Bol taký nevzhľadný, že mal slúžiť iba v spovednici

Sv. Leopold Mandič bol skutočným velikánom spovedí. Niektorí mu vyčítali, že rozhrešenie udeľuje príliš ľahko. Ako odpoveď povedal: „Pane, odpusť mi, že som príliš veľa odpúšťal, ale bol si to ty, kto mi dal taký zlý príklad.“

30. júla v kalendári – medzi množstvom rôznych mien – nájdeme aj Leopolda. Prečo tam bol? Odpoveďou je životný príbeh Bogdana Jana Mandiča. Narodil sa 12. mája 1866. Ako 16-ročný vstúpil do seminára františkánov kapucínov, ktorých poznal od detstva. O osem rokov neskôr bol v Benátkach vysvätený za kňaza.

Už ako mladý kňaz vyzeral páter Leopold (toto je rehoľné meno) nezvyčajne. Bol (podľa rôznych zdrojov) vysoký 135 alebo 140 cm, kríval, hovoril nezrozumiteľne a koktal, mal začervenané oči a ohnuté ruky s progresívnou artritídou. Tieto telesné vlastnosti znamenali, že mu bola ako pastoračná povinnosť pridelená iba sviatosť zmierenia, a nie napríklad kázanie. A práve s úlohou plniť službu spovedníka prišiel páter Mandič v roku 1906 do Padovy, kde zostal až do svojej smrti.

Kajúcnik ako hosť

Jeho deň sa začal omšou. Potom bola dlhá modlitba – príprava na sviatosť pokánia a rady s tým súvisiace. Potom svätec spovedal. Od 12 do 15 hodín denne! Keď bolo kajúcnikov výnimočne veľa, nerobil si ani prestávky na jedlo.

Spočiatku páter Leopold prijímal hriešnikov v spovednici. Postupom času – v malej, dusnej miestnosti, nazývanej „pohostinský salónik“ . Pravdepodobne preto, že jeho hostiteľ sa správal ku každému kajúcnikovi ako k hosťovi a vstávajúc ho vítal slovami: „Poďte, poďte. Posaďte sa, prosím“. Tým, ktorí sú zo situácie viditeľne v rozpakoch, povedal: „Nebojte sa. Prosím, nehanbite sa.“

Stávalo sa, že odišiel zo svojej „obývačky“ a – vedený nadprirodzeným poznaním – len pohľadom či slovom vyspovedal niekoho, kto predtým na spoveď nemienil ísť.

Jemný a trpezlivý spovedník. Pokiaľ..

Ako spoveď prebiehala, záviselo od skutkov veriacich. Ak sa kajúcnik dopustil zločinov proti rodine, manželovi alebo ľudskému životu, páter Leopold reagoval veľmi ostro . Bol výrazne prísny na muža utláčajúceho jeho manželku. Prejavoval veľkú miernosť a trpezlivosť voči ľuďom, ktorí vyznávali iné hriechy. Ľudia, ktorí k nemu prišli, tiež hovorili, že svätý zrejme poznal ich zlé skutky ešte predtým, ako ich odhalili. Viedol kajúcnikov k tým hriechom, ktoré zabudli spomenúť, alebo k tým, ktoré bolo pre nich príliš ťažké vysloviť Po vyznaní hriechov bol čas na poučenie, pokánie a rozhrešenie.

Rada otca Mandiča bola krátka a plná významu. Príkladom môže byť pokyn Barnabášovi Gabinimu – poslednému mužovi, ktorého spovedal svätý františkán. Gabini bol v tom čase mladý mních a jeho spovedník mu povedal iba: „Lepšie zomrieť, ako sa zbaviť habitu.“

Kajúcne praktiky predpísané otcom Leopoldom neboli zaťažujúce . Ako sám povedal: „Tým, ktorých spovedám, dávam ľahké pokánie, preto musím za nich urobiť zvyšok pokánia sám.“ Urobil to predovšetkým tým, že sa dlho do noci modlil.

Leopold spovedal aj v deň smrti

Dodajme, že po stretnutí s františkánom zažili už vyspovedaní veriaci útechu, posilnenie a plnosť Božieho pokoja. Niet divu, že sa k nemu hrnuli katolíci z celého Talianska a zo všetkých sociálnych skupín : od aristokracie a biskupov až po robotníkov. Padovčania k nemu boli obzvlášť pripútaní a podarilo sa im ho udržať, keď dostal príkaz presťahovať sa z ich mesta do Fiume. A práve v Padove zomrel páter Leopold po ťažkej chorobe – rakovine pažeráka. Táto rakovina mu nezabránila v deň svojej smrti (30. júla 1942) vyspovedať ďalších 50 kňazov .

2. mája 1976 bol náš hrdina vyhlásený za blahoslaveného a dátum jeho spomienky bol stanovený na 30. júla. Kanonizácia sa uskutočnila 16. októbra 1983. Dátum spomienky sa vtedy zmenil na jeho narodeniny – 12. mája.

Zdroj: Aleteia, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *