1. Dokončí môj anjel strážny modlitbu ruženca, ak zaspím?

Anjeli existujú, aby vzdávali chválu a úctu Bohu, a ruženec je modlitba, ktorú by sa najradšej modlili. Zbožná tradícia tvrdí, že: „Ak zaspíš a modlíš sa ruženec, tvoj anjel strážny to za teba dokončí.“ Je to potešujúca myšlienka, zvlášť ak máte tendenciu zaspávať zakaždým, keď sa začnete modliť ruženec.

Je to pravda?

Podľa Katechizmu katolíckej cirkvi „Od svojho počiatku až do smrti je ľudský život obklopený ich bdelou starostlivosťou a príhovorom. „Vedľa každého veriaceho stojí anjel ako ochranca a pastier, ktorý ho vedie k životu.“

Strážni anjeli sú Boží služobníci a poslovia, ktorí sú nám pridelení na začiatku nášho života, aby nás chránili a strážili a viedli nás k Večnému životu. Ich primárnym poslaním je zabezpečiť, aby sme si vybrali cestu, ktorá vedie do Neba. Ruženec je mocná oddaná modlitba, ktorá nám môže pomôcť pozdĺž tejto cesty. Keď sa ruženec modlí s vierou a láskou, môže zmeniť náš život. Niekedy sa však začneme modliť ruženec (najmä pred spaním) a zaspíme. Bude náš anjel strážny pokračovať tam, kde sme skončili? Aj keď je pravda, že strážni anjeli urobia všetko pre to, aby nás dostali do Neba, sú stále stvorením duchovné bytosti a neuvedomujú si naše myšlienky, pokiaľ ich zámerne neprezradíme. Nebol im poskytnutý zvláštny prístup k našim myšlienkam, vďaka ktorým by sa dostali do našej mysle. Iba Boh je schopný presne vedieť, čo sa deje v našej mysli, pretože je tvorcom a podporovateľom nás všetkých. Vo výsledku, ak chceme, aby náš Anjel strážny dokončil náš ruženec, musíme ho o to požiadať.

Anjeli trávia svoju existenciu chválením Boha a užívaním si blaženého videnia, takže pridanie ruženca k ich modlitbám nie je žiadnou záťažou. V skutočnosti sa mohli modliť ruženec oveľa lepšie, ako sme kedy mohli robiť na zemi! Zároveň to nie je niečo, čo by sme mali zneužívať a úplne sa vzdať ruženca, pretože chceme, aby sa ho náš anjel strážny modlil za nás. Modlitba ruženca je často tým, čo nás transformuje a prispôsobuje našu vôľu Božej vôli. Je to disciplína, ktorá má veľa výhod, takže by sme sa jej nemali vzdávať len preto, že sme leniví.

Keď si nabudúce ľahnete, aby ste sa pomodlili ruženec, majte na pamäti, že váš anjel strážny to za vás môže dokončiť (a urobí to s radosťou), ale túto túžbu musíte svojmu anjelovi strážnemu odhaliť a požiadať ho o pomoc, zároveň ju nezneužívať.

Zdroj: Aleteia.org, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *