Boh uzdravil amputáciu: Úžasný zázrak z Calandy

Existuje ateistická internetová stránka s obzvlášť provokatívnym argumentom proti Božej existencii nazvanej „Prečo Boh neuzdraví amputáciu?“

Ich argument je celkom jednoduchý: kresťania veria, že Boh niekedy uzdravuje ľudí zázračne v reakcii na modlitbu. Ale choroby, ktoré sú zvyčajne uzdravené sú – rakovina, nejaký vírus, infekcia, atď. – sú skryté očiam ľudí spôsobom, ktorý sťažuje potvrdenie, že skutočne došlo k zázraku. Niečo ako uzdravenie amputácie (napríklad zázračné nahradenie amputovanej končatiny) by bolo očividne zázračné, ale nikdy sa neuskutočnilo. Ateistický argument teda stavia na tom, že si môžeme byť istí, že Boh teda nikoho neuzdravuje a tak pravdepodobne neexistuje.

Ale je tu jedna vec: existujú dôveryhodné, dobre zdokumentované príklady z moderného obdobia Božieho zázračného uzdravenia amputácie. Tu je jeden z nich.

Hrozná nehoda

Miguel Juan Pellicer sa narodil na začiatku 17. storočia katolíckej rodine v malej poľnohospodárskej komunite v španielskom Calande. V roku 1637, keď mal 20 rokov, pracoval na strýkovej farme, keď došlo k strašnej nehode. Sedel na mulici ťahajúcej vozík a nešťastnou náhodou spadol a vozík prešiel cez jeho pravú nohu a zlomil mu holennú kosť.

Dostalo sa mu nejakej liečby v miestnej nemocnici, ale čoskoro sa rozhodol ísť do špeciálnej nemocnice v meste Zaragoza pomenovanej po Panne Márii del Pilar. On, podobne ako mnohí katolíci v Španielsku, mal k nej silnú oddanosť a dúfal, že bude mať prospech z jej príhovoru.

Bohužiaľ, v čase, keď prišiel, jeho noha bola tak zničená, že bola už úplne čierna. Jedinou možnosťou bola amputácia. Dvaja odborní chirurgovia odstránili väčšinu spodnej polovice pravej nohy tesne pod kolenom. Vypálili mu ranu dokonca ohňom.

Majte na pamäti, že to bolo v polovici 17. storočia, takže nedošlo k žiadnej anestézii. Dali mu alkohol a nejaké drogy, aby sa pokúsili otupiť bolesť, ale Pellicer napriek tomu zažil neuveriteľnú bolesť. Jeden svedok neskôr napísal: „Vo svojom trápení mladý muž volal na Pannu Máriu del Pilar neustále a s veľkou horlivosťou.“ Potom pochovali jeho amputovanú nohu na cintoríne v nemocnici, ako to bolo zvykom.

O niekoľko mesiacov neskôr bol prepustený s drevenou nohou a barlou. Ako muž s amputáciou, neschopný práce získal tiež licenciu na žobranie pred kostolom Panny Márie del Pilar. Dokázal prežiť zo žobrania a keďže bazilika bola populárny pútnický cieľ, videli ho tisíce, ak nie milióny ľudí. Dostal tiež pravidelné prehliadky u svojho lekára v nemocnici.

Viera a nádej

Pellicer nestratil nádej, že Boh stále môže uzdraviť jeho nohu, aj keď pre ostatných to bolo nemožné. Svoje modlitby podporoval aj činom viery, keď každú noc požiadal o olej zo svätyne, natieral si ho na pahýľ a modlil sa za príhovor Panny Márie.

Asi po dvoch rokoch, keď sa jeho rana úplne zhojila, rozhodol sa vrátiť domov. Prišiel uprostred druhého týždňa pôstu (niekedy okolo 11. až 14. marca) v roku 1640. Neschopný pomôcť na farme, vydal sa na žobranie znova a mnoho ľudí v okolitých mestách videlo jeho pahýľ, ktorý mu zostal z nohy.

Potom, o dva týždne neskôr 29. marca, sa stal zázrak.

Bolo to okolo 22:00 hod a bol pripravený ísť spať. Vojak, ktorý sa dočasne zdržiaval v dome jeho rodičov a spal v jeho posteli, takže namiesto toho si Pellicer ľahol na posteľ do rodičovskej izby. Asi o hodinu neskôr vošla jeho matka a videla dve nohy, ktoré vytŕčali spod periny. Mysliac si, že vojak išiel spať do nesprávnej miestnosti, zavolala svojho manžela, aby vyriešil nedorozumenie.

Ale keď jej manžel prišiel a zdvihol prikrývku, bol šokovaný tým, čo našiel: bol to ich syn a mal obe nohy!

Pokúsili sa ho hneď zobudiť, ale bol v tak hlbokom spánku, že to chvíľu trvalo. Ako náhle sa mu konečne podarilo zobudiť sa, vysvetlil, že mal živý sen, v ktorom sa nachádzal pri svätyni Panny Márie del Pilar a natieral si pahýľ olejom, ako to robieval.

Všetci traja sa radovali, chválili Boha a ďakovali Panne Márii.

Cirkev skúma

Správy o zázraku sa šírili ako požiar v okolitých mestách a vládni aj cirkevní predstavitelia prišli do domu, aby na vlastné oči videli uzdravenú nohu. O tri týždne neskôr sa Pellicer a jeho rodičia vydali na púť do Svätyne Panny Márie, aby poďakovali, a mnoho ľudí, ktorí ho poznali s jeho pahýľom, keď ho videli ako kráča oboma nohami.

Príbeh sa stal taký známy, že miestny arcibiskup vykonal rozsiahle vyšetrovanie tohto zázraku. Keď vykopali škatuľu, v ktorej bola uložená amputovaná noha na cintoríne v nemocnici, bola úplne neporušená, ako ju vložili do zeme – ale úplne prázdna. Pokiaľ ide o svedectvo očitých svedkov, boli zjavne tisíce ľudí, ktorí jasne videli jeho pahýľ pred zázrakom. Vyšetrovatelia preto požiadali dve desiatky najrešpektovanejších svedkov, aby svedčili v súdnych konaniach, vrátane lekárov, ktorí ho liečili. Neboli nájdené žiadne pochybnosti o zázraku.

O rok neskôr, arcibiskup vydal výsledok: zázrak bol autentický.

Zdroj: Churchpop, Obrázok: Pixabay

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *