Krásna charizma otca Dolinda

Otca Dolinda Ruotolo (1882-1970) si Neapolčania pamätali ako kňaza s čiernou taškou, ktorý sa potuloval po uliciach mesta. V taške boli kamene. Nosením, o. Dolindo činil pokánie za Cirkev a trpiace duše v očistci.

Keď pršalo, o. Dolindo prechádzal cez mesto. Keď uvidel zmoknutého človeka bez dáždnika na ulici, pozval ho pod svoj dáždnik. Spoločná cesta sa stala príležitosťou na rozhovor, ktorý vzbudil dôveru a zmenil sa na spoveď. A keď boli hriechy skutočne ťažké, o. Dolindo objal kajúcnika a povedal: „Si dobrý človek, neviem, či by som mal odvahu takto priznať svoju vinu.“

“Ak chce človek konať pokánie, povedal maličký kňaz, nech začne s obetami každodenného života. Ak ste smädní, nepite ihneď, počkajte dve minúty. Obetujte tieto dve minúty Bohu. Ak cítite hlad, zastavte sa pred plným tanierom, počkajte dve minúty a ponúknite ich Bohu.”

Raz bola u otca Dolinda na spovedi budúca rehoľná sestra, ktorej spovedanie bolo založené na pokáraniach od predstavenej. Otec Dolindo jej daroval peniaze a prikázal jej, aby matke predstavenej kúpila dva údené neapolské syry a aby sa jej poďakovala za to, že svojim správaním spôsobila sestre utrpenie, ktoré mohla ponúknuť Bohu.

Otec Dolindo Ruotolo bojoval proti Satanovi, čítal v dušiach, mal dar kázať, slúžil chudobným. Predpovedal voľbu Poliaka za pápeža, osobne poznal Pátra Pia. Zanechal po sebe knihy, listy, meditácie, tisíce obrázkov, na ktoré zapísal Ježišove slová, ako aj modlitbu „Ježišu, postaraj sa o všetko!“, ktorá robí zázraky.
V kostole sv. Jozefa a Nepoškvrnenej Panny Márie Lurdskej v Neapole čítame: „Keď prídeš k môjmu hrobu, zaklop. Aj z vnútra hrobu ti odpoviem. Ver Bohu.”

Verní prichádzajú a klopú na čierny mramor. Sú si istí, že otec Dolindo ich bude počuť. Prikázal však klopať trikrát. V Mene Otca, Syna i Ducha Svätého, lebo vtedy sa klopanie stáva modlitbou priamo na nebo.

Vzrastom drobný kňaz sa narodil v predvečer sviatku Ružencovej Panny Márie. Volali ho aj „Starý muž od Panny Márie“, lebo sa nikdy neukázal inak ako s ružencom. Keď ju oslovil „Sladká Maminka“, otvoril vždy náruč doširoka. Pre nikoho nebolo žiadnym tajomstvom, že keď písal knihy – veľmi často pritom kľačiac na kolenách -, Božia Matka sedela vedľa neho. Cítil tiež prítomnosť Márie počas Eucharistie. Mnohokrát prítomní v kaplnke svedčili, že počas spevu medzi nimi nebola žiadna žena, ktorú by videli, ale za to bolo počuť jej hlas, ako spieva.

Zdroj: rodzinabogiemsilna, Obrázok: tamtiež

4 thoughts on “Krásna charizma otca Dolinda

 • 2. decembra 2020 at 1:39
  Permalink

  sv.Dorindo oroduj za moje trápenie za zdravie mojej rodiny velmi ta oto prosim.

  Reply
 • 26. novembra 2020 at 23:56
  Permalink

  Sv Dolino, prosime ukaz nam jasne preco mame byt vdacni tyranom za ich krute tyranie, pretoze zdravy psychicky normalny clovek nema sebaposkodzujuce sklony a vobec nie je vdacny krutemu tyranovi za sposobovane krute zaobchadzanie, utrpenie.
  Tyranov v kazdej kulture ci narode izolujeme, aby sme v pokoji mohli zit a sluzit Bohu a bliznemu a nie im prinasat dary a ponukat utrpenie od tyranov Bohu… To by nikto nezastavil Hitlera, ktory by vyvrazdil slovanov, lebo my by sme ho nechali a za jeho utrpenie, este sme Hitlerovi mali prinasat dary a dakovat Bohu za diabla, ktory nas tyra… ? Nechat diabla nech si robi co chce? Super, tak to preco bojujeme za nenarodene deti? Za zakaz eutanazie? Ved za sposobene utrpenie mame byt vdacni a prinasat ho Bohu.
  Otec Dolindo jej daroval peniaze a prikázal jej, aby matke predstavenej kúpila dva údené neapolské syry a aby sa jej poďakovala za to, že svojim správaním spôsobila sestre utrpenie, ktoré mohla ponúknuť Bohu.

  Reply
 • 23. novembra 2020 at 23:19
  Permalink

  Super clanok Len autor by mohol napisat taktiez aspon kratke informacie z jeho knihy Kto zomrie, uvidi ocistec a raj z vydavatelstva Zachej o jeho svedectvach, ako nam pomahaju duse v ocistci, za ktore sa modlime. Je to aktualne nielen v novembri…a urcite kazdy z nas ma niekoho milovaneho, kto zomrel.

  Reply
 • 21. novembra 2020 at 22:09
  Permalink

  sv.DOLINDO ORODUJ ZA MOJE TRAPENIE

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.