Keď kvôli zdraviu nemôžete robiť veľké obety, skúste to so sv. Faustínou

Lekár svätej Faustíny jej presne poradil, čoho sa môže na pôstne obdobie vzdať, keďže jej zdravie nedovoľovalo veľké obete.
Keď sa svätá Faustína pripravovala na slávenie veľkého sviatku Veľkej noci, musela rozlíšiť, čoho sa presne môže vzdať pre pôst. Bola to pre ňu dôležitá otázka, pretože svätá Faustína mala hlbokú lásku k Ježišovi Kristovi a zažila množstvo súkromných zjavení, ktoré si napísala do svojho Denníka.

Pre najväčšiu lásku vo svojom živote chcela urobiť všetko, čo mohla, a bola pripravená a ochotná obetovať všetko pre Ježiša. Keď sa však jej zdravotný stav začal zhoršovať, svätá Faustína sa odovzdala do starostlivosti lekára a pýtala sa ho, čo môže vykonať ako pôstnu obetu. Svätá Faustína napísala do svojho denníka presne to, čo jej lekár povedal, že sa môže vzdať pre pôst.

Malé praktiky na pôstne obdobie.

Hoci si to želám a túžim po tom, nemôžem sa cvičiť vo veľkom umŕtvovania ako doteraz, lebo som pod prísnym dohľadom lekára. Ale môžem cvičiť maličkosti: po prvé – spať bez vankúša; udržím sa trochu hladná, každý deň sa pomodlím Korunku, ktorú ma naučil Pán s rozpätými rukami nad hlavou, niekedy sa pomodlím s rozpätými rukami určitý čas aj vlastnými slovami. (Denníček, 934)
Pre svätú Faustínu bol spánok bez vankúša „malou“ obetou, zatiaľ čo pre mnohých z nás by to bolo kategorizované ako „veľká“ obeť. Ceníme si naše pohodlie v modernej západnej spoločnosti a ešte väčší dôraz kladieme na spôsob spánku, ktorý máme. No spánok bez vankúša (pre väčšinu z nás) nás „nezabije“ a v niektorých ohľadoch môže byť dokonca prospešný pre naše zdravie. Ak sa na to pozeráte ako na obetu obetovanú z lásky k Bohu, je to skutočne malá prax a je to jednoduchý príklad toho, čoho by ste sa mohli vzdať v období pôstu.

Ďalšia obeta, ako sa udržať „trochu hladná“, je opäť niečo, čo môžeme urobiť všetci. Môže to znamenať, že si medzi hlavnými jedlami nedáme občerstvenie, sladkosť alebo sa zdržíme druhého jedla a vystačíme s polievkou. Niektorí ľudia vnímajú túto obetu ako spôsob, ako zachovať solidaritu s chudobnými, ktorí každý deň trávia hladom.

Ak hľadáte nápady, čoho sa môžete počas pôstu vzdať, skúste sa učiť od svätej Faustíny!

Zdroj: Denníček, Modlitba.sk, Obrázok: Aleteia

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *