Svätá Rafqa z Libanonu a uzdravujúca nočná operácia

Možno to bude pre nás ťažké pochopiť, ale sv. Rafqa najčastejšie snívala o tom, že nesie kríž spolu s Ježišom. Jedného dňa v modlitbách požiadala Ježiša, aby jej poslal utrpenie. 

Svätá Rafqa, kanonizovaná a uctievaná Jánom Pavlom II.

Neobyčajný a krásny Libanon leží v mieste, ktorým prechádzajú tri kontinenty: Európa, Ázia a Afrika. Priťahuje pútnikov a turistov z celého sveta. Slávne cédre, stojace niekoľko tisíc rokov, sú krásnym symbolom tejto malebnej krajiny.

Starý Byblos, Týr a Sidon nám pripomínajú podobenstvá a situácie z evanjelií, Pieseň piesní. Učeník Pavla a Barnabáša, evanjelista Marek, založil prvú komunitu v Byblose, takže môžeme povedať, že kresťanstvo v týchto oblastiach existuje od čias Ježiša.

Ján Pavol II., s odkazom na tieto udalosti, zdôraznil, že Libanon je tiež Svätá zem. Bol to on, kto s veľkou láskou a odhodlaním ctil osobu skromnej rehoľníčky – vďaka nemu bola Rebecca Pietro Chobok Ar-Rajes alebo medzi ľuďmi známa jednoducho ako Rafqa vyhlásená za svätú.

Libanon je stále základom kresťanstva na Blízkom východe. Dnes je známy po celom svete. Svätý Charbel a svätá Rafqa nám pripomínajú silné cédrové stromy zakorenené v libanonskej krajine. Je mimoriadne, že príbehy a svedectvá o pomoci týchto úžsných svätých sú nielen od kresťanov, ale aj od nasledovníkov iných náboženstiev. A tiež svedčia ľudia, ktorí nie sú veriaci alebo ktorí sú stratení, hľadajúc zmysel svojho života.

Perla medzi libanonskými ženami

Väčšina z nás pozná príbehy o živote a zázrakoch Svätého Charbela a niekoľko miliónov veriacich ročne putuje do Annay, aby požiadali mimoriadneho svätca o pomoc v ich životných problémoch, a to nielen pokiaľ ide o zdravie. Svet však tiež čoraz viac objavuje sväticu s orientálnym menom Rafqa. Možno povedať, že je to perla medzi libanonskými príbehmi o odvážnych ženách.

Svätá Rafqa pochádzala z rodiny maronitov. Narodila sa v roku 1832 a jej život poznačený utrpením trval 82 rokov. Tajomstvo jej svätosti je jednoduchý, pokorný nábožný život . Rafqa bola mimoriadna žena plná milosti a lásky k Bohu a ľuďom.

Možno je pre nás ťažké pochopiť istú črtu jej spirituality, ale snívala o tom, že kríž nesie s Ježišom. Jedného dňa v modlitbách obzvlášť žiadala, aby jej Ježiš poslal utrpenie . Práve vtedy pocítila veľkú bolesť vo svojich očiach, ktorá explodovala v jej lebke. Postupne stratila zrak. Rafqa, ktorá mala do tohto momentu vynikajúce zdravie, bola náhle vážne postihnutá. Ona však poďakovala v modlitbe za tento dar utrpenia, ktorý trval mnoho rokov.

Na konci svojho života sa Rafqa presťahovala spolu s inými rehoľníčkami z kláštora sv. Šimona do nového kláštora svätého Jozefa v Jrabte, ktorý sa nachádza v blízkosti Byblosu. Nový kláštor malebne integrovaný do horskej krajiny, sa vďaka vytrvalosti a tvrdej práci rehoľníčok stal v krátkom čase rajom na zemi, dobre udržiavaným a kvitnúcim, ktorý teraz vyhľadávajú tisíce pútnikov potrebujúcich pomoc neobvyklých rehoľníčok.

Súcitná svätica

Rafka je mimoriadnym obhajcom trpiacich, ktorú mnohí dôverne prosia o príhovor a  úľavu v utrpeniach a chorobách.

Každoročne sú do kláštora sv. Jozefa v Jrabte posielané svedectvá a prosby ľudí, ktorí prosia o uzdravenie.

Jedným z takýchto ľudí je Violette Alagha Shehadeh, ktorá žije so svojou rodinou v Byblose, a ktorá požiadala Rafqu o pomoc a bola vypočutá. Pani Violette pochádza z Hadchitu, ktorý je v blízkosti známej Kadishy, malebného údolia na severe Libanonu, na ceste k rezervácii biblických cédrov. Ticho a nezvyčajná panoráma z neho robia ideálne miesto na meditáciu, modlitbu a sebareflexiu. Preto je po stáročia prístreškom pre kláštory a pustovne. V sýrskom jazyku (variácia aramejského jazyka) znamená Kaddish Sväté údolie. Pani Violette veľmi trpela pre vážne zranenie svojej čeľuste. Nemohla jesť, nemohla hovoriť a normálne fungovať bez silnej bolesti. V obrovskom utrpení sa s veľkou dôverou obrátila na svätú Rafqu. Raz v noci sa prebudila o tretej ráno a uvidela, že nad jej hlavou stojí rehoľníčka. Spoznala Rafqinu známu tvár.

Bola prekvapená, keď počula mechanické nástroje pracujúce v jej ústach a potom zaspala. Nasledujúce ráno cítila, že bola úplne vyliečená. Pani Violette išla priamo k svojmu lekárovi, ktorému povedala celý príbeh. Lekár počúval príbeh svojej pacientky, urobil röntgenový snímok a porovnal ho so snímkou, ktorá bola urobená skôr. Bol šokovaný, pretože snímka potvrdila  svedectvo pani Violetty, že bola úplne uzdravená!

Na fotografii: uzdravená p. Violette Shehadeh, jej syn Fadi, ktorý vydal svedectvo a rehoľná sestra matka Melania Maksoud, ktorá spravuje sanktuárium sv. Rafqy

Nezabúdajte na šiestu ranu, ktorú mal Pán Ježiš

Rafka povedala, že Boh môže robiť nekonečne viac, než si žiadame, prosíme alebo chápeme. Stredom jej života bola svätá omša, a aj keď už bola vo veľmi ťažkom stave a nemohla chodiť, plazila sa z cely do kaplnky, aby sa zúčastnila liturgie.

Počas celého svojho života opakovala: Nezabudnite na šiestu ranu, ktorú mal Ježiš na ramene! Rafqa vysvetlila, že rana na ramene, na ktorom Ježiš niesol ťažký kríž, bola obzvlášť bolestivá. Do dnešných dní sestry z kláštora sv. Jozefa, v ktorom sv. Rafqa žila, sa modlia 6 krát: Otče náš, Zdravas´ Mária a Sláva Otcu, po vzore mimoriadnej svätice, ako ich naučila.

Urcite je možné povedať, že Rafqina svätosť a jej mimoriadny život je krásnym svedectvom, že Libanon nesie posolstvo civilizácie kresťanskej lásky k celému Strednému východu a tiež pre svet, bez ohľadu na náboženstvo, pôvod alebo farbu pleti. Liečivá sila lásky a súcitu je pre každého.

Zdroj: aleteia.org

 

27 thoughts on “Svätá Rafqa z Libanonu a uzdravujúca nočná operácia

 • 15. januára 2022 at 19:54
  Permalink

  Sv.Rafqa , prosím , vypros mi zdravie, nech sa mi už rakovina nevráti! Prosím Ta z celého srdca Amen!

  Reply
  • 22. júna 2022 at 19:53
   Permalink

   Svätá Rafka prosím o Tvoj príhovor za uzdravenie mojej rany v ústach, štítnej žľazy, obličky, ochranu od kožných nádorov a rakoviny každého druhu. Vďaka za orodovanie

   Reply
 • 6. januára 2022 at 3:00
  Permalink

  Svätá Rafqa prosím o moje uzdravenie obličiek.

  Reply
 • 14. októbra 2021 at 21:23
  Permalink

  Sv Rafka príhovor sa prosím za Benedikta aby vyzdravel i celú rodinu aby sme boli slobodní pre Pána a patrili mu celým srdcom. Vďaka.

  Reply
 • 26. augusta 2021 at 13:56
  Permalink

  Svätá Rafqa z Libanonu, prosím Ťa o príhovor za vyriešenie našich problémom so susedom, ktorý nám chce všetko zničiť a zobrať pre seba,ktorý nás stále šikanuje a začína týrať s ďalšími 2 bratmi. Prosím príhovor za naše úplne uzdravenie tela, duše a ducha, ochranu Panny Márie pre mňa, sestru, brata s rodinami, a bratanca s rodinou. Ďakujeme. Amen

  Reply
 • 23. marca 2021 at 21:02
  Permalink

  Svätá Rafqa, ďakujem Bohu za Tvoju čistotu, obetu a svätosť. Buď nám príkladom a prosím pomáhaj nám niesť naše kríže, kráčať po ceste svätosti, vytrvať vo viere nádeji a láske až do konca, ochraňuj nás od zlého a pomáhaj nám slúžiť Bohu a blížnemu na Jeho česť a slávu. Oroduj prosím za spásu duší mojej rodiny. Amen

  Reply
 • 6. júla 2020 at 12:57
  Permalink

  sv.Rafqa.K 6 rane ukrižovaného J.Krista cez Teba svatica Ťa prosíme o vyslyšanie mojej prosby za dar zdravia a Božích milosti pre moju rodinu a za umysly Panny Márie a ochranu našej matky v každej situaci našho života.Vdaka Ti Pane

  Reply
 • 27. mája 2020 at 14:29
  Permalink

  Sv.Rafga prosim oroduj za moje uzdravenie a uzdravenie mojej rodiny aby sme spoznali Boziu lasku a pokoj v dusi.dakujem.

  Reply
  • 11. januára 2023 at 20:06
   Permalink

   Sv. Rafqa, prosím ťa vypros u Pána milosť zmierenia otca so synom Andrejom a jednotu v láske v rodine. Prosím ťa o zdravie a vyriešenie hmotných potrieb pre mňa a živú vieru, nádej a lásku pre celú rodinu, aby sme nasledovali nášho milovaného PÁNA JEŽIŠA až do smrti. Veľmi prosím za zdravie pre sv.Otca Františka a jednotu všetkých otcov biskupov a kňazov s ním. Amen.

   Reply
 • 15. mája 2020 at 0:24
  Permalink

  Sv.Rafga,prsim o uzdravenie,Odsstranenie ,hoci aj opraracne,mojej tazkej choroby, aj tazkej hlucoty.

  Reply
 • 27. apríla 2020 at 22:00
  Permalink

  Sv.Rafqa,prosím o príhovor za uzdravenie z koronavirusu mojej dcéry Kataríny a reholnej sestry Pauline.Prosím aj o uzdravenie celej ich rodiny z rodovych prekliati a pút.

  Reply
 • 10. februára 2020 at 22:30
  Permalink

  Sv. Rafka , pros prosim ta za uzdravenie mojho manzela Petra.

  Reply
 • 7. júla 2019 at 19:13
  Permalink

  Prosim za zdravie mojej rodiny a za opateru mojho syna v zahraniči

  Reply
 • 11. júna 2019 at 11:05
  Permalink

  Sv. Rafqa pros za uzdravenie nohy Michala. Vdaka

  Reply
 • 30. mája 2019 at 10:31
  Permalink

  Svätá Rafqa, prosím s veľkou úctou a pokorou o moje uzdravenie a uzdravenie všetkých chorých a trpiacich

  Reply
 • 6. apríla 2019 at 11:41
  Permalink

  Svata Rafqa,prosim o obratenie bohuznamej,ktora je cely zivot ateistkou.Prosim,osviet ju na sklonku jej zivota,aby aspon na konci jej zivota pocitila Boziu pritomnost.Amen.

  Reply
 • 26. marca 2019 at 22:19
  Permalink

  Sv Rafgo Prosím za uzdravení Jany Bohdana a Kamila. Prosim o zdraví pro všechny v rodine. Děkuji.

  Reply
 • 26. marca 2019 at 22:10
  Permalink

  Prosím modlitbu za moje nemocné deti J. B.K.PROSÍM za celou moji rodinu. Děkuji

  Reply
 • 25. marca 2019 at 19:18
  Permalink

  Prosím za uzdravení dcery syna.a zete. Děkuji

  Reply
 • 21. marca 2019 at 21:43
  Permalink

  Oroduj za nas aby sme mohli tak dokonale znášať bolesť od nášho Pána ako Ty aj tie ktoré nás. Len čakajú pros za nás aby sme ich zvládli

  Reply
 • 11. februára 2019 at 22:26
  Permalink

  Svatá Rafga ,prosím prihovor sa o moje uzdravenie .

  Reply
 • 11. februára 2019 at 11:05
  Permalink

  Za pomoc v chorobe pre dcéru Julianu a synovca Mareka

  Reply
 • 19. septembra 2018 at 19:24
  Permalink

  Prosím Svätá Rafqa , príhovor sa za moje uzdravenie.

  Reply
 • 11. septembra 2018 at 13:52
  Permalink

  Sv. Rafqa, prosím o uzdravenie mojej maminky Emílie z rakoviny. Amen

  Reply
 • 11. septembra 2018 at 8:10
  Permalink

  Svätá Rafqa, pomahaj mi prosim aby, prestali bolesti. Príhovor sa za mňa .

  Reply
 • 12. júna 2018 at 23:44
  Permalink

  hm…obyčajne prosíme, aby nám utrpenie bolo vzaté…Ona si ho pýtala…Aká som slabá v porovnaní s ňou…Bože, daj mi silu znášať utrpenia, ktoré mám…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.