Svätá Agáta – patrónka žien trpiacich rakovinou prsníka

Modlitba

Ó, svätá Agáta, ktorá si odmietla ponuky na sobáš od nechcených pytačov, a trpela bolesťami mučenia pre svoju oddanosť Pánovi, oslavujeme tvoju vieru, dôstojnosť a mučeníctvo. Chráň nás pred sexuálnym zneužitím a akýmkoľvek znesvätením. Uchráň nás od rakoviny prsníka a rôznych utrpení žien. Buď nám inšpiráciou pri prekonávaní nepriazne osudu. Ó, svätá Agáta, panna a mučeníčka, pomôž milostivo nám, ktorí si ctíme tvoju obetu a prihovor sa za nás. Amen.

 

Svätá Agáta sa narodila v bohatej a vznešenej rodine na Sicílii. Bola vychovávaná v kresťanskej viere a vynikala neobyčajnou krásou. Ako 15-ročná dala sľub, že zostane pannou a svoj život zasvätí Ježišovi Kristovi. Pri obrade ju biskup zahalil do červeného závoja, ktorí nosili zasvätené dievčatá. V rokoch 250-251 panoval v Catanii prokonzul Quintianus, ktorý očarený jej krásou, začal sa o ňu uchádzať. Odmietla s ním vstúpiť do manželstva, preto ju za to udal ako kresťanku. Prikázal známej kupliarke Afrosii, aby Agátu zviedla k hriechu a odvrátila ju od jej viery. Po mesiaci márneho snaženia to kupliarka vzdala, pretože poznala, že by skôr obmäkčila kameň, než zlomila jej vieru a presvedčenie. Agátu opäť doviedli k súdu. Radili jej, aby zaprela svoju vieru a ušetrila si tak hrozné bolesti a mučenie. Agáta im odpovedala: „Železo a okovy ma pripútajú ešte pevnejšie ku Kristovi, oheň roznieti ešte viac moju lásku a blízka smrť vzbudí moju túžbu po ňom“; „Boh, môj pomocník a ochranca, bude mojím Tešiteľom.“ Dali ju natiahnuť na škripec, zbičovať, trhať jej telo železnými hrebeňmi, odrezať prsia a páliť ohňom. V noci k nej Boh poslal svätého Petra a ten jej rany uzdravil. Po štyroch dňoch bola Agáta odvedená opäť pred sudcu. Keď ten videl, že je dokonale zdravá, obvinil ju z čarodejníctva a prehováral ju, nech sa vzdá Krista. Ona však vyznala: „Nikdy neodstúpim od Krista, ktorý ma uzdravil.“ Sudca ju nechal položiť na črepiny a žeravé uhlie, ale Boh jej pritom dodával silu. Zem sa otriasla a prizerajúci sa ľudia sa vzbúrili proti mučeniu Agáty. Zastrašený vladár dal polomŕtvu Agátu odniesť späť do žalára. Nemohla už ani pokľaknúť, ale naposledy sa modlila: „Bože môj, ďakujem Ti za všetko, že si ma miloval a posilňoval v utrpení, prosím prijmi ma teraz k sebe!“ Pri modlitbe zomrela.

 

Rok po jej smrti došlo k výbuchu sopky Etna a hrozilo, že mesto bude zničené. Zúfalí obyvatelia Catanie niesli proti láve Agátin závoj a žeravý prúd zmenil smer a obišiel mesto. Tento závoj sa dodnes v Catanii uchováva.

Neporušené telo sv. Agáty bolo prevezené do Konštantínopolu v 11. st. a neskôr vrátené na odpočinok do sicílskeho mesta Catania, do  katedrály sv. Agáty. Lebka svätice bola v 14.st oddelená od tela a bola uložená do strieborného relikviára. Relikvia je vyberaná iba jediný krát v roku, na jej sviatok a to 5. februára. Každoročný festival, ktorý pripomína život sv. Agáty sa koná v Catanii, od 3. do 5. februára. Festival vrcholí veľkým celonočným sprievodom mestom, a zúčastňujú sa ho stovky tisíc obyvateľov.

O význame svätej Agáty svedčí i to, že je ako jedna z mála žien uvádzaná v rímskom kánone.

Je patrónkou žien trpiacich rakovinou prsníka, dojčiacich žien, tkáčov, zvonárov, zlatníkov, klenotníkov, baníkov, hladujúcich, ochrankyňa pri búrkach, zemetraseniach, požiaroch.

Svätá Agáta, oroduj za nás!

One thought on “Svätá Agáta – patrónka žien trpiacich rakovinou prsníka

  • 22. decembra 2018 at 21:39
    Permalink

    Sv.Agata z celeho srdca ta proaim o dar uzdravenia pre Gabiku.Chvala Panu a Panne Marii.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *