Ako vyzerá náš anjel strážny?

Anjeli sú duchovné stvorenia, ktoré sú vždy s nami a občas odhaľujú svoju prítomnosť.

Katolíci veria, že Boh prideľuje každému anjela strážcu, aby nás strážil od samého začiatku nášho života na zemi. Väčšinu času však nášho anjela strážcu nevidíme alebo si ani neuvedomujeme jeho prítomnosť. Občas sa nám ale môžu odhaliť, aj keď nie vždy rovnakým spôsobom.

Anjeli nemajú fyzické telo a to je dôvod, prečo si ich zvyčajne nikdy nevšimneme alebo jednoducho ich nevnímame. Sú to čistí duchovia, ale v prípade potreby môžu nadobudnúť fyzický vzhľad. Viditeľná forma, ktorá sa často uvádza v Písme alebo v populárnych príbehoch, je akási maska, ktorú nosia, aby sme ich mohli vidieť vlastnými očami. Inak sú to prirodzene neviditeľné stvorenia.

Bežnejším spôsobom, akým sa nám náš anjel strážny odhalí, je jeho neviditeľné pôsobenie alebo „hlas“. Sestra Maria Antónia napísala slávny opis o svojom celoživotnom priateľstve so svojím strážnym anjelom v knihe Under Angel Wings (Pod krídlami anjela) a opisuje udalosť, keď ju jej strážny anjel zachránil pred spáchaním hriechu.

„Prečo nemôžem oberať broskyne ako ostatné deti?“ Natiahla som ruku, aby som si vybrala broskyňu a prsty sa už už dotkli jednej veľkej zamatovej, keď som dostala najsladšie a najpokojnejšie varovanie svojho nového priateľa. Moja ruka zavesená vo vzduchu, sa mi mierne spustila pomocou „neviditeľnej ruky“. Cítila som ju tak, ako keby sa ma dotkla nejaká osoba, ktorú som mohla vidieť. Je to kvôli tomu, že lepšie a jasnejšie počujem hlas môjho nového priateľa než slová matky Raphaely, sestry Pauliny alebo sestry Irene. Tie som mohla vidieť, keď sa mi prihovárali.”

V týchto prípadoch je strážny anjel rozoznaný ako neviditeľná „prítomnosť“, ktorú je ťažké popísať slovami, ale je viac „skutočná“ ako to, čo sa dá vidieť s očami.

Na druhej strane je jasné, že strážni anjeli sa zjavujú v rôznych podobách, buď ako dospelí, alebo ako dieťa. Jeden príbeh hovorí o tom, ako istého strateného vojaka zachránilo malé dievčatko.

Bolo to počas druhej svetovej vojny, keď Eldon Dahl, spolužiak môjho manžela a pilot slúžiaci v leteckých silách Spojených štátov, bol zostrelený nad Talianskom. Vrátil sa z bombového útoku v blízkosti Foggie, Taliansko 25. augusta 1943. Zachránil si život zoskokom s padákom z horiaceho bombardéra B-17, keď ho rozstrielali nemecké bojové lietadlá. Zachránený vojak pristál v blízkosti malej talianskej dediny. Padákom dopadol bezpečne do lesa, kde ho však zajali Taliani. Po zajatí v dvoch táboroch sa mu podarilo uniknúť so skupinou ďalších spojencov v horskej oblasti severne od Ríma.

Eldon sa časom oddelil od ostatných a putoval sám peši po horách a dedinách. V jedno popoludnie, ako putoval lesmi, sa mu ozval prázdny žalúdok. Zacítil nádhernú arómu jedla, pripravovaného na otvorenom ohni. Šiel za vôňou a po čase sa pre ním objavili dve ženy. Pripravovali si jedlo v blízkosti nejakej farmy.

Dúfajúc, že mu priateľsky pomôžu a budú ochotné nasýtiť ho, chcel sa k nim pristaviť. Zrazu sa ale zjavila malá blonďavá dievčina vo veku okolo 10 rokov, ktorá mala oblečené jasné biele šaty. Ukázala prstom na pery, aby som zostal pokojný. Potom ho vzala za ruku a viedla ho opačným smerom za husté kríky. Tu sa mal skryť. Vtom sa objavili dvaja nemeckí vojaci a začali hovoriť so ženami. Eldon si uvedomil, že sa tesne vyhol zajatiu. Keď sa rozhliadol, malá dievčina zmizla. Nemohol ju nikde nájsť.

Ak budeme niekedy omilostení spoznať nášho strážneho anjela, je pravdepodobné, že sa nám zjaví vo forme, ktorá nám prinesie pocit pokoja a bezpečnosti. Náš strážny anjel nás pozná lepšie ako my sami, a tak si určite vyberie podobu, ktorá je pre nás špecifická, pretože nás nechce vystrašiť, ale upokojiť nás v našich potrebách.

Dokonca aj vtedy, keď ich v pozemskom živote nikdy neuvidíme, naša kresťanská viera nám dáva dôveru, že náš strážny anjel je vždy na našej strane pripravený nám pomôcť, keď to najviac potrebujeme.

4 thoughts on “Ako vyzerá náš anjel strážny?

 • 3. októbra 2019 at 14:28
  Permalink

  Verím že náš Pán Ježiš Kristus aj mne pridelil anjela strážneho ktorí sa aj o mňa stará vo všetkom mi pomáha chráni ma a je veľkou oporou v mojom každodennom živote. Mrzí ma že sa k nemu málo prihováram málo mu ďakujem,prosím Musím sa polepšiť a viac si ho vážiť.

  Reply
 • 1. novembra 2018 at 7:15
  Permalink

  Môj zážitok s anjelom strážnym je zážitkom reality. Keď som sa prebrala z pooperačného spánku operácie chrbtice, moje oči uvideli stať krásnu bytosť vysokej postavy v dlhých modrých šatách, ktoré sa trblietali ako kvapky rosy. Obrovské biele krídla boli rozprestreté do šírky a siahali až na zem. Krásna príjemná tvár bielej farby sa pomaly skláňala nad moju posteľ a modré oči hľadeli do mojích smutných očí, preniknútych bolesťou. Vtedy nádherná anjelska bytosť presvetlila celú izbu slnečným svetlom a povedala:- „čoskoro budeš zdrava“… Tieto slová ma naplnili pokojom a istotou, že sa uzdravím a stalo sa!

  Reply
 • 24. júla 2018 at 23:55
  Permalink

  Milujem Ta moj drahy anjel strazny a dakujem Ti za vsetko co pre mna kazdy den robis. Ja na Teba nemyslim, ale Ty ano, ved stojis vedla mna. Ja Ta o pomoc zabudam prosit – co je na moju skodu, tak ta aspon prosim, aby si mi pomahal, ked ja mam hlavu plnu vsetkeho akurat tak nepotrebneho pre spasu mojej duse.

  Reply
 • 4. júla 2018 at 23:00
  Permalink

  Dakujeme za krasny clanok. Ja toho svojho velmi vyuzivam a prosim ho kazdy den, aby isiel k ludom, skor ako sa s nimi ja stretnem. Prosim ho, aby mi pomohol v praci a mozem povedat, ze kazdy den vidim, ze robi co moze. Az sa bojim, ze ho zneuzivam. Neviem ako vyzera, ale viem, ze je urcite pri mne. Neviem ci vsetko vybavi o co ho prosim, ale doverujem mu, ze sa aspon pokusi mi pomoct ak moze. Verim, ze sa s nim porozpravam, ked zomriem a on chudak bude este pri mne niekde v ocistci cakat, kym ma neodprevadi do neba.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *