Boh sa rozhodol pozvať nás: Príbeh dvoch bratov vysvätených v ten istý deň

Peyton a Connor Plessala sú bratia z Alabamy. Sú od seba narodení len 18 mesiacov.

Napriek občasnej konkurencii a hádkam, ktoré všetci bratia zažívajú, boli vždy najlepšími priateľmi.

„Sme si bližšie ako najlepší priatelia,“ povedal 25 ročný Connor.

Ako mladí chlapci na základnej škole, na strednej škole alebo na vysokej škole – sa väčšina ich života sústredila okolo vecí, ktoré by ste mohli očakávať: učenie, výlety, priatelia, priateľky a šport.

Existuje mnoho ciest, ktoré by si dvaja mladí muži mohli zvoliť pre svoj život, ale nakoniec, minulý mesiac, prišli na to isté miesto – ležali tvárou dole pred oltárom a odovzdávali svoj život službe Bohu a Katolíckej cirkvi.

Bratia boli vysvätení do kňazstva 30. mája v katedrálnej bazilike Nepoškvrneného počatia na súkromnej omši kvôli pandémii.

„Z akéhokoľvek dôvodu sa nás Boh rozhodol zavolať, urobil to. A my sme mali to šťastie, že sme mali základy od našich rodičov a nášho vzdelania, aby sme to počuli a povedali MU áno,“ povedal Peyton.

27-ročný Peyton hovorí, že je veľmi nadšený, že môže začať pomáhať s katolíckou školou a vzdelávaním a tiež začať so spovedaním.

„Trávil som čas v seminári prípravou na to, aby si bol jeden deň efektívny. Trávil som čas v seminári rozprávaním o plánoch, snoch, nádejach a podobne, že jedného dňa už som nebol len v tejto hypotetickej budúcnosti … teraz to tu už je. A tak sa nemôžem dočkať, až začnem. “

Prirodzené cnosti

V južnej Louisiane, kde vyrastali bratia v rodine Plessaly, ste katolíci, pokiaľ neurčíte inak, povedal Peyton. Obaja rodičia bratov sú lekári. Keď boli Connor a Peyton veľmi malí, presťahovali sa do Alabamy.

Aj keď naša rodina bola vždy katolícka – a vychovala Peytona, Connora a ich mladšiu sestru a brata vo viere – bratia povedali, že nikdy neboli „rodinou modlenia sa ruženca okolo kuchynského stola.

Okrem toho, že každú nedeľu vzali svoje deti na omšu, učili ich to, čo Peyton nazýva „prirodzenými cnosťami“ – ako byť dobrými a slušnými ľuďmi; dôležitosť rozumného výberu svojich priateľov; a hodnota vzdelania.

Dôsledné zapojenie bratov do tímového športu, podporované ich rodičmi, im tiež pomohlo vyškoliť ich v týchto prirodzených cnostiach. Hranie futbalu, basketbalu a baseballu v priebehu rokov ich naučilo hodnotám tvrdej práce, kamarátstva a príkladu pre ostatných.

„Naučili nás pamätať si, že keď idete a športujete a na zadnej strane dresu máte meno Plessala,  reprezentujete tak celú rodinu,“ uviedol Peyton.

Mohol by som to urobiť?

Peyton povedal, že napriek tomu, že každý rok chodili do katolíckych škôl a dostávali katolícku výchovu, žiadny z nich nikdy nepovažovala kňazstvo za alternatívu svojho života.

To znamená, že až začiatkom roka 2011 bratia cestovali so svojimi spolužiakmi do Washingtonu, D.C., na March for Life, najväčšie každoročné stretnutie pro-life v USA. Šéfom katolíckej strednej školy McGill-Toolen bol nový kňaz, vysvätený zo seminára, ktorého nadšenie a radosť pôsobili na bratov.

Tento kňaz i ďalší kňazi, s ktorými sa stretli na tomto výlete, donútil Connora, aby začal uvažovať o vstupe do seminára priamo zo strednej školy. Na jeseň 2012 začal Connor štúdium v seminári St. Joseph Seminary College v Covington v Louisiane.

Peyton tiež pocítil volanie ku kňazstvu na tejto ceste, ale jeho cesta do seminára nebola taká priama ako cesta jeho mladšieho brata.

„Prvýkrát som si uvedomil: Človeče, mohol by som to urobiť. [Tento kňaz] je v pokoji so sebou a je tak radostný a tak plný života. Mohol by som to urobiť. Je to život, ktorý by som skutočne mohol žiť, “povedal.

Napriek ťahaniu smerom k semináru sa Peyton rozhodol, že bude pokračovať v pôvodnom pláne študovať lekársku fakultu na Louisianskej štátnej univerzite. Celkom tam strávil tri roky a chodil s dievčaťom, ktoré tam stretol.

Počas svojho juniorského ročníka vysokej školy sa Peyton vrátil na svoju strednú školu, aby si zopakoval ten istý výlet, kde pocítil túžbu po kňazstve pred niekoľkými rokmi.

Na jednom mieste cesty, počas poklony Najsvätejšej sviatosti, Peyton vnímal Boží hlas: „Naozaj chceš byť lekárom?“

Odpoveďou, ako sa ukázalo, bolo jednoznačne NIE.

„A vo chvíli, keď som to počul sa moje srdce cítilo viac v pokoji ako kedykoľvek predtým v mojom živote.“ Len som to proste vedel. V tom okamihu som bol rozhodnutý, „pôjdem do seminára,“ povedal Peyton.

Táto novoobjavená jasnosť priniesla rozhodnutia. Peyton vedel, že sa bude musieť rozísť so svojou priateľkou. Čo urobil.

Connor si pamätá telefonát od Peytona, kedy mu povedal, že sa rozhodol prísť do seminára.

„Bol som šokovaný. Bol som nadšený. Bola som veľmi nadšený, pretože sme sa znovu ocitli spolu,“ povedal Connor.

Na jeseň roku 2014 sa Peyton pripojil k svojmu mladšiemu bratovi v seminári sv. Jozefa.

„Na seba sa môžeme spoľahnúť“

Hoci Connor a Peyton boli vždy priateľmi, ich vzťah sa zmenil ešte k lepšiemu, keď sa Peyton pripojil ku Connorovi v seminári. Po väčšinu svojho života, Peyton pripravoval chodník pre Connora, povzbudzoval ho a radil mu, keď sa dostal na strednú školu. Po prvýkrát sa teraz Connor cítil ako „starší brat“ – má viac skúseností v seminárnom živote.

Zároveň, aj keď bratia teraz nasledovali rovnakú cestu, stále pristupovali k seminárnemu životu vlastným spôsobom, so svojimi vlastnými myšlienkami a rôznymi cestami pristupovali k výzvam.

Skúsenosti s výzvou stať sa kňazmi pomohli dozrieť ich vzťahu.

„Peyton vždy robil všetko na svoju vlastnú päsť, pretože bol prvý. Bol najstarší. A tak potom nemal príklad, ktorý by išiel nasledovať, zatiaľ čo ja, “povedal Connor.

„A tak, myšlienka odtrhnúť sa od:“ Budeme rovnakí, „bola pre mňa tvrdšia, myslím … Ale myslím si, že v rastúcich bolestiach sme boli schopní rásť a skutočne si navzájom uvedomujúc dary a slabosti ostatných a potom sa na seba viac spoliehajúc … teraz viem, že Peytonove dary sú ešte lepšie a on pozná moje dary, takže sa môžeme navzájom podporovať.

Z dôvodu spôsobu, akým jeho vysokoškolské kredity boli prevedené z LSU, Connor a Peyton skončili vysvätení v rovnakej triede napriek Connorovmu dvojročnému náskoku.

Vedení Duchom Svätým

Teraz, keď sú vysvätení, Peyton povedal, že ich rodičia sú neustále bombardovaní otázkou: „Čo ste robili, keď polovica vašich detí vstúpila do kňazstva?“

Pre Peytona boli v ich výchove dva kľúčové faktory, ktoré jemu a jeho súrodencom pomohli vyrastať ako angažovaní katolíci.

Najprv povedal, že on a jeho súrodenci navštevovali katolícke školy – školy so silnou identitou viery.

V rodinnom živote však bolo niečo, čo pre Peytona bolo ešte dôležitejšie.

„Jedli sme večeru každý večer ako rodina, bez ohľadu na logistiku potrebnú na to, aby to fungovalo,“ uviedol.

„Či sme museli jesť o 16:00. pretože jeden z nás mal ten večer zápas, kde sme všetci mali ísť, alebo či sme museli jesť o 21:30, pretože som sa vracal domov z futbalového tréningu neskoro na strednej škole, nech to bolo čokoľvek. Vždy sme sa snažili jesť spolu a pred týmto jedlom sme sa modlili.

Skúsenosť zhromažďovať sa každý večer ako rodina, modliť sa a tráviť čas spolu, pomohli rodine spojiť sa a podporovať úsilie každého člena, uviedli bratia.

Keď bratia povedali svojim rodičom, že vstupujú do seminára, ich rodičia boli mimoriadne spokojní – aj keď bratia mali podozrenie, že ich matka by mohla byť smutná, že pravdepodobne skončí s menším počtom vnúčat.

Jedna vec, ktorú Connor počul, ako jeho matka niekoľkokrát hovorí, keď sa ľudia pýtajú, čo rodičia urobili správne, je, že „jednoducho bola vedená Duchom Svätým“.

Bratia povedali, že sú veľmi vďační, že ich rodičia vždy podporovali v ich povolaní. Peyton povedal, že on a Connor sa občas stretli s mužmi v seminári, ktorí skončili odchodom zo štúdia, pretože rodičia nepodporili ich rozhodnutie vstúpiť.

„Áno, rodičia to vedia najlepšie, ale pokiaľ ide o povolania vašich detí, Boh je ten, kto to vie, pretože ten, ktorý volá, je Boh,“ poznamenal Connor.

„Ak chcete nájsť odpoveď, musíte položiť otázku“

Ani Connor, ani Peyton nikdy neočakávali, že sa stanú kňazmi. Povedali tiež, že ich rodičia alebo súrodenci neočakávali ani nepredpovedali, že by sa mohli toto stať.

Podľa ich slov boli to len „normálni chlapci“, ktorí praktizovali svoju vieru, študovali na strednej škole a mali veľa rôznych záujmov.

Peyton povedal, že skutočnosť, že obaja cítili počiatočné ťahanie ku kňazstvu, nie je až také prekvapujúce.

„Myslím, že každý mladý muž, ktorý skutočne praktizuje svoju vieru, o tom pravdepodobne premýšľal aspoň raz, len preto, že poznal kňaza a pravdepodobne kňaz povedal:“ Hej, mal by si o tom premýšľať,“ povedal.

Mnoho z oddaných katolíckych priateľov Peytona je už ženatých h a pýtal sa ich, či niekedy nad kňazstvom uvažovali. Takmer všetci mu povedali, že áno; premýšľali o tom týždeň alebo dva, ale nikdy to nezostalo natrvalo.

Čo bolo pre neho a pre Connora iné, že myšlienka kňazstva nezmizla.

„Zostalo to so mnou tri roky.“ A potom finálne Boh povedal: „Je čas, človeče. Je čas to urobiť, “povedal.

„Chcel by som len povzbudiť ľudí, ak už nejaký čas uplynul a myšlienka povolania je pri vás, jediný spôsob, ako prísť na to čo sa deje, je ísť do seminára.“

Stretnutie a spoznanie kňazov a zistenie, ako žili a prečo, pomohli Peytonovi aj Connorovi.

„Život kňazov je najužitočnejšou vecou pri oslovení iných mužov, aby zvážili kňazstvo,“ uviedol Peyton.

Connor súhlasil. Pre neho bol najlepší spôsob, ako sa rozhodnúť, či ho Boh skutočne volá byť kňazom, nechať sa ponoriť a ísť do seminára.

„Ak chcete nájsť odpoveď, musíte si položiť otázku. A jediný spôsob, ako sa opýtať a odpovedať na túto otázku kňazstva, je ísť do seminára, “povedal.

„Choďte do seminára. Nebudete na tom horšie. Myslím tým, že začínate žiť život zasvätenia modlitbe, formácii, ponáraniu sa do seba, učenia sa, kto ste, učenia sa vašim silným a slabým stránkam, dozviete sa viac o viere. To všetko sú dobré veci.

Seminár nie je trvalým záväzkom. Ak mladý muž pôjde do seminára a zistí, že kňazstvo nie je pre neho, nestane sa nič zlé, povedal Connor.

„Stali ste sa lepším človekom, lepšou verziou seba, modlili ste sa omnoho viac, ako by ste boli, keby ste neboli v seminári.“

Rovnako ako u mnohých ľudí v ich veku, cesty Peytona a Connora k ich definitívnemu povolaniu boli kľukaté.

„Veľkou bolesťou tisícročia je sedenie a snaha vymyslieť, čo so svojím životom chcete robiť a trvá to tak dlho, že váš život len ​​prejde okolo,“ povedal Peyton.

„A tak, jedna z vecí, ktorou rád povzbudzujem mladých ľudí je, aby sa nebáli byť na seba nároční.“

Zdroj: Catholinewsagency, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *