Ako „posledná večera“ zázračne prežila bomby z druhej svetovej vojny?

Keď v roku 1943 zasiahol letecký útok Miláno, jednoznačne sa predpokladalo, že Leonardovo majstrovské dielo bolo zničené.

„Posledná večera“ Leonarda da Vinciho je pravdepodobne jedným z najznámejších umeleckých diel na svete. Počas druhej svetovej vojny sa však veľké majstrovské dielo kresťanského umenia takmer stratilo pri leteckom útoku.

Leonardo da Vinci dokončil „Poslednú večeru“ v roku 1495. Obraz bol takmer zničený počas bombových útokov  druhej svetovej vojny.

Nástenná maľba zobrazujúca Pána Ježiša, ako informuje 12 apoštolov o tom, že jeden z nich ho zradí (Ján 13, 21), bola dokončená v roku 1495 a prežila takmer päť storočí v Milánskom kostole Santa Maria delle Grazie. V roku 1943 spojenecké sily spustili bombový útok na Miláno, ktorý poškodil mnohé katolícke pamiatky mesta, ako je katedrála Duomo, historický kostol Santa Maria del Carmine a samotná Santa Maria delle Grazie. Tento cieľ bol takmer úplne zničený – kláštor sa zrútil a väčšina stien a veľká časť strechy bola rozdrvená.

Ako uvádza správa Mental Floss, situácia bola taká zlá, že Deane Keller, profesor z Yale, ktorý viedol „Monument Men“ (tím amerických vojakov, ktorého poslaním bolo chrániť umelecké diela pred nacistami), napísal niekoľko listov vyjadrujúcich jeho stanovisko k maľbe,  že bola zničená a „v troskách“.

Ako presne „Posledná večera“ zostala nedotknutou počas bombových útokov z druhej svetovej vojny je stále záhadou.

Ale k ich vlastnému prekvapeniu, keď pracovníci niekoľko mesiacov po bombardovaní odstránili sutiny z nástennej maľby da Vinciho, zistili, že je takmer neporušená. Ako bolo uvedené v článkoch z tej doby, všetko, čo by bolo potrebné, bolo, aby sa strecha zrútila bližšie k stene a majstrovské dielo by bolo navždy preč. Otec Acerbi, ktorý slúžil v Santa Maria delle Grazie, si spočiatku myslel, že obraz bol zachránený vďaka zázraku. Iste, Leonardova práca bola chránená lešeniami a vrecami piesku, ktoré tam umiestnila ako ochranu skupina architektov a mestských radcov ako súčasť plánu na ochranu umeleckých diel Milána, keď vojna v roku 1940 vypukla. Ale ako presne „posledná večera“ prežila také ťažké bombardovanie zostáva nevyriešenou záhadou – ktorá pre niektorých predstavuje dôkaz božského zásahu.

Druhá svetová vojna nebola prvou hrozbou, kedy bola „Posledná večera“ ohrozená. Ako napísali Mental Floss počas napoleonskej talianskej vojny, francúzski vojaci používali „Poslednú večeru“ na cvičenie streľby, údajne samotnú Ježišovu tvár používali ako bullseye (stred terča).

Našťastie bol obraz odvtedy obnovený. Obnova, ktorá sa začala v sedemdesiatych rokoch a skončila v roku 1999, bola mimoriadne dôležitá pre zachovanie „Poslednej večere“. Vďaka starostlivej práci reštaurátorov, vedcov a historikov umenia, ktorí používali špeciálne chemické látky na obnovenie pôvodnej chromatickej palety. Originálne farby Leonarda sa konečne vrátili k životu.

Minulý týždeň bola predstavená nová výstava na oslavu epickej histórie historickej maľby da Vinciho. Výstava s názvom „Obrazy poslednej večere“ ponúka zbierku fotografií a historických dokumentov, ktoré rozprávajú o rôznych udalostiach, ktoré v priebehu rokov ovplyvnili „Poslednú večeru“, od vojakov až po bombové útoky. Bola organizovaná vďaka partnerstvu medzi Národným múzeom Cenacolo, Lombardským združením múzeí a Nadáciou Cineteca a je otvorená pre verejnosť až do 8. decembra. Vstupenky si môžete kúpiť na mieste. Ak máte záujem o návštevu majstrovského diela Leonarda, je najlepšie plánovať si cestu dopredu. S cieľom napomôcť jej zachovaniu, len 25 návštevníkov môže mať prístup v jednom čase na návštevu nie dlhšie ako 15 minút.

Zdroj: Aleteia.org, Obrázok: Tamtiež

 

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *