Podporuje UNICEF potraty?

New York – Za skratkou UNICEF s a skrýva Detský fond OSN. Je známy po celom svete pre svoju charitatívnu činnosť pre deti, zvlášť pre chorých a podvyživených a ich rodiny.

Skupiny pre život však poukazujú na inú politiku UNICEF, ktorá ma tiež niečo spoločné s deťmi – podpora potratov. Táto politika sa objavuje v dokumente Family Care International z roku 2000, ktorý bol navrhnutý v spolupráci s UNICEF. V ňom sa skupiny zaväzujú, že „zmenia zákony, postupy a prístupy, ktoré brzdia vykonávaniu reprodukčných a sexuálnych práv“ na celom svete, včetne „bezpečných potratových služieb“.

V 90 stránkov ej štúdii , ktorú má ešte v tomto roku zverejniť Catholic Family and Human Rights Institute (C-Fam) , je citovaných niekoľko takýchto UNICEF dokumentov. „Táto správa prekvapi veľa ľudí“, prehlásil Douglas Sylvia, autor štúdie, viceprezident C-Fam a riaditeľ International Organizations Research Group. „Žiadna z týchto informácií nepochádza z tajných dokumentov. Naše obvinenie sa zakladá na tom, čo UNICEF hovorí vo svojich vlastných materiáloch.“

UNICEF vždy popieral, že propaguje potraty. „Nepodporujeme ich, neobhajujeme ich, nikdy sme ich finančne nepodporovali,“ tvrdí Alfred Ironside, hovorca UNICEF.

Rovnakú za-potratovú politiku však môžeme nájsť v ďalšom dokumente podpísanom UNICEF – „Medzinárodná príručka OSN o HIV/AIDS a ľudských právach“ z roku 1998, na ktorej sa podieľala aj kancelária Komisára OSN pre ľudské práva a agentúra UNAIDS. „Mali by byť tiež uzákonané ženské reprodukčné a sexuálne práva, vrátane práva na nezávislý prístup k zdravotníckym informáciám a službám v oblasti reprodukcie a sexuálne prenosných chorôb a k antikoncepčným prostriedkom, vrátane bezpečného a legálneho potratu.“

Podľa Ironsidea sú dôkazy smerujúce k UNICEF „veľmi hmlisté“. Agentúra sa údajne podieľa na tvorbe „všetkých možných dokumentov podľa nášho mandátu“ a nesúhlasí nutne so všetkým, čo je v dokumentoch uvedené.

Ďalší program UNICEF, Safe Motherhood Initiative (Iniciatíva pre bezpečné materstvo), volá po „zdravotných službách priateľských k ženám“ a „službách plánovaného rodičovstva podľa potrieb klienta na prevenciu nechceného tehotenstva, konzultáciách ženám v otázkach antikoncepcie… a tam, kde to nie je protiprávne, po bezpečných službách na ukončenie tehotenstva“. I napriek tomu však Ironside trvá na tom, že UNICEF nepodporuje konttrolu populácie. „UNICEF sa zaoberá tým, že dievčatá sú nútené do manželstva v skorom veku a majú povinnosť mať viac detí, než dovoľuje ich zdravie,“ prehlásil. „UNICEF sa nezaujíma o kontrolu populácie.“

V dokumente „Priority UNICEF pre deti, 2002-2005“ sa objavuje cieľ politiky, podľa ktorého „viac žien sa bude vydávať pozdejšie a bude mať menej detí“. Ironside označil túto citáciu za „súčasť väčšieho programu“. UNICEF sa podľa neho nesnaží zakrývať svoju podporu plánovanému rodičovstvu a reprodukčnému zdraviu. „Veľmi podporujeme právo žien na prístup k reprodukčnej zdravotnej starostlivosti,“ hovorí. „Ženy majú právo vedieť a rozhodnúť sa, čo je správne pre ich rodiny a deti.“

Ironside verí, že správa C-Fam, ktorá cituje vyššie uvedené zámery UNICEF, je súčasťou „krvnej pomsty proti UNICEF“.

C-Fam však nie je jedinou organizáciou, ktorá kritizuje UNICEF. V roku 1996 tendencia programov UNICEF viedla k tomu, že Svätá Stolica zrušila svoje symbolické financovanie tejto agentúry. Vatikán citoval „účasť UNICEF na publikácii manuálu OSN, ktorý obhajoval distribúciu potratovej pilulky-po utečeneckým ženám v naliehavých situáciách“ a odvolával sa na publikáciu OSN „Reprodukčné zdravie v utečeneckých situáciách: medziagentúrny manuál“, ktorú UNICEF pomáhal vytvoriť. „Svätá Stolica prispievala symbolickou čiastkou,“ odpovedal Ironside, „a stále diskutujeme o obnovení príspevku. Verím, že to bude čoskoro vyriešené.“

John Klink, vtedajší reprezentant Vatikánu u UNICEF, vyjadril obavy Svätej Stolice v roku 1991. Behom ďalších štyroch rokov sa nič nedialo. V roku 1995 prehlásil, že „je rozhodujúce, aby sa UNICEF nedostal do vysoko kontroverzných činov“ v oblasti ako „sexualita adolescentov“ a „podpora… podávaniu nielen informácií o plánovanom rodičovstve, ale tiež služieb plánovaného rodičovstva“ – to všetko nazval „neakceptovateľným pre našu delegáciu.“

Msgre. Francis Chullikatt, zástupca vedúceho delegácie Svätej Stolice u OSN, povedal, že jeho kancelária si „nie je vedomá akéjkoľvek zmeny“ v aktivitách UNICEF. Jeho kancelária „sleduje situáciu“ a vyjadrí sa pozdejšie.

Mercedes Arzu Wilson, bývalá delegátka konferencie OSN z Guatemaly a prezidentka washingtonské Family of the Americas Foundation, je členkou Pápežskej rady pre život. Na UNICEF má vlastný názor. „Sú strašní,“ prehlásila Wilson, ktorej brat bol prezidentom Guatemaly v rokoch 1996-2000. Odsudzuje „nechutné“ manuály na sexuálnu výchovu, ktoré UNICEF spoluvytvárala a ktoré obsahujú jednoznačný materiál a kresby mužov maznajúcich sa s mužmi. „Ničia nevinnosť detí,“ hovorí. UNICEF opakovane odmieta žiadosti o financovanie Family of the Americas Foundation, pretožene podporuje kontrolu populácie. „Bolo nám povedané, že do politiky UNICEF patrí odmietanie financovania skupín, ktoré nie sú pre kontrolu populácie.“

Postupy, ktoré cituje správa C-Fam, naznačujú, že od roku 1995 sa v účasti UNICEF v kontroverzných programoch zmenilo málo. Vtedy sa s podporou prezidenta Billa Clintona riaditeľkou agentúry stala Carol Bellamy. Ako senátorka za štát New York v rokoch 1973-1977 radikálne podporovala potraty. Hlasovala proti zákonom podporujúcim súhlas rodičov, odmietala klauzulu z dôvodov svedomia pre pracovníkov v zdravotníctve a dokonca hlasovala proti legislatíve, ktorá by chránila deti živo narodené behom pozdejších potratov. Bellamy bola potvrdená vo funkcii riaditeľky UNICEF po druhý krát v máji 2000, krátko predtým, ako Clinton odišiel z úradu.

Bill Brisben, reprezentant USA v UNICEF od mája 2002, povedal: „Stretli sme sa s postupmi UNICEF, ktoré neboli celkom v súlade s tým, čo si myslí vláda.“ Ale podľa vlády sa spôsoby UNICEF napravili. „Stopercentne sa snažia robiť čokoľvek, o čom si vláda USA myslí, že by tam naše doláre mali prísť.“ Súčasne „je UNICEF veľmi veľkou organizáciou,“ dodal Brisben, „a existujú izolované scenáre, kde sa niekto môže zaangažovať v niečom, čo nie je potvrdené v New Yorku v centrále UNICEF.“

Hlavní úradníci UNICEF sú však stále proti HIV programom, ktoré sú založené na abstinencii, ako tomu je napr. V Ugande, ktorá zdôrazňuje abstinenciu a vernosť viac než kondomy. Ironside pripustil, že UNICEF „veľmi podporuje abstinenciu a vernosť. Ale kondomy sú dôležitou súčasťou úspechu“. V júni Urban Jonsson, regionálny riaditeľ UNICEF pre východnú a južnú Afriku, povedal pri schôdzke predsedníctva, by ignorovali „skoro metafyzickú debatu“ o kondomoch. „Nasledujme rozhodnutie botswanskej vlády, podľa ktorého by kondomy mali byt k dispozícii a dostupné každému, kdekoľvek a kedykoľvek,“ vyhlásil. „Abstinencia jednoducho nie je reálnou možnosťou pre väčšinu dnešných mladých ľudí.“

Netreba sa teda diviť, že veľa katolíckych nevládnych neziskových organizácií podrobne sleduje UNICEF.

„Medzi katolíckymi nevládnymi neziskovými organizáciami existujú dva tábory,“ povedal Joseph Klee, ktorý v rokoch 1991 – 1994 pôsobil ako prezident International Catholic Organizations a do roku 1995 ako zástupca riaditeľa Kancelárie OSN pre dohľad. „Jeden tábor podporuje aktivity OSN v oblasti sociálnej spravodlivosti všeobecne, programy, ktoré Svätý Otec oopakovane slovne podporil,“ uviedol Klee. „Druhý tábor je orientovaný pre život a pre-rodinu, tí sú niekde inde. Ak teda vieme o určitých projektoch a aktivitách, ktoré nie sú súčasťou mandátu UNICEF, mali by sme ich kritizovať – ale nie UNICEF ako taký, pretože ich poslanie je veľmi dobré.“

„Veríme, že UNICEF sa musí oslobodiť od ideologií, o ktorých sa zdá, že tam prerastajú,“ vyhlásil Austin Ruse, prezident C-Fam. „UNICEF je veľmi dôležitý, než aby sme ho stratili. UNICEF musí stopercentne obrátiť svoju pozornosť na prežitie detí a odvrátiť ju od tzv. reprodukčných práv a radikálneho feminizmu.“

10.08.2003, National Catholic Register

http://prolife.cz/zpravy/?zid=239

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *