Chiropraktika

Otázka:
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Trpím bolesťami chrbtice, napriek tomu, že chodím k lekárovi. Známy mi radí využiť služby chiropraktika alebo fyzioterapeuta, či masáže. Bojím sa, že mi to viac uškodí ako pomôže. Jedná sa o alternatívnu liečbu. Nesúvisí to s okultizmom? Viem, že si mám dávať pozor na to, kto sa ma dotýka v súvislosti s pôsobením zlého.
Ďakujem za odpoveď
Peter

Odpoveď:
Chiropraktika predpokladá energetické dráhy v tele, ktoré nie sú vedou dokázané, ale sú postavené na duchovných energiách, ako ich chápu východné náboženstvá. Nájdite si takého fyzioterapeuta, ktorý pracuje iba na úrovni odblokovania svalov, či zaseknutých nervov pomocou klasickej masáže. Neviem, odkiaľ ste, ale v Spišskej Belej je výborná masérka Mária Matavová. Donedávna pôsobila v Bratislave. Skúste si ju nájsť a prípadne sa s ňou poradiť.
Pavol Hucík

3 thoughts on “Chiropraktika

 • 27. marca 2020 at 17:38
  Permalink

  Zdravím Mário, jsem fyioterapeutka a tak bych ráda vysvětlila některé pojmy. 🙂 Kinezioterapie=léčení pohybem – obvykle na základě vyšetření vám fyziatr nebo fyzioterapeut „naordinuje“ tělesné cvičení ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Je to metoda čistě na úrovni těla, netřeba se obávat. 😉
  Kineziologie=původní význam je nauka o pohybu (kdy a jak na sobě závisí pohyb jednoho tělního segmentu vůči druhému, různé fáze pohybů v kloubech atd., taková trochu biomechanika), tento pojem si ale přivlastnili i esoterici, kteří jej také používají, ale v jiném významu. Zde je tedy potřeba rozlišovat. Pokud však někdo „provádí“ kineziologii asi nebude košer, pokud nepořádá přednášky o pohybu. 😀

  Jinak souhlasím s Jozefem. Chiropraxe je metoda k odstranění blokád v kloubech. Bez použití jakýchkoli jiných energií než je mechanická energie nárazu do zablokovaného kloubu, kdy dojde k jeho uvolnění (obvykle provázené lupnutím). 🙂

  Avšak stává se že fyzioterapeuti nebo i doktoři použijí reiki nebo kyvadlo aniž o tom pacient ví…

  Reply
 • 25. apríla 2019 at 16:26
  Permalink

  PBJK V odpovedi p. Hucíka na chiropraktiku (chiropraxiu) nie sú pravdivé informácie, preto naň reagujem. Chiropraxia (práca, resp. terapia rukami) je názov zdravotníckych techník vedúcich k uvoľneniu svalstva, kĺbov, chrbtice. Chiropraxia k nám prišla skrze českého lekára MUDr. Karola Lewita, ktorý ju študoval v USA, odkiaľ pochádza aj názov metódy. Člení sa na mäkké a tvrdé techniky a v súčasnosti je v slovenských podmienkach schovaná pod názvom „Manipulačná liečba“. Chiropraxia bola vďaka MUDr. Lewitovi súčasťou výuky lekárov ortopédov a neurológov s ČSSR. V SR môže manipulačnú liečbu praktizovať iba lekár ortopéd, neurológ, rehabilitačný lekár a fyzioterapeut. Chiropraxia nemá nič spoločné s tradičnou čínskou medicínou, taoizmom, ani meridiánmi (energetickými dráhami), ani duchovnými energiami.
  Je ale pravdou, že niektorí maséri, fyzioterapeuti, dokonca aj niektorí lekári, využívajú k liečbe aj tradičnú čínsku medicínu, alebo praktiky ezoterické, najmä v súkromnej praxi.
  Vzhľadom na rozpačitý postoj cirkvi k otázke okultizmu v kontexte s používanými metódami a následne rozdielne vyjadrenia kňazov k tejto téme (nemusia mať v týchto otázkach dostatok informácií), by som uvítal keby predstavitelia katolíckej cirkvi k tomuto zaujali jednotné stanovisko.
  V Kristovi, brat Jozef

  Reply
 • 12. novembra 2018 at 6:58
  Permalink

  Požehnaný deň.
  Chcela by som sem pridať len môj názor, možno nie je správny, neviem.
  Ak by dotyčná pani fyzioterapeutka pracovala v Sp. Belej v centre u Dr. Kostku, odporúčam sa tomuto zariadeniu zďaleka vyhýbať. Chodila som tam s chlapcom s DMO už síce dávno, ale nezmenilo sa to. Sú tam kadejaké pyramídy, že to vyrovnáva energie a tak. Som si myslela, že ak tomu neverím a zárove§ sa modlím počas klasickej terapie, či elektroliečba apod., tak to nemá vplyv. Ale asi má. Potom tam majú aj amb. psychiatra, ktorú som z nutnosti (nemala som momentálne kde ísť) navštívila. A týždeň som bola na tom tak zle, kým som sa pozbierala, strašné niečo. A to nebolo mojou chorobou.
  Pozerala som si aj profil tejto pani masérky. Má tam aj kinezioterapiu. Nepoznala som to. Len ako som raz prišla s chlapcom ku našej dr. tak tam mala certifikát z daného oboru. Mala som z neho zmiešané pocity. Viem, na pocity sa nemá e. Pozerala som si potom, čo to vlastne je tá kineziológia. Je to pre metóda spojená s energiami, a je nezlučiteľná s kresťanstvom. Jedna pani podstupovala túto terapiu a bolo jej horšie a horšie. Tak som jej dala vedieť, nech si o tom niečo poštuduje, lebo podľa mňa tam pôsobia zlé sily.
  Chcela som len pomôcť mojím názorom, dúfam, že som neprispela k ešte väčšiemu zmätku.
  Prajem skoré uzdravenie, Marika

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.