Ružencová Panna Mária a svätý Pius V.

Pod pontifikát dominikána Pia V. (1566-1572), ktorý bol veľkým askétom a mužom modlitby na pápežskom tróne, spadá udalosť, ktorá mala pre Cirkev a celý Západ rozhodujúci význam. Preto je zobrazená na mnohých stropových freskách mariánskych kostolov námorná bitka pri Lepante. Politicky roztrieštený Západ bol ohrozovaný Turkami. Vo svojej dobyvačnej politike si chceli bez milosti podmaniť celý kresťanský Západ a získať ho pre moslimskú vieru. Keď sultánova flotila získala viac gréckych ostrovov, plánoval dobyť cez Maltu, Sicíliu a Neapol Stredozemné more. Pápež Pius V. sa neúnavne snažil zjednotiť rozhnevaných kresťanských veliteľov, aby sa tak mohli účinne postaviť proti tureckej prevahe. V najväčšej núdzi bola obranná vojna a vedenie kresťanskej flotily zverené vynikajúcemu mladému admirálovi Juanovi z Rakúska. Súčasne vyzval Pius V. všetkých kresťanov, aby sa modlili ruženec, nariadil otvoriť všetky kostoly k modlitbe, aby kresťanské vojská zvíťazili v tejto bezvýchodiskovej situácii s pomocou Panny Márie. Hovorí sa dokonca, že pápež dal vojakom rozdať ružence.
Admirirál Andre Doria mal na palube svojej lode pri sebe aj vzácnu kópiu milostivého obrazu z Guadalupe. 7. októbra 1571 napokon prišlo k svetoznámej bitke. Bojovalo 500 lodí a 170 000 mužov. Očití svedkovia hovoria, že na kresťanských lodiach boli vztýčené kríže a že syn rakúskeho cisára, don Juan si ako prvý kľakol pred krížom a úpenlivo prosil o Božiu pomoc. Všetci ostatní vojaci nasledovali jeho príklad. Boli to dojímavé okamihy. V priebehu niekoľkých hodín ťažkého boja bolo potopených 113 tureckých galejí, zajatých 117 lodí a oslobodených 12 OOO kresťanských otrokov, ktorí museli slúžiť Turkom ako veslári. Dovtedy neporaziteľná turecká flotila utrpela zdrvujúcu porážku a Európa bola zachránená pred islamom. Všetci boli presvedčení, že nezvíťazili zbrane, ale Boh zasiahol na príhovor Panny Márie. Keď prišla o dva týždne k pápežovi správa o šťastnom výsledku bitky, nebol pápež vôbec prekvapený. On totiž v hodine víťazstva náhle prerušil rozhovor s generálnym pokladníkom, otvoril okno a dojatý radostne oznámil: „Naša kresťanská flotila v tejto hodine zvíťazila nad Turkami. Poďakujme sa Pánovi!“

Tiež nariadil, aby sa od toho dňa každú prvú októbrovú sobotu slávil sviatok Panny Márie víťazstva. Jeho nástupca pápež Gregor XIII. neskôr tento sviatok premenoval na Sviatok ruženca.

Zdroj: zivotopisysvatych, saintoftheday, Obrázok: tamtiež 

2 thoughts on “Ružencová Panna Mária a svätý Pius V.

 • 3. mája 2021 at 21:48
  Permalink

  Pius V. prosim vypros osvietenie rozumu terajsiemu papezovi Frantiskovi, aby videl, ze kona presny opak toho, co si konal ty, Ty si chranil Europu pred Islamom silnou modlitbou, ale terajsi papez Frantisek privaza cele lietadla moslimov, vyzyva, aby Europa prijimala statisice islamskych muzov – bojovnikov, ktori si podmanuju Europske krestanske zeny, maju tym padom uz v Europe rodinne vazby a nikto ich z Europy viac nedostane prec. Francuzski generali, velitelia uz podpisali tento tyzden vyhlasenie proti islamizacii, no papez Frantisek to nevidi, zial…. Pius V prosim zachran Europu pred istou islamizaciou, ktoru zapricinuje aj terajsi papez Frantisek. Ten kto nezil v Londyne, Parizi ci v Nemecku nevidi co sa deje, No uz aj v Bratislave je moslimska modlitebna, lebo pocet moslimov sa na Slovensku neustale iba zvysuje. Pius V prosime, vypros nam zazrak, tak ako si vyprosil, ked si este zil. Dakujeme.

  Reply
 • 2. mája 2021 at 20:04
  Permalink

  Panna Maria prosim ta pozehnaj mojej laske s J.C.B.Prosim nech budeme uz coskoro spolu zit a budeme az do smrti spolu velmi stastni. Prosim ochranuj nas aj moju rodinu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.