosť prist do kolektívu luteránov kde som bol presvedčený že dialóg je možný a určite to bude krásna skúsenosť..ale ako katolík som sa stretol s ľuďmi ktorí otvorene priznali že s katolíkmi nechcú mať nič spoločne…dokonca jedna žena uviedla že ona má na muža iba 2podmienky aby nepil a nebol katolík…. A pritom čestné slovo…v našom katolíckom kostole som nikdy nepočul že by niekto hovoril proti evanjelikom… Skôr je pravda že veľa evanjelikov žije úplne svetským životom a svoju vieru si pripomenú iba na vianoce…pro forma …a skutočná viera musí byť živá naplnená ježišom každý deň . AUTOR ČLÁNKU LEN VEĽMI PRESNE ZHRNUL FAKTY OBJEKTÍVNE PRAVDIVÉ…držím palce a nenechajte sa odradiť…ľudia ktorí píšu proti vám majú ťažké srdce a sú ješitny pozrieť pravde do oči…. PRAVDA VÍŤAZI;-)

  Reply
 • 23. júla 2013 at 13:04
  Permalink

  Luther byopilec a smilník, skutečný reformátor si nevymýšli vlastní učení, nezískává pro ně zhýralou šlechtu. Jak toto může být reformátorem? Překroutil si učení k obrazu svému.

  Reply
 • 22. júla 2013 at 17:10
  Permalink

  „Martin Luther reformoval cirkev návratom k Písmu, biblickým pravdám, obnovoval “starú cirkev”, ktorú stredovekí cirkevní hodnostári zaviedli na bludné cesty pýchy, bezuzdného bohatstva, svetskej krásy, spektakulárnosti, nenávisti, inkvizície a prenasledovania.“
  Len s tou odchýlkou, že zásada „sola scriptura“ sa uplatňovať nedá a Luther odmietol tradíciu – v tom je ten problém…

  Reply
 • 21. júla 2013 at 7:12
  Permalink

  Suhlasim s horeuvedenym nazorom: jsi-li římský katolík, Ježíš tvou církev nezaložil NIKDY…

  Cirkev bola zalozena Jezisom Kristom a apostolmi v Jeruzaleme.

  V tom case tieto uzemia ako vieme ovladali Rimania. Ked sa vsak miestom sidla rimskeho imperia /Romanskej rise/ stal Carihrad, Rim opat bojoval o svoje prvenstvo. Viedol mnoho kriziackych vyprav proti vychodnej cirkevi, casto mu /zial/ posluzili aj zapadni pirati, ktorych dobyvatelske ciny vyuzil vo svoj prospech. Na rabovanie Bozich chramov na Vychode, boli rozkradane vzacne filozoficke knihy – Zapad ako vieme nikdy nebol nevedel preniknut tak do hlbky filozofie ako Vychod…bola tu aj ziarlivost?…vyrovnat sa vychodu vo vsetkom. Co sa ale neda, lebo Pn Boh dva kazdemu ine Dary.
  V r. 750-800 bola posilnena pozicia rimskeho biskupa v Rime (pomocou rim. cisara) a stal sa papezom. Povodne rimsky patriarcha-teraz uz papez, sa od tych dob prestal zucastnovat a riadit sa snemami, kde sa od vzniku Cirkvi stretavali patriarchovia jednotlivych patriarchatov a spolocne viedli jednu svätu, vseobecnu a apostolsku cirkev.
  Som krestan katolik. Ale ktosi rozhodol, ze sa volame rimsky-katolik. Ale generacia mojich starych rodicov este zachovavala napr. na Viliu, dnes-Bozie narodenie zvyky, ktore dodnes ma pravoslavna (byzantska) cirkev.
  Slovo katolik znamena v grectine vseobecny.

  Reply
 • 20. júla 2013 at 23:03
  Permalink

  Tak tento clanok pisal nejaky namyslenec 🙂 nic prooti, ale bpride mi to povyseneckee…. Som Lutheraaan a aj ked nesuhlasim zo vsetkym v katolickej cirkvi, tak ju neodcudzujem, priam naopak mam s ludmi odtial velmi dobre vztahy… netreba zabudat, ze cirkev nieje vsetko. Je to hlacne o vztahu s BOHOM……….. a este jedna vec, suhlasim s komentarom vyssie! Luther bol Spravny clovek, a robil dobruu vec, a to, ze sa snazil zreformovat pokazenuuu cirkev.. odpustky, platenie posvatnych zkonov v cirkvi a ine zverstva!

  Reply
 • 20. júla 2013 at 17:02
  Permalink

  Jezis zalozil len jednu cikev a Petra ustanovyl za hlavu cirkvi.
  Ostatne cirkvi neskor zalozili len ludia.
  Picha je hlavny hriech.

  Reply
 • 20. júla 2013 at 8:00
  Permalink

  Martin Luther reformoval cirkev návratom k Písmu, biblickým pravdám, obnovoval „starú cirkev“, ktorú stredovekí cirkevní hodnostári zaviedli na bludné cesty pýchy, bezuzdného bohatstva, svetskej krásy, spektakulárnosti, nenávisti, inkvizície a prenasledovania. Tým mimoriadne poškodili a znehodnotili kresťanstvo. O zmenu kresťanskej cesty dejinami sa pokúšali mnohí reformátori pred Lutherom, ktorých autor tohto posmešného blogu alebo nepozná alebo prehliada. Je to blog pyšeného farizeja, nepísal ho publikán, ktorý stojí s najväčšou pokorou v „poslednom rade“ a vyznáva: Bože milostivý, odpusť mne hriešnemu.

  Reply
 • 19. júla 2013 at 16:45
  Permalink

  Armády spýsy je odkedy náboženstvom. Inak takto som Rimo-katolík a uznávam potrebu dialógu a bližšej spolupráce všetkých cirkví a spoločností, ktoré sa hlásia k odkazu Ježiša Krista. On nám kázal navzájom sa milovať, nie vyvyšovať sa.

  Reply
 • 19. júla 2013 at 16:13
  Permalink

  Co zas máte s tím koncilem? Copak něco definoval? Platí stále ta nauka, je jen jediná církev, bloudící se musí do ní navrátit. Luther byl haretik, odsouzený Tridentem a s tím i celé jeho falešné učení.Za římského katolíka se nemůže považovat ten, co je ekumaniak.

  Reply
 • 19. júla 2013 at 12:52
  Permalink

  Prví budú poslední a poslední budú prví…

  Reply
 • 19. júla 2013 at 10:38
  Permalink

  Priatelia, ten riman (rozumej rímsky katolík), ktorý sem toto dal by si zaslúžil prekladateľskú cenu. Je vidieť, že tam nebola ani základná snaha vedieť správne preložiť mená cirkví, ale google translate verne napomohol brániť staré prehnité mocenské pozície rímskej cirkvi. Ozaj skvostné! Úprimne – je mi z toho textu zle. Od kresťanskej lásky to má naozaj veľmi ďaleko…
  Odporúčal by som Vám prečítať nejaké z oficiálnych bilaterálnych dokumentov rímskokatolíckej cirkvi s inými cirkvami. V nich RKC napríklad rozpoznáva Luthera ako „svedka Ježiša Krista“, ktorého osobná viera a zbožnosť nemôže byť ignorovaná. V nich sa dospelo ku konsenzu v učení o ospravedlnení, diskutovalo sa učenie o apoštolicite cirkvi, či spoločná oslava 500. výročia reformácie v roku 2017 a pod.
  V kontexte 2. vatikánskeho koncilu by sa zástanca vyššie uvedeného textu nemal považovať za rímskeho katolíka, pretože pácha jeden z najväčších hriechov proti kresťanskej bratskej láske a ekumenickému dialógu. Fanúšikom tohto textu želám príjemnú cestu do stredoveku!

  Reply
 • 19. júla 2013 at 10:00
  Permalink

  jsi-li římský katolík, Ježíš tvou církev nezaložil NIKDY…

  Reply
 • 19. júla 2013 at 8:51
  Permalink

  Katolická církev má opravdu kořeny od 1. století, ale od roku 33 ne, spíše od doby příchodu svatého Petra do Říma, ale historicky by Římskokatolická církev vznikla až velkým schizmatem nebo reformou z Cluni, jinak dobrá práce

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *