Obrátenie potratára skrze sv. Tomáša Akvinského

Toto sú deti, ktoré si zabil svojimi potratmi,“ povedal sv. Tomáš a Stojan sa prebudil šokovaný a vystrašený. Rozhodol sa, že sa odmietne zúčastniť sa na ďalších potratoch.

Dr. Stojan Adašević dnes.

Stojan Adašević, srbský potratár v časoch komunistického Srbska, zabil 48,000 detí v maternici počas 26 rokoch svojho šírenia smrti.

Niekedy až 35 za deň.

Ale to všetko je minulosťou. Dnes je Stojan jednou z najdôležitejších srbských osobností hnutia za život.

Ako vysvetľuje v nedávnom rozhovore pre španielsky denník La Razon: Lekárske učebnice komunistického režimu uvádzali, že potrat je jednoducho iba odstránenie kvapky tkaniva. Ultrazvuky, ktoré umožňovali vidieť plod, dorazili až v 80. rokoch, no aj tak nezmenili jeho názor. Bez ohľadu na to v čo veril – alebo si myslel že veril – Stojan začal mávať nočné mory.

Pri popisovaní jeho konverzie pre La Razon, Adašević „sníval o krásnom ihrisku plnom detí a mladých ľudí, ktorí sa hrali a smiali, od štyroch do 24 rokov, no ktorí pred nim zo strachu utekali. Muž, oblečený v čiernobielom habite, sa na neho mlčky díval. Sen sa každú noc opakoval a Stojan sa prebúdzal v studenom pote.“

Raz v noci sa Stojan v strašidelnom sne spýtal muža v čiernobielom obleku na jeho identitu.

Moje meno je Tomáš Akvinský,“ odpovedal. Stojan, vzdelaný v komunistických školách, ktoré tlačili do popredia ateizmus namiesto skutočného učenia, nespoznal meno svätého dominikána.

Stojan sa spýtal nočného návštevníka: „Kto sú tieto deti?“

Sú to tie deti, ktoré si zabil svojimi potratmi,“ povedal mu sv. Tomáš otvorene a bez okolkov.

Stojan sa zobudil šokovaný a vystrašený. Rozhodol sa, že sa odmietne zúčastniť na ďalších potratoch.

Jedna z dobových fotografií Dr. Stojana.

Bohužiaľ ten deň, v ktorom urobil svoje rozhodnutie, prišiel do nemocnice jeden z jeho bratrancov spolu so svojou priateľkou v štvrtom mesiaci tehotenstva – dvojica dúfala v potrat. Podľa všetkého to nebol jej prvý potrat, čo nie je nezvyčajné v krajinách sovietskeho bloku.

Stojan neochotne súhlasil, no namiesto zvyčajnej metódy dilatácie a kyretáže (D&C), pri ktorej sa plod roztrhne použitím noža v tvare háku, tzv. kyrety, sa ho Stojan rozhodol vyrezať a odstrániť ako jednotnú hmotu.

Desivo a prozreteľne, srdce jeho malého bratranca stále bilo.

Vtedy si Dr. Adašević uvedomil, že v skutočnosti zabil ľudskú bytosť.

Stojan okamžite oznámil nemocnici, že už nebude ďalej vykonávať potraty.

Žiadny lekár v komunistickej Juhoslávii dovtedy neodmietol vykonať potrat. Reakcia nemocnice a vlády bola rýchla a nemilosrdná.

Jeho plat bol znížený na polovicu a jeho dcéra bola ihneď prepustená zo zamestnania. Stojanov syn nesmel študovať na štátnej univerzite.

Po rokoch plných útrap zo strany ateistickej vlády, ktorá podporovala potraty, sa Stojan chystal poddať tlaku a prijať ich požiadavky.

Našťastie mal Stojan ďalší sen so sv. Tomášom.

Sv. Tomáš uistil Stojana o ich priateľstve a Stojan bol opäť inšpirovaný.

Lekár sa zapojil do hnutia za život v Juhoslávii. V skutočnosti sa Stojanovi podarilo presvedčiť štátom riadenú juhoslovanskú televíznu stanicu, aby dvakrát odvysielala film s tematikou proti potratom, s názvom Silent scream (Nemý výkrik) od režíséra Berndarda Nathansona.

Od tej doby, Stojan informoval média celej východnej Európy o svojom proti-potratovom stanovisku a o návrate k pravoslávnej viere svojho detstva. Stojan bol skutočne silne oddaný sv. Tomášovi Akvinskému, bez toho aby čítal jeho knihy – čo je veľmi zriedkavé, až ojedinelé.

Stojan často pripomína svojim poslucháčom, že v Sume teologickej sv. Tomáš píše, že ľudský život začína štyridsať dní po oplodnení. Stojan by sa k tomu pravdepodobne vyjadril: „svätý chcel napraviť túto chybu.“

Dnes Stojan pokračuje v boji za život a práva nenarodených.

Zdroj: NCregister
Preklad: LifeNews
Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *