Josefa Menendez – Ježišovo posolstvo svetu, Jeho milosrdenstvo pre všetkých

Sr. Josefa Menendez (1890-1923) – Ježišovo posolstvo svetu, Jeho milosrdenstva pre všetkých

„Je mojím zámerom ukázať dušiam, že nikdy neodmietam milosť, dokonca ani tým, ktorí sú vinní ťažkým hriechom; ani ich neoddeľujem od dobrých duší, ktoré so záľubou milujem. Všetkých ich uchovávam vo svojom srdci, aby všetci dostali pomoc potrebnú pre ich stav duše.“ -Ježiš sestre Josefe Menendez

Sestra Josefa Menendez a Ježišovo posolstvo milosrdenstva pre hriešnikov

Sestra Josefa Menendezová sa narodila 4. februára 1890 v Madride v Španielsku. Keďže mala španielsky pôvod, spočiatku sa snažila vstúpiť do rehoľného života v Španielsku, ale Božia prozreteľnosť ju zaviedla inam a nakoniec po mnohých skúškach vstúpila do francúzskeho kláštora a v roku 1920 sa vo veku 29 rokov stala sestrou Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca. Čo sa týka vonkajšieho zovňajšku, nič nenaznačovalo, že by Josefa bola akýmkoľvek spôsobom uspôsobená na také vysoké poslanie, aby prinášala svetu Ježišovo posolstvo. Rehoľnou sestrou bola len 4 roky pred svojou smrťou a predtým opakovane odďaľovala vstup do rehoľného života. Potom, ak vezmeme do úvahy jej skromné ​​postavenie v spoločenstve, jej postavenie obyčajnej novicky, jej rezervovanú povahu a veľmi reálnu prekážku jej neznalosti jazyka krajiny (francúzštiny), – to všetko bola kombinácia prekážok, ktorá sa na prvý pohľad javila ako neprekonateľná pri hlásaní Posolstva svetu.

V skutočnosti to však boli znaky Božej voľby. Hoci to bola len obyčajná novicka, často zdržanlivá a celkom krotká, neskôr prejavila nepremožiteľnú silu vôle. V oslepujúcom svetle božských zjavení sa len hlbšie vkrádala do svojej maličkosti a čím viac sa k nej Boh približoval, tým viac sa ponižovala. Napriek dôkazom o Božom konaní sa vždy bála, že bude sama oklamaná a že oklame svojich predstavených. V skutočnosti sa jej predstavení len zriedka stretli s poslušnejším a poddajnejším subjektom alebo s úctivejším subjektom, ktorý sa viac túžil podriadiť ich autorite a bol ochotnejší obetovať sa.

V jej oddanosti, ako vo všetkom ostatnom, nebolo žiadne preháňanie; bola úprimná, priamočiara a jednoduchá. Bola duševne zdravá a mala dobre vyvinutú duchovnosť a oddanosť. Nadprirodzené milosti a dary, ktorých váha bola často zdrvujúca, ju očistili do hĺbky, hoci jej duchovná rovnováha bola občas otrasená mimoriadnymi víziami a komunikáciami, ktoré si občas vyžadovali takmer nadľudskú vytrvalosť. Toto všetko bolo v skutočnosti najlepšou zárukou pre predstavených, že jej komunikácia bola božského pôvodu.

Mystička, ktorá nosila zásteru

Jej každodenný život v kláštore bol veľmi obyčajný, pretože svoje skromné ​​úlohy a domáce práce vykonávala s gráciou a pokorou. Jej spolusestry nevedeli o mimoriadnych milostiach a svetle, ktoré Boh udeľoval svojej pokornej služobníčke, ani nevedeli o vnútornom zápase, ktorý Josefa podstupovala, keď ju diabol pokúšal pochybovať o Božom hlase a svojom náboženskom povolaní, ale cez to všetko Josefa si zachovala silný modlitbový život, ktorý jej pomáhal odolávať klamnému hlasu zlého.

Práve pre jej jednoduchosť, pokoru a obyčajný život povedal náš Pán sestre Josefe: „Ty sama budeš mojím znamením.“ A inde jej náš Pán povedal: Odhalím ti tajomstvá svojho Srdca a mnohé duše z nich budú mať úžitok. Chcem, aby si ich zapísala a zachovala všetko, čo ti poviem. Bude sa to čítať, keď budeš v nebi. Nemysli si, že ťa používam pre tvoje zásluhy, ale chcem, aby si duše uvedomili, ako moja sila využíva biedne a slabé nástroje.“

Sestra Josefa Menéndez zomrela svätou smrťou vo veku 33 rokov 29. decembra 1923 v kláštore Les Feuillants, Poitiers, Francúzsko. Ako sestra žila v Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca len štyri roky, a to tak skryto, že svet o nej nemal nikdy počuť, a dokonca aj v jej vlastnej komunite by mala byť čoskoro zabudnutá. Až po jej smrti sa jej spolu-sestry dopočuli o všetkých mimoriadnych milostiach, ktoré jej Boh udelil.

13. novembra 1923 krátko pred jej smrťou náš Pán povedal sestre Josefe: „Moje slová budú svetlom a životom pre nespočetné množstvo duší a udelím im zvláštne milosti obrátenia a osvietenia.“ Tieto slová boli overené, pretože hneď ako sa objavil prvý zväzok spisov sestry Josefy, bol dychtivo čítaný, prijatý a bol niekoľkokrát rýchlo po sebe dotlačený, zatiaľ čo listy zo všetkých častí sveta svedčili o hlbokom dojme, ktorý vyvolal a na signálne milosti, ktoré nasledovali po doručení Posolstva.

V priebehu niekoľkých mesiacov bola kniha preložená zo španielčiny do francúzštiny, potom do portugalčiny, taliančiny, angličtiny, čínštiny a maďarčiny, čím pomáhali naplniť prianie nášho Pána, aby Jeho volanie na cestu lásky a oddanosti Jeho Najsvätejšiemu Srdcu bolo všade známe.

Posolstvo o Ježišovom milosrdenstve pre všetkých, najmä pre tých, ktorí žijú hriešnym životom

Niektoré úryvky z knihy „Cesta božskej lásky“ od Josefy Menendez:

„Svet nepozná milosrdenstvo Môjho Srdca. Mám v úmysle ho osvietiť cez teba…. Chcem, aby si bola apoštolom Mojej lásky a milosrdenstva.“

„Chcel by som, aby títo [tí, ktorí žijú v hriechu] pochopili, že to nie je skutočnosť, že sú v hriechu, čo by ich malo odo mňa oddeliť. Nikdy si nesmú myslieť, že pre nich neexistuje žiadny liek, ani že navždy stratili lásku, ktorá im kedysi patrila… Nie, úbohé duše, Boh, ktorý za vás vylial všetku svoju krv, k vám nič také necíti!“

„Poďte všetci ku Mne a nebojte sa, pretože vás všetkých milujem… Umyjem vás vo svojej krvi a budete belší ako sneh. Všetky tvoje prehrešky budú ponorené do vôd, v ktorých ťa ja sám umyjem. Nie je nič, čo by bolo schopné vytrhnúť z môjho srdca lásku k tebe.“

„Ó, vy všetci, ktorí ste ponorení do hriechu a ktorí ste nejaký čas viac či menej dlho žili ako tuláci a utečenci pre svoje zločiny… ak previnenia, ktoré ste mali na svedomí, zatvrdili a zaslepili vaše srdcia… ak si sa vybral na zlé cesty, aby si ukojil tú či onú zo svojich vášní… Ach, keď ťa pohnútky alebo spolupáchatelia tvojho hriechu opustili a ty si uvedomil stav svojej duše, ó, potom sa nevzdávaj. Kým zostane dych života, môže sa človek uchýliť k milosrdenstvu a prosiť o odpustenie.“

„Ak si ešte živý, ak ťa škandály tvojho života znížili v očiach sveta, neboj sa… Aj keď je dôvod považovať ťa za zločinca, urážať ťa a zavrhovať ťa. … tvoj Boh si neželá vidieť ťa padať do pekelných plameňov… Naopak, vrúcne túži, aby si prišiel k Nemu, aby ti mohol odpustiť. Ak sa neodvážiš s Ním hovoriť, aspoň sa pozri na Neho a dovoľ vzdychom tvojho srdca, aby Ho dosiahli, a hneď nájdeš Jeho láskavú a otcovskú ruku natiahnutú, aby ťa viedla k prameňom odpustenia a života.“

„Keby sa stalo, že si prežil väčšiu časť svojho života v bezbožnosti a ľahostajnosti a že náhly príchod hodiny smrti ťa naplní oslepujúcim zúfalstvom… Ó, nenechaj sa oklamať, pretože stále je čas povedať prepáč. Ak ti zostáva len jedna sekunda života, v tej sekunde si môžeš kúpiť večný život späť!“

„Ak si celý svoj život strávili v nevedomosti a omyle… ak si bol príčinou veľkého zla pre iných ľudí, pre celú spoločnosť alebo pre náboženstvo, a ak si si za určitých okolností uvedomil, že si bol oklamaný… nenechaj sa zdrviť ťarchou svojich hriechov a zla, ktorého si bol nástrojom, ale s dušou preniknutou hlbokou ľútosťou sa vrhni do priepasti dôvery a ponáhľaj sa k Tomu, ktorý čaká na tvoj návrat, len aby ti odpustil.

„To isté platí pre dušu, ktorá bola od detstva verná zachovávaniu môjho zákona, no postupne vychladla do vlažných a neduchovných spôsobov ľahkého života. Zabudla takpovediac na svoju dušu a jej vyššie ciele.  Boh od nej žiadal väčšie úsilie, ale zaslepená zvyčajnými zlyhaniami upadla do vlažnosti, ktorá je horšia ako skutočný hriech, pretože jej hluché a ospalé svedomie nepociťuje ľútosť ani nepočuje Boží hlas.“

„Potom sa možno tá duša prebudí so šokom z poznania: život sa zdá byť zlyhaním, prázdnym a zbytočným pre jej spásu…. Stratila nespočetné množstvo milostí a ten zlý, nerád ju stratí, vyťaží maximum z jej trápenia, uvrhne ju do skľúčenosti, smútku… a nakoniec ju uvrhne do strachu a zúfalstva.“

„Ó, duša, ktorú milujem, nevšímaj si tohto neľútostného nepriateľa… ale čo najskôr sa priviň ku Mne a plná najhlbšej ľútosti pros o moje milosrdenstvo a neboj sa. Odpustím ti. Prevezmi znova svoj život a získaš späť svoje stratené zásluhy a moja milosť ťa nikdy nesklame.“

„Nakoniec, mám hovoriť so svojimi vyvolenými dušami? Predpokladajme, že človek strávil dlhé roky neustálym praktizovaním Regule a svojich náboženských povinností…duša, ktorú som uprednostnil svojou milosťou a poučil ju svojimi radami … duša dlho verná môjmu hlasu a vnuknutiam milosti … a teraz táto duša ochladla vo svojom zápale kvôli nejakej malichernej vášni … príležitostným chybám, ktorým sa nevyhneme … niektoré podľahli požiadavkám telesnosti a celkového uvoľnenia námahy… a v dôsledku toho klesli na nižšiu úroveň… na bežný druh života… a napokon, aby sme tomu dali pravé meno, klesli k vlažnosti.“

„Ak sa z toho či onoho dôvodu prebudíš z tohto stavu vlažnosti, diabol na teba okamžite zaútočí všetkými spôsobmi a bude žiarliť na dušu, ktorá dúfa. Bude sa ťa snažiť presvedčiť, že už je neskoro a že tvoja snaha je zbytočná, zvýrazní tvoj odpor, aby si nevidel stav svojej duše…takpovediac ťa priškrtí, aby ti zabránil hovoriť a keď prijmeš svetlo, urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby potlačil tvoju dôveru.“

„Ale radšej počúvaj môj hlas a dovoľ mi, aby som ti povedal, ako máš konať:

Len čo sa tvoja duša dotkne milosti a ešte predtým, než sa zápas začne, ponáhľaj sa do Môjho Srdca; Pros Ma, aby som nechal kvapku mojej krvi padnúť na tvoju dušu. . . . Ach! ponáhľaj sa do Môjho Srdca. . . a byť bez strachu z minulosti; všetko je pohltené v priepasti môjho milosrdenstva a moja láska ti pripravuje nové milosti. Spomienka na tvoje poklesky bude podnetom k pokore a zdrojom zásluh a nemôžeš Mi dať väčší dôkaz náklonnosti, ako počítať s mojím úplným odpustením a veriť, že tvoje hriechy nikdy nebudú také veľké ako moje milosrdenstvo, ktoré je nekonečné.

„Zostaň skrytá, Josefa, v priepasti mojej lásky, modliac sa, aby duše boli naplnené rovnakými citmi.“

 

Žobranie o lásku

V sobotu 20. novembra k nej prišiel ako žobrák, biedny a prosiaci o lásku. Zjavil sa so všetkými svojimi ranami…

Mnoho malých rán zraňovalo Jeho srdce,“ napísala.

„Povedz mi, nepokúsila by si sa ma utešiť, Josefa? . . . Podeľ sa so mnou na chvíľu o horkosť môjho srdca.“

„Počúvaj,“ povedal, „chcem, aby si Mi dala duše. Iba láska je všetko, čo máte robiť. Trpte, pretože milujete, pracujte, pretože milujete, a predovšetkým sa odovzdajte láske. Keď ťa nechám pocítiť úzkosť ducha a veľkú osamelosť, trp v láske. Chcem ťa použiť, ako unavený muž používa palicu, o ktorú sa opiera. . . . Chcem ťa vlastniť, úplne ťa pohltiť, ale všetko vo veľkej sladkosti, takže keď znášaš mučeníctvo lásky, túžiš ešte viac trpieť.“

„Prichádzam, aby som v tebe spočinul, lebo som tak málo milovaný,“ povedal. „Hľadám lásku a stretávam sa len s nevďačným zanedbávaním. Vzácne sú duše, ktoré Ma skutočne milujú.“

Potom, aby som Ho potešila, som Mu ponúkla lásku Panny Márie, svätých, všetkých verných duší, dokonca aj moju.

„Áno, Josefa, miluj Ma a nikdy sa neunav hovoriť Mi o svojej láske.“

„Snažila som sa,“ napísala na druhý deň, „hovoriť znova a znova ‚Ježiš môj, milujem ťa.‘

„A tak ťa milujem,“ počula Ho odpovedať počas modlitby.

„Prišiel bez jasu, vyzeral ako žobrák; Mlčala som. Ale keď sa na mňa smutne pozeral, odvážila som sa prehovoriť a povedala som Mu, ako veľmi Ho túžim utešiť.“

„Áno, uteš Ma dnes; zostanem pri tebe po celý čas, aby si nezabudla.“

Na konci svojej modlitby, keď neodišiel, som mu povedala: ‚Pane, je čas, aby som išla zametať, ale ty vieš, že ťa milujem a že všetko, čo robím, robím len aby som ťa potešila.“

„Dvakrát počas mojej práce sa ma znova opýtal, či Ho milujem.

‚Hovor to často, aby si vynahradila zabudnutie toľkých ľudí.“

Ten deň, pondelok v novembri strávila celý v tej božskej spoločnosti.

„Celý čas zostal,“ napísala Josefa; „Nerozdelili sme sa ani na okamih. Z času na čas ma zastavil v mojej práci a raz, keď som zametala starý kláštor Les Feuillants s jeho primitívnou dlažbou, spýtal sa: Prečo to robíš?“

„Zdalo sa, že má radosť z odpovede, ktorú predpovedal: ‚Pane, robím to, pretože ťa milujem. Vidíš všetky dlaždice tejto chodby? – koľko ich je, toľkokrát poviem: ‚Milujem ťa, Pane !“

Neskôr musela ísť po uhlie zo záhrady: „Čo budeš robiť?“ opýtal sa jej náš Pán.

„Pokúsim sa dokázať svoju lásku k Tebe všetkými týmito maličkosťami.“ odpovedala.

„Josefa, všetko, čo od duší žiadam, je ich láska, ale dávajú mi len nevďačnosť. Chcel by som naplniť ich duše milosťou, ale prenikajú moje Srdce skrz naskrz. Volám ich a oni sa odo Mňa odvracajú. Ak prijmeš, zverím ti starostlivosť o duše a svojimi obetami a láskou ich pre Mňa získaš.“

Povedal mi: ,Duše ma znovu ukrižujú; uteš ma, Josefa. Moje srdce je ponorené do biedy. . . hriešnici mnou pohŕdajú a šliapu Ma pod svojimi nohami…v ich očiach nie je nič menej hodnotné ako ich Stvoriteľ.

Nechal mi svoj kríž a zmizol.“

„V tú noc, asi o desiatej, sa vrátil s ťažkým krížom na pleciach; bol korunovaný tŕním a po tvári mu tiekla krv. ,Pozri sa, do akého stavu som ponorený… Koľko je hriechov povedal, „koľko duší je stratených… preto prichádzam, aby som získal úľavu od tých, ktorí žijú len preto, aby Ma utešovali.“

„Ostal chvíľu ticho a so spojenými rukami. Vyzeral tak smutne a zároveň tak krásne Jeho oči hovorili viac ako jeho pery.“

„Po chvíli mi povedal: „Duše utekajú do záhuby a moja Krv je pre nich stratená. Ale duše, ktoré Ma milujú, sa obetujú a pohlcujú ako obete odčinenia a priťahujú Božie milosrdenstvo, a to je to, čo ušetrí svet.“

„Zmizol. Myslím, že musela byť asi jedna hodina a Jeho kríž som si nechala na čas kedy bolo niečo po štvrtej.“

Zdroj: modlitba.sk, Obrázok: Tamtiež

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *