Život Cirkvi vo svete 40/2017

Obsah

Don Titus Zeman je blahoslavený

Nositeľ Nobelovej Ishiguro ceny písal o klonoch

Poľsko: Možno milión ľudí sa pomodlí ruženec!

Pápež k ochrane života: Ide o pohľad na blížneho

Médiá: Pápež poukazuje na španielsku ústavu

‚Welt‘: ‚Škandalózne zľahčovanie islamu‘ ľavicou

Nemecko: Učitelia stále zhrozenejší z islamských žiakov

Kolumbia: Zavraždili ďalšieho katolíckeho kňaza

Benedikt XVI. o zabúdaní na Boha v liturgii

Trump: Zákon proti neskorému potratu má prioritu!

‚Nová definícia homosexuality = nová definícia stvorenia!’

Sankcie voči škótskym anglikánom pre homosexuálne „sobáše“

Libanon: Biskupi žiadajú návrat utečencov do Sýrie

Las Vegas: Biskup vyzýva k súdržnosti

Londýn: Muž vyvolal paniku citovaním Biblie

Katalánsko: Kňaz povolil sčítanie hlasov v kostole

Naša pravá vlasť

Jezuiti: Aj v Maďarsku slušné miesta integrácie utečencov

Viedeň: 38% mešít aktívne pôsobí proti integrácii!

„Pontificia Academia Pro Vita“ chce širšiu ochranu života

Müller: V Rímskej kúrii a nielen tam vládne klíma strachu

Pápež sa radí s veľvyslancom o škandále s pornografiou

Rím: Polícia sťahuje škodlivé ružence

Rumunský parlament odmietol ‚moderné‘ druhy manželstva

Mali: Islamistické násilie proti cirkvám rastie

Anjeli nie sú neškodní

Katalánske referendum – španielska cirkev nejednotná

Dal František kritikom „Amoris laetitia“ predsa odpoveď?

„3900003 Papa Francesco“: Pápež u migrantov

Schönborn skeptický voči „bojujúcemu“ kresťanstvu

Pápež povolal na najvyšší súd svojho kritika Burkeho

Štátny sekretár chce viesť dialóg s kritikmi pápeža

Kardinál proti „alarmistickému výkladu k Amoris laetitia“

Nemecko: ‚Znalosti Biblie miznú aj v cirkevných kruhoch!‘

Grécko-pravoslávna cirkev vyzýva k bojkotu Lidla

Dánsko: Ministerka uverejnila karikatúru Mohameda

Pápež František povzbudil európskych biskupov

Kardinál Sarah o vážnej kríze v Cirkvi

Celibát pre nebeské kráľovstvo

Don Titus Zeman je blahoslavený

Bl. Titus Zeman – mučeník za duchovné povolania

Vatikán/Slovensko, 30.9.2017 (TK KBS – P. Zimen; RV) – Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato v bratislavskej Petržalke vyhlásil 30. septembra za blahoslaveného sale ziánskeho kňaza, mučeníka Titusa Zemana. Dňom liturgickej spomienky bl. Titusa Zemana ako patróna duchovných povolaní bude 8. január, deň, keď sa „narodil pre nebo“.
Rodák z Vajnor na začiatku komunistickej totality tajne previedol do Talianska dve skupiny bohoslovcov a kňazov, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode ho zatkli a po vykonštruovanom procese odsúdili na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Po prepustení s podlomeným zdravím zomrel 8. januára 1969 vo veku 54 rokov. … Blahoslavený Titus Zeman, oroduj za nás.“ …
Kardinál Amato pred záverečným požehnaním pripomenul, že blahorečenie je len prvý krok, po ktorom má nasledovať ďalší. Keďže k svätorečeniu je potrebný zázrak, vyzval veriacich, aby ho vymodlili na príhovor bl. Titusa Zemana:
Viac na: http://sk.radiovaticana.va/news/2017/09/30/kardin%C3%A1l_amato_v_bratislave_vyhl%C3%A1sil_dona_titusa_zemana_za_b/1339957

Bratislava: Svätá omša za politikov

V Katedrále sv. Martina v Bratislave sa vo štvrtok 12. októbra 2017 o 19.00 h. konala svätá omša obetovaná za všetkých politikov. Hlavným celebrantom bol Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Spoluorganizátorom podujatia bola slovenská pobočka Modlitebnej ligy cisára Karola. TKKBS

100 rokov Kódexu kánonického práva:
Benedikt XV. ho promulgoval 27. mája 1917. Do platnosti vstúpil 19. mája 2018.

* * * * * * *

Nositeľ Nobelovej Ishiguro ceny písal o klonoch

Štokholm, 6.10.2017 (kath.net/pl) 021 211 – Nový nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, Brit japonského pôvodu, napísal už v r. 2005 hlboký román o klonoch a nebezpečenstvách biotechnológie s názvom: „Všetko, čo by sme museli dať“. Tieto vypestované klony rastú tak povediac „dobre pestované“ v britskom internáte. No na svet ich priviedli jedine preto, aby neskôr poskytovali životne dôležité orgány. Začínajú s tým ako mladí dospelí a zomierajú väčšinou po troch až štyroch darovaniach orgánov, väčšinou už pred dosiahnutím 30. roku života. Náhľad do myslenia a cítenia klonov dostáva čitateľ prostredníctvom hlavnej postavy mladíka. Kniha bola aj sfilmovaná.
V románe zohráva dôležitú úlohu učiteľka, ktorá vyberie najlepšie „umelecké diela“, ktoré vznikli v škole, aby ich vystavila v „galérii“. Chce tak obyvateľstvo presvedčiť, že aj klony majú city. Obyvateľstvo totiž potláča svoje vedomosti o klonoch a dáva prednosť zatláčaniu myšlienky o konkrétnom vzniku darovaných orgánov a cene ich prípravy – ľudského života – do úzadia.
Ishiguro opisuje klony jednoducho a jemným jazykom – s citlivou jazykovou a výrazovou silou, za ktorú bol široko ocenený. Kniha neškandalizuje – je to literárne umenie. Umiestnený do klamlivej idylky britského internátneho života vťahuje román čitateľa do skľučujúcej predstavy, aké by to bolo žiť ako klon, nemať nijaké oprávnenie na existenciu sám osebe a vidieť, ako sa príliš rýchlo blíži utrpenie, bolesť a smrť.
V r. 2005 uviedol Martin Ebel v „Deutschlandfunku“ k tomuto románu: „Najhanebnejším a najčastejším nezdravým slovom v Ishigurovej knihe je výraz „darcovstvá“. To nám vsugeruje „dobrovoľné odovzdanie a skrýva, že tieto stvorenia sú tu len za účelom, aby sa v úplnej narkóze a pod lekárskym dohľadom nechali za živa zmrzačiť až po smrť – aby iní, ktorí si ich objednali, mohli žiť ďalej.“ –zg-

Poľsko: Možno milión ľudí sa pomodlí ruženec!

Varšava, 5.10.2017 (kath.net/LSN/jg) 021 210 – Laická iniciatíva v Poľsku vyzvala na 7. október k spoločnej modlitbe ruženca na hraniciach Poľska. Organizátori očakávajú až milión účastníkov.
Jeden z organizátorov Maciej Bodasinski pre LifeSiteNews zdôraznil:
Táto iniciatíva v jubilejnom roku zjavení Panny Márie vo Fatime má čisto duchovné ciele. Modlíme sa za obrátenie Poľska, Európy a sveta ku Kristovi, aby boli zachránené duše pred večným zatratením a našli svoju cestu k Bohu!
Vzhľadom na rastúce napätia, vojnové hrozby a terorizmus je pokoj vo svete ďalším úmyslom modlitby posvätného ruženca.“
Pod pokojom chápe Bodasinski nielen neprítomnosť vojny, ale aj pokoj srdca a hovorí:
„Mnohí konvertiti označujú pokoj ako najkrajší dar, ktorý od svojho Stvoriteľa po svojom obrátením prijali. Modlitba nemôže byť nikdy namierená proti nejakým osobám, alebo skupinám.“ Preto si organizátori nerobili ťažkú hlavu z toho, kto predstavuje hrozbu pre katolícku kultúru Poľska:
„My chceme byť deťmi. Naša Matka nás prosila, aby sme sa modlili ruženec a tak sa modlíme ruženec. Chceme jej neobmedzene veriť a sme si istí, že budeme zachránení, ak osud Poľska a sveta vložíme do jej rúk!“ povedal Bodasinski.
Organizátori pozývajú aj všetkých veriacich mimo Poľska, aby sa na sviatok Ružencovej Panny Márie 7. októbra, pridali k ich modlitbe. –zg-

Pápež k ochrane života: Ide o pohľad na blížneho

Vatikán, 5.10.2017 (kath.net/KAP) 021 209 – Vo vzťahu medzi vedou a ochranou ľudského života vidí pápež František štyri veľké výzvy: proti egocentrickému oduševneniu za techniku uprieť pohľad mocnejšie na blížneho, proti čisto biologickému chápaniu nanovo objaviť dôstojnosť človeka ako Božieho stvorenia, spravodlivosť medzi pohlaviami bez neutralizácie rozdielov medzi mužom a ženou, ako aj súcit a nežnosť v prístupe k najslabším ako korekcia voči byrokracii a technológii.
Pápež to uviedol v zásadnom príhovore k členom Pápežskej akadémie pre život (PAV) vo štvrtok a zdôraznil, že tieto výzvy sú pre neho ústrednými bodmi pre vedecko-etický dialóg na úrovni doby.
Vzhľadom na nové tematické zameranie Rady PAV František žiadal, aby sa práca neobmedzila na jednotlivé problematické otázky. Ak chce Cirkev sprevádzať život, musí v ére technológie primerane prebrať zodpovednosť, ako povedal na výročnom zasadnutí PAV trvajúcom do soboty. Je prvým po organizačnej a personálnej prestavbe pápežom.
František povedal, že nadšení sebou a technikou mnohí ľudia strácajú pohľad pre blížneho. Muži, ženy a deti všade na svete súčasne cítia „s trpkosťou a bolesťou iluzórne prísľuby technokratického materializmu“. „Pravý vedecký a technologický pokrok musí preto viesť k ľudskejšej politike.“ …

Predsedom Akadémie pre život je arcibiskup Vincenzo Paglia. František dal akadémii v novembri nový štatút. Oblasťou jej pôsobenia už nebude iba „napomáhanie a ochrana ľudského života“, ale aj výskum pohlaví a generačný výskum ako aj individuálne práva ochrany, „humánna ekológia“ a vzťah medzi človekom a životným prostredím. …
Viac na:
http://sk.radiovaticana.va/news/2017/10/05/nov%C3%A1_p%C3%A1pe%C5%BEsk%C3%A1_akad%C3%A9mia_pre_%C5%BEivot_ut%C3%B3pia_%E2%80%9Eneutra%E2%80%9C_odstra%C5%88uje/1341079

Médiá: Pápež poukazuje na španielsku ústavu

Madrid-Vatikán, 5.10.2017 (KAP/KNA) 021 208 – Pápež František v spore o nezávislosť Katalánska od Španielska zdôraznil dodržiavanie španielskej ústavy. Vyplýva to zo správ médií zo štvrtka, ktoré sa odvolávajú na dôverné stretnutie hlavy Cirkvi s novým španielskym veľvyslancom pri Svätom stolci, Gerardom Bugallom v pondelok.
Z veľvyslancových kruhov informovali, že František sa počas 20-minútového rozhovoru vyslovil proti sebaurčeniu Katalánska a povedal, že to nemožno ospravedlniť „procesom odkolonizovania“. Cirkev, ako pápež zdôraznil, odmieta každý krok, ktorý nie je v súlade s platným právom.
Španielsky ústavný súd považuje katalánske hlasovanie o nezávislosti z nedele za ilegálne.
Už pred referendom varovala biskupská konferencia krajiny pred „nezvrátiteľnými krokmi so závažnými následkami“, ktoré by mali za následok zlom v spoločnosti. Biskupi vyzvali k „dialógu v plnej úcte k ústave“. –zg-

‚Welt‘: ‚Škandalózne zľahčovanie islamu‘ ľavicou

Berlín, 5.10.2017 (kath.net) 021 207 – „Bez škandalózneho zľahčovania islamu ľavicou by strana Alternatíva pre Nemecko nezožala taký úspech. Jej vedenie je mimoriadne nebezpečné. Kritizuje islam a moslimov urážlivým spôsobom, čo fundamentalistom dodáva ešte viac agresie.“ Povedal to Samuel Schirmbeck v interview pre „Welt“. Expert, ktorý bol korešpondentom štátnej televízie ARD pre Alžírsko a teraz je slobodným spolupracovníkom Hesenského rozhlasu a televízie ZDF, ďalej povedal, že islam mu vadí, lebo „islam je pravicovejší ako celá AfD“. „Islam má mocnú reakcionársku pôsobnosť, proti čomu je pravicový populizmus AfD iba plesknutím do vody. Ak sledujeme postoje veriacich moslimov napríklad v témach ako ochrana menšín, práva žien, sloboda svedomia a sebakritika, tak vidíme niečo úplne pravicové. Kritika islamu by vlastne mala byť logickým následkom ľavicového postoja. No na toto oko sú ľavičiari a zelení očividne slepí,“ konštatoval znalec islamu
„Prísne oddeľovanie islamu od islamizmu považujem za vedomé zavádzanie verejnosti. Islamizmus považujem za inherentnú súčasť islamu,“ vyhlásil Schirmbeck. „V Nemecku nie sú ľudia väčšinovo islamofóbni, ale sú proti násiliu, fanatizmu, intolerancii, myzofóbii a homofóbii,“ vyhlásil expert. Poukázal na to, že „to nie je to cudzie, čo na islame Nemcom vadí, ale to príliš dobre známe, čo poznajú z minulosti svojej krajiny.“ –zg-

Nemecko: Učitelia stále zhrozenejší z islamských žiakov

Berlín, 5.10.2017 (kath.net) 021 206 – Na horúcej linke radikalizácie Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) sa hlási stále viac učiteľov a školských psychológov s poukazmi na rastúci počet islamistických žiakov už aj základných škôl! Podľa expertov ide pritom o deti osôb, ktorých rodičia už sú zradikalizovaní. Týka sa to detí z migrantských rodín, ako aj detí nemeckých rodín, ktorých rodičia konvertovali na islam. Takéto nápadne radikalizované deti sú stále mladšie, často sú to aj dievčatká. Informovali o tom rôzne médiá. Salafizmus teraz už prenáša svoju ideológiu aj medzi mládež a deti. –zg-

Kolumbia: Zavraždili ďalšieho katolíckeho kňaza

Antioquia, 5.10.2017 (kath.net/Fides/red) 021 205 – Pri ozbrojenom lúpežnom prepade vo štvrti San Antonio v Rionegre v departmente Antioquia v Kolumbii prišiel o život 41-ročný katolícky kňaz Abelardo Antonio Muñoz Sánchez.
Ako povedal druhý veliteľ miestneho policajného prezídia Antioquie, Javier Morales Cárdenas, k vražde došlo 3. októbra o 10.50 hod. po tom, čo páchatelia prepadli kňaza pri vystupovaní z taxíka. „Prišli k nemu dvaja muži na motorke, ohrozovali ho pištoľou a chceli mu zobrať tašku, lebo predpokladali, že v nej má peňažnú hotovosť. Keď im ju odmietol vydať, viackrát na neho vystrelili. Strely boli smrteľné,“ povedal Morales. Polícia páchateľov neskôr chytila v susednej obci La Ceja.
Farár Abelardo Antonio Muñoz Sánchez z Diecézy Girardota pôsobil 10 rokov ako duchovný pastier a štyri mesiace bol farárom Farnosti Cisneros.
„Diecéza Girardota prosí všetkých veriacich o modlitbu za pokoj a zmierenie. Nech Pán dá nášmu kňazovi Abelardovi Muñozovi večný pokoj,“ uvádza sa vo vyhlásení diecézy. Biskup Guillermo Orozco Montoya z Girardoty oznámil, že zádušná omša sa koná 4. októbra v Katedrále Rio Negro.
Krátko po návšteve pápeža Františka v Kolumbii, ktorý prišiel ako misionár pokoja, je správa o násilnej smrti už druhého katolíckeho kňaza za krátku dobu zvlášť tragická. Len 27. júla 2017 takisto v Antioquie vo Farnosti Raudal v Puerto Valdivia zavraždili farára Diomera Elivera Chavarríu Péreza. „Obetovaný pri výkone svojej misionárskej služby“ uviedol biskup v ozname k smrti len 31-ročného kňaza, ktorý bol zavraždený na svoje narodeniny. –zg-

Benedikt XVI. o zabúdaní na Boha v liturgii

Rím, 4.10.2017 (kath.net/KAP) 021 204 – Emeritný pápež Benedikt XVI. sa s ľútosťou vyjadril o zatemňovaní Boha v liturgii. „V tom spočíva vlastná príčina krízy v Cirkvi,“ napísal 90-ročný Benedikt XVI. v predslove ruského vydania jeho diel o liturgii.
„V rozšírenom nesprávnom chápaní reformy liturgie sa posunulo do centra svätej omše poučovanie a vlastné aktivity a kreativity. Ak však prednosť Boha už nie je v liturgii a v živote jasná, je Cirkev v nebezpečenstve,“ napísal Benedikt XVI. v predslove, z ktorého citovali talianske noviny „La Stampa“ v stredu. Ďalej pripomenul zásadu mníšskej regule sv. Benedikta z Nursie (okolo 480-547), že „nič nesmie mať prednosť pred svätou omšou“ a zdôraznil:
„Toto zakladateľ západného mníšstva vedome formuloval s pohľadom na zdanlivo naliehavejšie veci v poľnohospodárstve, remeselníckej práci, alebo vo vede. Táto priorita Boha neplatí iba v kláštornom živote. Ak človek Boha odsunie nazad, podriaďuje sa konštrukciám, ktoré ho zotročujú a odporujú jeho ľudskej dôstojnosti.“ –zg-

Trump: Zákon proti neskorému potratu má prioritu!

Washington D.C., 4.10.2017 (kath.net/jg) 021 203 – Ratifikovanie zákona, ktorý zakazuje potraty po 20. týždni tehotenstva, malo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa najvyššiu prioritu. Povedal to v rozhovore s Marjorie Dannenfelserovou, predsedníčkou organizácie na ochranu života Susan B. Anthony List.
Dom reprezentantov USA návrh zákona „Pain-Capable Unborn Child Protection Act“ (na ochranu nenarodených bolesť cítiacich detí) s väčšinou prijal. Väčšina sa dosiahla prevažne hlasmi republikánov. Podľa amerických médií hlasovalo 237 poslancov za zákaz potratu od 20. týždňa, 189 bolo proti.
Výnimky sú možné v prípade incestu, znásilnenia a ohrozenia života matky. Zákon stanovuje v prípade potratu po 20. týždni tehotenstva potrestať osoby, ktoré ho vykonajú, no nie matku.
Zákon musí teraz v senáte dosiahnuť 60 zo 100 hlasov. Republikáni majú 52 kresiel – teda tesnú väčšinu.
Návrh zákona v r. 2015 narazil na odpor demokratickej strany. Na rozdiel od r. 2015 súčasný prezident návrh podporuje. Téma preto získala na význame a bude hrať dôležitú úlohu pri voľbách do senátu v r. 2018, ako povedala Dannenfelserová podľa správy spravodajskej stránky The Dailywire. –zg-

‚Nová definícia homosexuality = nová definícia stvorenia!’

Washington D.C., 4.10.2017 (kath.net/CNA/jg) 021 202 – Návrh vatikánskeho poradcu, pátra Jamesa Martina SJ, homosexualitu neoznačovať ako ´nezriadenú´, ale ako „inak zriadenú“ neznamená nič menej ako novú orientáciu katolíckej viery, keď sa to dôsledne domyslí do konca!“ Zdôraznil to Dr. Albert Mohler, prezident „Southern Baptist Theological Seminary“ (Južného baptistického teologického seminára) v podcaste z 19. septembra.

Formulácia ´vnútornou povahou nezriadený´ znamená, že homosexuálne akty sú dôsledkom hriešneho pádu. Ak je homosexualita iba ´iná orientácia´, tak je tiež súčasťou stvorenia a tým dobrá. To zasa znamená, že nielen ľudská sexualita, ale aj stvorenie je nanovo definované!“ uzavrel baptistický teológ.

Jezuita James Martin pre CNA obvinenie odmietol. Povedal, že mu ide iba o to, aby sa používal jazyk, ktorý by homosexuáli nepovažovali za zraňujúci. Jazyk používaný Cirkvou vnímajú ľudia bez teologického a filozofického vzdelania ako ponižujúci, ako tvrdí Martin.
Jezuitu Jamesa veľa kritizujú kvôli jeho novej knihe „Building a Bridge“ (Postaviť most), v ktorej sa zaoberá prístupom Katolíckej cirkvi k homosexuálom. Obvinenia sa vzťahujú najmä na to, že ani len nespomenie odporúčania Katolíckej cirkvi, že homosexuáli majú žiť zdržanlivo a čisto, a vôbec sa nezaoberá sa katolíkmi s homosexuálnymi sklonmi, ktorí sa orientujú náukou Cirkvi.
Páter Martin je od apríla poradcom vatikánskeho Štátneho sekretariátu pre komunikácie.

Katechizmus Katolíckej cirkvi označuje homosexuálne úkony vzhľadom na tradíciu Cirkvi ako „nezriadené“:

2357 Homosexualita označuje vzťahy medzi osobami mužského alebo ženského pohlavia, ktoré pociťujú výlučnú alebo prevládajúcu pohlavnú príťažlivosť voči osobám toho istého pohlavia. V priebehu stáročí a v rozličných kultúrach nadobúda veľmi odlišné podoby. Jej psychický vznik ostáva z veľkej časti nevysvetlený. Tradícia, opierajúc sa o Sväté písmo, ktoré predstavuje homosexuálne vzťahy ako veľmi závažnú zvrátenosť,104 vždy hlásala, „že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené“.105 Sú proti prirodzenému zákonu.2333 Zatvárajú totiž pohlavný úkon pred darom života. Nepochádzajú z opravdivého citového a sexuálneho dopĺňania sa. V nijakom prípade ich nemožno schvaľovať.
2358 Nemalý počet mužov a žien má hlboko zakorenené homosexuálne sklony. Táto objektívne nezriadená náklonnosť je pre väčšinu z nich skúškou. Treba ich prijímať s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim. Aj tieto osoby sú povolané plniť vo svojom živote Božiu vôľu a, ak sú kresťanmi, spájať s Pánovou obetou na kríži ťažkosti, s ktorými sa môžu stretnúť v dôsledku svojho stavu.
2359 Homosexuálne osoby sú povolané k čistote. Čnosťami ovládania sa, ktoré vychovávajú k vnútornej slobode,2347 niekedy aj pomocou nezištného priateľstva, modlitbou a s pomocou sviatostnej milosti sa môžu a majú postupne a rozhodne približovať ku kresťanskej dokonalosti. –zg-

Sankcie voči škótskym anglikánom pre homosexuálne „sobáše“

Canterbury, 4.10.2017 (KAP/KNA) 021 201 – Biskupi 39 anglikánskych cirkevných provincií z protestu proti povoleniu „sobášov“ homosexuálov sa rozhodli uvaliť sankcie na anglikánsku episkopálnu cirkev v Škótsku. Rozhodnutie padlo podľa médií zo stredy na svetovom stretnutí vedúcich cirkevných provincií v utorok v anglickom Canterbury.
Episkopálna cirkev v Škótsku odhlasovala v júni zavedenie cirkevných sobášov pre homosexuálne páry a v septembri realizovala prvý takýto „sobáš“. Podľa médií sankcie anglikánskych biskupov znamenajú trojročné vyradenie škótskych anglikánov z grémií rozhodovania a reprezentácie.
Prímas škótskych anglikánov, Mark Strange, prejavil sklamanie nad rozhodnutím anglikánskych biskupov. Povedal, že uznáva, že rozhodnutie sa škótskej synody pre „manželstvo“ homosexuálov sa postaralo „o zranenia a zlosť v častiach anglikánskeho spoločenstva“ a dodal:
„Moja cirkev sa však rozhodla, že láska znamená lásku – nezávisle od sexuálnej orientácie. Vychádzajúc z tohto postoja sa však budem usilovať vzťahy s inými anglikánskymi provinciami znova nanovo vybudovať.“
Aj arcibiskup z Canterbury a prímas Anglikánskej cirkvi, Justin Welby, povedal, že vzhľadom na toto rozhodnutie je „veľmi smutný“.
Prímasi Nigérie, Ugandy a Ruandy s poukazom na tému sexualita a liberálny kurz niektorých národných cirkví svetové stretnutie anglikánskych biskupov bojkotovali a vôbec na stretnutie nepricestovali! –zg-

Libanon: Biskupi žiadajú návrat utečencov do Sýrie

V Libanone rastie kriminalita z radov utečencov. A v Sýrii je už mnoho bezpečných oblastí, ktoré prijímajú navrátilcov a môžu im ponúknuť primerané podmienky.

Bejrút, 4.10.2017 (KAP/KNA) 021 200 – Maronitskí biskupi v Libanone vyzvali politikov, aby podporovali rýchly návrat sýrskych utečencov do ich vlasti.
„To im otvorí dvere na opätovné budovanie ich domoviny a zmierni bremeno Libanonu a Libanončanov,“ napísali biskupi podľa správy štátnej spravodajskej agentúry NNA zo stredy. Medzitým je podľa biskupov v Sýrii „mnoho bezpečných oblastí, ktoré prijímajú navrátilcov a môžu im ponúknuť primerané podmienky“.
Starosť vyslovili biskupi z rastu kriminality v Libanone. S poľutovaním sa vyslovili o skutočnosti, že „podstatný podiel na týchto zločinoch majú ľudia, ktorí boli ako obete neustáleho násilia nútení opustiť svoje domy a nájsť útočisko v Libanone“. Biskupi vyzvali bezpečnostné orgány, aby netolerovali tieto zločiny a tak zabránili vypuknutiu násilia. –zg-

Las Vegas: Biskup vyzýva k súdržnosti

Las Vegas, 04.10.2017 (KAP/KNA) 021 199 – Po masovej vražde v americkej metropole Las Vegas s najmenej 59 mŕtvymi vyzval biskup tohto mesta kasín Joseph Pepe ľudí k súdržnosti. Na medzináboženskej bohoslužbe v Katedrále anjelov strážcov v Las Vegas povedal:
„V situácii tejto tragédii sa navzájom potrebujeme. Tvárou v tvár násiliu stojíme pevne bok po boku, pretože nemôžeme pripustiť, aby nenávisť a násilie mali posledné slovo. Modlíme sa a spievame a počúvame Božie slovo, aby sme si pripomenuli, že uprostred tejto tragédie je Boh s nami. Boh plače našimi slzami,“ zdôraznil biskup Pepe podľa novín „Catholic Herald“ v stredu.
Pápež František už cez víkend napísal biskupovi Pepemu, vyjadril ľútosť nad touto „nezmyselnou tragédiou“ a vyzval k modlitbám.
„Spojené štáty zažili ďalšiu noc s nevýslovnou hrôzou,“ povedal predseda Biskupskej konferencie USA, kardinál Daniel DiNardo, v reakcii na masaker. „Musíme sa modliť a stáť pri tých, ktorí trpia,“ povedal kardinál DiNardo.
Tento zločin vyvolal aj v cirkvi opäť výzvy k prísnejším zákonom o zbraniach. „Teraz sa stretávame v modlitbách, ale aj v rozhodnosti, zmeniť kultúru, ktorá dovolila, že sa takéto udalosti stali každodennými,“ povedal arcibiskup z Chicaga, kardinál Blase Cupich a vyslovil sa za „prísnejšie, rozumné zákony“ na kontrolu vlastníctva zbraní. „Potvrdzujeme svoju angažovanosť za nenásilie a v oblasti zvládania príčin takýchto tragédií,“ povedal kardinál a vyzval, aby ľudia vzhľadom na každodenné smrteľné násilie so zbraňami neotupeli.
Atentátnik, 64-ročný Američan Stephen Paddock, v nedeľu večer miestneho času z 32. poschodia hotela v Las Vegas celé minúty strieľal na návštevníkov koncertu country hudby. Podľa polície zabil najmenej 59 ľudí a viac ako 500 zranil – viacerí stále bojujú o život. Predtým než polícia vtrhla do Paddockovho hotelového apartmánu v hoteli Mandalay Bay, zastrelil sa. V izbe našli policajti 23 strelných zbraní.
Motív činu zostáva naďalej nejasný. Paddock konal sám, polícia nenašla indície, že by bol v spojení s IS, aj keď sa IS k tomu prihlásil. Masaker v Las Vegas sa považuje za najväčší so strelnou zbraňou v novšej histórii USA.
Prezident Donald Trump hovoril o „akte Zlého“. –zg-

Londýn: Muž vyvolal paniku citovaním Biblie

Londýn, 4.10.2017 (kath.net) 021 198 – Istý muž citoval v pondelok ráno uprostred rannej špičky verše z Biblie. Ľudia cestujúci vlakom do práce v panike opúšťali vlak, ktorý našťastie práve stál v londýnskej štvrti Wimbledon na stanici. Muž prestal vyvolávať citáty ako napr. „Smrť nie je koniec“, keď ho ľudia upozornili, že vyvoláva u ľudí strach. Informovala o tom BBC.
Cestujúci otvorili dvere cez núdzový systém a ušli aj cez koľajnice. Nikto nebol zranený. Tento incident však viedol k porušeniam cestovného poriadku a meškaniu vlakov celé pondelkové ráno. Polícia muža nezatkla. –zg-

Katalánsko: Kňaz povolil sčítanie hlasov v kostole

Alt Camp, 4.10.2017 (kath.net) 021 197 – Katalánsky kňaz povolil sčítavanie hlasov po referende vo svojom kostole. Pred políciou to malo pôsobiť ako omša a preto si obliekol albu a dal si štólu, pristúpil k ambóne a animoval niektorých prítomných, aby spievali cirkevné piesne s organom. Farár Francesco Manresa v katalánskom meste Alt Camp sa tak pokúšal zabrániť tomu, aby polícia zakázala sčítanie hlasov. Sčítanie hlasov naozaj riadne prebehlo.
Napriek fámam na internete sa skutočne nekonala nijaká pravá omša. Videá, ktoré natočili, ukazujú iba členov volebnej komisie a mnohých ľudí v laviciach, ktorí sa usilovali spievať očividne už nie najznámejšie cirkevné piesne. –zg-

Naša pravá vlasť

Komentár: Štefan Meetschen

Linz,3.9.2017 (kath.net) 021 196 – Nedávno som bol znova v Nemecku – Mannheime a vo Freiburgu. Nie dlho, ale predsa tak dlho, aby som si urobil istý dojem. Bol som prekvapený a bolo mi nápadné, že v centre oboch miest bolo vidno veľmi veľa ľudí, ktorí možno boli Nemci, no očividne s migračným pozadím. Doteraz som si spájal takýto heterogénny obraz s mojím rodiskom Duisburgom a Belínom, kde som dlho žil, ale nie s Mannheimom či Freiburgom. Musím priznať, že som sa už len pohľadom na týchto ľudí z iných kultúrnych kruhov cítil akosi cudzo, hoci práve ja – z objektívneho pohľadu – by som mal mať pre to málo dôvodov. Dolnorýnsku rodinu môjho otca možno v rodových listinách sledovať až do 16. storočia, ale pre svoj skôr „rímsky fenotyp“, ako otec sám hovoril, neplatilo pre mňa stelesnene istého miesta alebo regiónu západného Nemecka s vlasťou. Ani od matky, germánskeho typu – blond vlasy, modré oči, fyziognómia – som nezdedil pocity vzťahu k regionálnemu domovu. Hovorila síce často o vojne a úteku, no dodnes som nebol v tej enkláve.
Za svoju vlasť som si zvolil Poľsko, no keby môj život prebiehal na inom mieste, bol by som sa mohol vysťahovať aj do Holandska, či Anglicka, pretože tieto krajiny ma v mladosti priťahovali. Čo tým chcem povedať: všetky tie sčasti pochopiteľné želania a pokusy niektorých ľudí v Nemecku chrániť a brániť si to svoje „vlastné“, viem pochopiť iba do istého stupňa. Demograficky je už aj tak príliš neskoro. Európa bola vždy priestorom s mnohými rozdielnymi kultúrnymi vplyvmi s mnohým pohybom.
Na druhej strane treba tiež povedať – a aj politicky nepodozrivý pozorovateľ ako Helmut Schmidt to v posledných rokoch života občas pripomínal – že je prirodzene rozdiel, či niekto z Európy si nanovo postaví „svoje stany“ niekde inde, alebo či prichádza niekto zo vzdialených kultúrnych regiónov. V druhom prípade máme príklady vydarenej, ale práveže aj zlyhanej integrácie, čo sa hostiteľom rozhodne nesmie paušálne nakladať na plecia.
Pohľad na to, aká ťažká je občas medzi-kultúrna komunikácia medzi európskymi štátmi, varuje však pred naivitou v prístupe k vzdialeným kultúram a krajinám. Akí rovní sme si ako ľudia v našich biologických a mentálnym dispozíciách – a nezabudnime že aj v dôstojnosti – tak kultúrne a náboženské formácie nemožno poprieť ani zmazať.
Mimochodom, čo sa týka budúcnosti Nemecka, alebo Európy nemám ani tak strach pred islamizáciou, alebo aby som použil nepekný, ale očividne stále populárnejší výraz „precudzenie“, starosť mi však robí pokus sformovať Európu na svetonázorovo neutrálnu oblasť, v ktorej smú žiť ľudia, ktorí sú zbavení jadra svojej náboženskej a kultúrnej identity. Myslím, že existujú vízie, ktoré z istého hľadiska znejú dokonca dobre, pretože človeka a ľudskosť stavajú – čo znie pokrokovo – priamo do centra, no s takýmito víziami by sa spájala zrejme aj radikálna nivelizácia rozdielov a zreteľná obriezka tradícií, čo by žiaľ mohlo aj rýchlo nadobudnúť črty tyranie.
Nuž tak buďme realistickí: budeme žiť v budúcnosti s kresťanskou slovanskou kultúrou Európy na východe a islamskou Európou na západe kontinentu? Ak sa kresťanstvo, ako to vyzerá, stalo na západe slabým, mali by sme sa tomuto procesu rozpadu a umierania triezvo pozrieť do očí a nepokúšať sa ho zastaviť nacionalistickými či trans-nacionalistickými kampaňami. To nič nezachráni, ale iba vytvára agresiu a nepriateľstvo medzi náboženstvami.
Prirodzene, že aj mne je trocha smutno, keď vidím ako určité poklady a cennosti kresťanskej kultúry západnej Európy menia duchovného vlastníka a čoskoro už zrejme nebudú nositeľmi kresťanského ducha, no keď Všemohúci túto transformáciu histórie spásy a sveta pripúšťa – ako to vyzerá – (a čo by v geografickej histórii kresťanstva nebol precedens), potom by nemalo naše srdce tak veľmi visieť na určitých mestách a regiónoch. Náš pravý domov je predsa niekde inde. A prirodzene aj východná Európa je iba etapa. –zg-

Jezuita hovorí o reformách vo Vatikáne a o pápežovi

Viedeň, 3.10.2017 (KAP) 021 195 – Polčas reformy vatikánskych médií: „Štyri roky určil pápež František na rozsiahlu reštrukturalizáciu a novú obsahovú orientáciu médií. Polčas už uplynul,“ povedal páter Bernd Hagenkord SJ, vedúci nemeckej redakcie Rádia Vatikán. Vyslovil to v pondelok v rozhovore pre rakúsky Kathpress na okraj osláv 60. jubilea Zväzu katolíckych publicistov Rakúska vo Viedni. Jezuita sa vyjadril nielen k médiám, ale aj ku všeobecnej reforme a k obvineniam pápeža z heréz.
„Vcelku je v Rádiu Vatikán 40 redakcií. Anglickú, francúzsku, taliansku, španielsku, portugalsko-brazílsku a nemeckú redakciu práve spájajú do jedného spoločného bloku – Newsroom. Spoločne sa má vyvíjať a stvárňovať obsah vysielania a nové mediálne formy. Cieľom je viac interakcie, bližšie k ľuďom a silnejšie ich zapájať do diania vo všeobecnej Cirkvi. Je tu pravdaže ešte veľa otvorených otázok. K jednému jazyku patria často mnohé kultúry,“ povedal páter Hagenkord. „Čo majú Austrália, India a USA spoločné a ako je to s časovým posunom? Uverejňujem anglický článok na Facebooku pre Indiu, alebo USA? Jazyková rôznorodosť má byť zachovaná a ostatné redakcie majú byť časom tiež integrované do tejto spoločnej redakcie.“
Mediálny vývoj prebieha na svete rôznym tempom, ako hovorí jezuita ďalej. Internet v jeho mnohorakých formách sa stáva stále dôležitejším, no zďaleka nie všade na svete rovnakou formou a rovnako rýchlo. Nemecká redakcia má okrem partnerov ako Rádio Mária alebo Rádio Horeb stále ešte mnohých poslucháčov na UKW a v iných kultúrnych kruhoch je to ešte silnejšie. Napr. aj vo Francúzsku sú mnohé katolícke redakcie. A v Brazílii preberá program Rádia Vatikán až 300 vysielačov.
Aj v Afrike je rozhlas stále vedúcim médiom. A je to aj najdemokratickejšie médium, lebo je veľmi lacné. V Afrike je však zreteľný nový vývoj. Smartphone sem rapídne preniká. Afrika preskakuje médiá televíziu a počítač a od rozhlasu prechádza rovno na smartphone.

Žurnalistická práca za pápeža Františka
Táto práca je sčasti ťažšia a sčasti ľahšia než za jeho predchodcov, ako hovorí jezuita. „Často nevieme, čo má pápež v úmysle,“ pripustil vatikánsky žurnalista. „Keď chce navštíviť detskú nemocnicu, tak to urobí. Bez veľkého ohlásenia. Neriadi svoju prácu podľa mediálnej verejnosti. Na druhej strane gestá a príhovory pápeža sa kvázi vysvetľujú sami. Ako pápež hovorí o odpustení, milosrdenstve, či o kríži. To je jasné každému. To nám prácu zasa uľahčuje.“

„Reforma Kúrie musí byť“
Vzhľadom na reformu Kúrie prejavil páter optimizmus. Koncepcia reformy je do troch štvrtín hotová, prvé zlúčenia príp. nové založenia správnych orgánov už prebehli. Celková reforma sa musí robiť za plnej prevádzky a tak sa niekedy stanú aj chyby,“ ako pripustil Hagenkord: „Ale to, že Kúriu reformovať treba, bola úloha, ktorú si pápež jasne priniesol z porád kardinálov v pred-konkláve.
Jezuita poukázal na to, že reforma Kúrie by nemala byť veľký problém. „Všetkých pracovníkov má Vatikán len 4500. Na porovnanie – Mníchov má asi 30 000 zamestnancov v správe.“
Ťažko realizovateľný je pravdaže princíp multi-kulturality Kúrie. „Čím viac multikulturality, tým viac klerikov, lebo pre laikov s rodinami nie je iste ľahké prísť do Ríma z celého sveta. Čím viac laikov je žiadúcich, tým viac je preto v Kúrii taliančiny.“

Obvinenie z heréz neudržateľné
Na nedávne obvinenia pápeža z heréz z konzervatívnych kruhov, jezuita povedal, že sú „absurdné a poznačené arogantným sebapreceňovaním“. Základom toho je podľa neho „falošné chápanie viery“.
„Pápež chce kompetenciu výkladu, ktorú mali predtým biskupi a teológovia, vrátiť cez vieru naspäť ľuďom. To nemôže spočívať na jednej jedinej osobe. A mnohých to už preťažuje. Pravdaže ani zástancovia už vždy „liberálneho stredoeurópskeho občianskeho katolicizmu“ by nemali zaberať pápeža len pre seba. „František zmýšľa inak. Tomu sa musíme dôkladne prizrieť.“
Zatiaľ čo verejný záujem u pápežského dokumentu „Amoris Laetitia“ sa sústredil len na pasáž o rozvedených, je príliš veľa nepovšimnutých kapitol, či iných pápežských dokumentov, kde pápež hovorí a píše napr. o katechéze detí, otázkach homosexuálnych členov rodín. Keď by sme sa dôkladne prizreli, spoznali by sme „náročný profil požiadaviek pápeža na katolíkov“. František vyžaduje veľa a každý to dokáže aj pochopiť a je vyzvaný pápežove požiadavky realizovať.
Vzhľadom na synodu biskupov o mladých, nechcel páter robiť prognózy, čo od toho očakávať. Prípravné stretnutie v Ríme prebehlo inak, ako sa plánovalo, lebo prítomní mladí naliehavo predniesli vlastné problémy. „Tu vzniká nová dynamika,“ ako povedal jezuita. Do konca novembra chcú vyhodnotiť dotazníky z celého sveta. Pritom je mimoriadne veľa z nemeckej oblasti.
K šanci, že pápež príde v r. 2018 na 200-ročné jubileum piesne „Tichá noc“ do Salzburgu sa žurnalista nechcel vyjadriť, no poukázal na doterajší program ciest pápeža do Európy. „Nemecké krajiny asi nemá v pláne. Bol v Albánsku, Bosne, či na Lampeduse. On chce k okrajom spoločností.“
K zdravotnému stavu pápeža jezuita povedal, že pápež sa má na svoj vek prekvapivo dobre. „Niekedy sa unaví, alebo je chorý, ale v podstate plný energie. Je všetko iné, ako unavený zo svojho úradu!“ –zg-

Jezuiti: Aj v Maďarsku slušné miesta integrácie utečencov

Budapešť, 3.10.2017 (KAP) 021 194 – Jezuiti v Maďarsku a budapeštianske katolícke školské centrum Patrona Hungariae sa na tlačovej konferencii vyslovili za integráciu a prijímanie väčšieho počtu utečencov do vzdelávacích zariadení krajiny. „Maďarsko je síce dnes málo známe vítacou kultúrou, no napriek tomu je tu rad efektívnych modelov,“ ako zaznelo.
Páter Szabolcs Sajgó SJ poukázal na dve ťažiská v tohoročnej činnosti rehole, ako uviedla maďarská katolícka tlačová agentúra „Magyar Kurír“ v utorok. Okrem pamätného roku 500 rokov reformácie majú v centre pôsobenia prijímanie a integráciu detí utečencov, ako povedal. Rehoľa chce k tomu pobádať stredné školy a gymnáziá.
Rita Rubovszká, riaditeľka katolíckeho školského centra Patrona Hungariae, sa poďakovala jezuitskej službe utečencom (JRS), ktoré dostáva od centra potrebnú podporu. V súčasnosti sa v škole učí šesť detí utečencov. Problémy sú vždy rovnaké, integrácia prebieha v rôznych oblastiach, ako dodala.
Informovala tiež, že mnohé maďarské rodiny prejavujú dobrú vôľu, s čím sa vlastne nerátalo. Na začiatku školského roku informovala rodičov o prijatí detí utečencov. Rodičia ponúkli pomoc, kde mohli. Zariadili sa byty pre migrantov v spolupráci s rodičmi a deti pozvali na prázdninové aktivity. Maďarskí žiaci pomáhali kamarátom pri výuke maďarčiny, ako dodala riaditeľka.
Emese Kvariová z JRS poukázala na to, že integrácia znamená učebný proces aj pre školy. Pritom je dobré preberať skúsenosti iných krajín. „Chceme povzbudiť k tomuto aj iné školy. Skúsenosti preto treba zbierať a odovzdávať ďalej,“ zdôraznila Kváriová. –zg-

Viedeň: 38% mešít aktívne pôsobí proti integrácii!

Viedeň, 3.10.2017 (kath.net) 021 193 – Až 38% mešít vo Viedni aktívne pôsobí proti integrácii. Oznámil to v pondelok Rakúsky integračný fond (ÖIF). Pritom sa urobil dôkladnejší prieskum 16 mešít vo Viedni, aby sa preskúmalo ich úlohu v procese integrácie. Pritom sa konštatovalo, že viac ako tretina mešitových spolkov dokonca aktívne pôsobí proti integrácii moslimov do spoločnosti. Z prieskumu historika a odborníka na islam Heika Heinischa vyplýva, že predovšetkým turecké mešity sú tu nápadne aktívne. V týchto mešitách sa zhadzuje európska spoločnosť. Podľa ich obrazu sveta viera nie je podriadená demokratickému právnemu štátu – skôr Korán tam jasne stojí nad štátnymi zákonmi a poriadkom. –zg-

„Pontificia Academia Pro Vita“ chce širšiu ochranu života

Vatikán, 3.10.2017 (kath.net/KAP) 021 192 – „Pápežská akadémia pre život (PAV) sa chce svojho klasického zamerania na témy ako potrat a eutanázia vzdať v prospech širšieho zamerania. Ochrana života musí napomáhať kultúru, ktorá životu pomáha vždy a všade,“ povedal prezident akadémie arcibiskup Vincenzo Paglia (obr.) v pondelok vo Vatikáne.
Ako príklady uviedol: situáciu utečencov v Afrike, ale aj diskusiu o trestu smrti a obchod so zbraňami.
Tento týždeň sa členovia akadémie stretnú na prvom výročnom zasadnutí po organizačnom a personálnom prebudovaní pápežom Františkom. Téma stretnutia od štvrtka do soboty, ktoré sa delí na verejný workshop a interné zasadnutie znie:
„Sprevádzať život. Nové zodpovednosti v technologickej ére.“
Popri plodení života, rodičovstve a konci života pôjde aj o zmenený pojem života, myslenie zamerané na výkony a sociálno-etické otázky.
Arcibiskup Paglia ohlásil, že akadémia sa bude v budúcnosti venovať okrem medicínsko-etických otázok širšiemu okruhu a zahrnie príslušné odborné kompetencie.

„Premýšľanie o ľudskom živote musí zodpovedať úlohe nových technológií a mnohorakým sociálnym faktorom. Pápež František si želá, aby akadémia bola miestom dialógu a diskusií. Do toho chce zapojiť partnerov zo všetkých kultúr a náboženstiev,“ povedal Paglia.

V novembri plánuje akadémia spolu s európskou sekciou „World Medical Association“ (Svetovej medicínskej asociácie) konferenciu o konci života. Koncom februára sa plánuje kongres o paliatívnej medicíne, na jar podujatie s Ruským pravoslávnym patriarchátom v Moskve.
Zvláštnu iniciatívu k 50 rokom encykliky „Humanae vitae“ (1968), akadémia neplánuje.
František dal Akadémii pre život v novembri 2016 nový štatút. Podľa nového štatútu oblasť činnosti akadémie už nebude len „napomáhanie a ochrana ľudského života“, ale aj „výskum pohlavia a generačný výskum, ako aj individuálne práva ochrany – humánna ekológia – a vzťah medzi človekom a životným prostredím“.
PAV má 45 riadnych členov, ktorých menuje pápež na 5 rokov, ako aj 87 korešpondujúcich členov, 13 mladých vedcov a 4 ďalších členov. Pochádzajú zo 37 krajín.

Viac na:
http://sk.radiovaticana.va/news/2017/10/03/p%C3%A1pe%C5%BEsk%C3%A1_akad%C3%A9mia_pre_%C5%BEivot_%C5%BEivot_a_technol%C3%B3gia/1340595

Müller: V Rímskej kúrii a nielen tam vládne klíma strachu

Rím, 3.10.2017 (kath.net/jg) 021 191 – „V Rímskej kúrii vládne klíma strachu. Krátke, či nevinné slovo kritiky často stačí, aby niekto upadol do nemilosti. Tieto poznámky sa donesú pápežovi Františkovi a falošne obvinené osoby nemajú nijakú možnosť sa brániť. O tom ma ubezpečili z rôznych oblastí Kúrie. Tento jav nie je obmedzený na Vatikán. Na vysokých školách a univerzitách je to podobné. Každý, kto spochybní posynodálny pápežský dokument ´Amoris laetitia´, najmä často diskutovanú poznámku 351, ohrozuje svoju akademickú kariéru,“ povedal kardinál Müller v interview s Edwardom Pentinom z National Catholic Register.
V diskusii o „Amoris laetitia“ bývalému prefektovi Kongregácie pre náuku viery chýba rozhovor medzi zástupcami rôznych interpretácií:
„Je veľkým nebezpečenstvom pre Cirkev, že niektoré ideologické skupiny sa prezentujú ako výluční strážcovia jedine správneho výkladu ´Amoris laetitia´. Myslia si, že majú právo, všetkých, čo majú iný názor, odsudzovať ako hlúpych, neústupných, staromódnych, stredovekých a tak ďalej. Nikto nemôže tvrdiť, že kardinál Caffarra nerozumel ničomu z morálnej teológie. Napriek tomu sme našli kritiku jeho ´nekresťanského správania´ vo vatikánskych novinách ´L’Osservatore Romano´,“ kritizoval kardinál Müller a dodal:
„Zlepšenie súčasnej situácie možno dosiahnuť iba fundovanou teologickou diskusiou. Pápež František mal kardinálom, ktorí vyjadrili pochybnosti – ´dubia´ poskytnúť audienciu, najlepšie ešte pred zverejnením toho listu.
Kardinál Müller znova zdôraznil, že „Amoris laetitia“ neobsahuje nijakú novú náuku, ale potvrdzuje tú existujúcu. Otázkou je iba pastoračná aplikácia v mimoriadnych situáciách. K špekuláciám o možných autoroch v pozadí sa kardinál vyjadriť nechcel a vyhlásil: „Je to v konečnom dôsledku dokument pápeža celkom nezávisle od toho, či iní k nemu prispeli.“
Sám bol vždy lojálny voči pápežovi ako zdôraznil. Iné tvrdenia „vatikanistov“ z „ultramontánnych kruhov“ a anonymnej skupiny „falošných priateľov“ okolo Svätého Otca kardinál odmietol.
„Celý svoj život kňaza, teológa a biskupa som pracoval pre Božie kráľovstvo a jeho svätú Cirkev. Prezentovať ma ako nepriateľa nástupcu Svätého Petra je šialené a nespravodlivé,“ zdôraznil kardinál Müller doslova. –zg-

Pápež sa radí s veľvyslancom o škandále s pornografiou

Vatikán, 3.10.2017 (kath.net/KAP) 021 190 – Pápež František povolal svojho veľvyslanca v USA, arcibiskupa Christophe Pierra, na rozhovor do Vatikánu. Tlačová kancelária to oznámila bez udania detailov. Minulý týždeň kanadská justícia vydala zatykač na vysokého pracovníka nunciatúry vo Washingtone kvôli šíreniu detskej pornografie. Obvinený duchovný je už vo Vatikáne. Vyšetrovatelia v kanadskom štáte Ontario obvinili diplomata, že počas pobytu na Vianoce 2016 si stiahol detskú pornografiu z cirkevného počítača a ďalej to šíril. Diecéza London (Ontario) podozrenie potvrdila.
Vatikán 15. septembra oznámil, že po informácii z amerického ministerstva zahraničných vecí sa podniklo trestno-právne vyšetrovanie diplomata, 50-ročného Taliana. Teraz sa nachádza v sídle vatikánskeho súdu, ale nie je väznený. Vatikánske trestné právo ukladá za tento zločin do 5 rokov väzenia a pokutu až do 50 000 eur. –zg-

Rím: Polícia sťahuje škodlivé ružence

Rím, 3.10.2017 (kath.net/KAP) 021 189 – V obchodoch s pamiatkami v okolí Vatikánu skonfiškovala polícia 700 000 artiklov, ktoré nezodpovedajú európskym spotrebiteľským normám. Ako polícia v sobotu oznámila, policajti zabavili ružence a obrázky svätcov, ako aj suvenírové magnety, prívesky na kľúče a popolníky v hodnote viac ako 1,5 milióna eur. Tento tovar nemal údaje o výrobcovi a použitých materiáloch, návod na používanie, ani údaje o možných zdravotných rizikách.
Na štyroch majiteľov obchodov – troch Talianov a jedného Číňana – podali oznámenie na Obchodnú komoru za porušenie ochrany spotrebiteľa a dostali pokuty vo výške 10 000 eur. Talianska finančná polícia pri kontrolách turistických centier pravidelne nachádza ilegálne vyprodukované alebo nekorektne označené suveníry. –zg-

Rumunský parlament odmietol ‚moderné‘ druhy manželstva

Komentár: Salzburský pomocný biskup Andreas Laun

Salzburg, 3.10.2017 (kath.net) 021 188 – Môžeme sa hnevať na rumunských žobrákov, ale nezostáva bez povšimnutia, že je tu aj dôvod k radosti z Rumunska a k vďačnosti! Sedliackeho rozumu majú Rumuni očividne oveľa viac ako napr. pani Merkelová a iní prominenti v západnom svete. Prečo? Pretože rumunský parlament s podstatne prevažujúcou väčšinou hlasoval za rodinu a odmietol „moderné“ varianty manželstva. Manželstvo je a má v Rumunsku zostať zväzkom muža a ženy a ničím iným. To mimochodom uchráni aj deti pred osudom, že adopciou ich olúpia o otca, či matku a musia vyrastať bez nich, celkom odhliadnuc od iných ohrození.
Nátlaku medzinárodných mocných bohatých kartelov hnutia gender Rumuni odolali, ako mimochodom aj zodpovední vo Venezuele a pokiaľ viem aj v mnohých afrických a iných krajinách. Klobúk dolu, to nám dáva nádej! Nádej, že rozum predsa len zvíťazí nad totálnym zmätením. Alebo tiež: že Boh vypočuje naše modlitby v každej svätej omši: „zachovaj nás od zmätenia … , ako vstupnej brány hriechu!
Vďaka, milí Rumuni a aj iné národy v Európe a Afrike, ktoré nestratili rozum. Nielen z katolíckeho hľadiska, ale vôbec, je láska k pravde, túžba po nej a jej uznanie veľkou cnosťou. Podľa sv. Augustína je to zásadná túžba duše. –zg-

Mali: Islamistické násilie proti cirkvám rastie

Bamako/Cotonou, 2.10.2017 (KAP/KNA) 021 187 – V západoafrickom Mali očividne rastie islamistická agresia proti kresťanstvu. V minulých týždňoch podnikli džihádisti viackrát útoky na kostoly.
Ostatný útok bol minulý týždeň v Dobare, 800 km severne od hlavného mesta Bamako. Ozbrojení muži podľa sekretára Biskupskej konferencie Mali Edmonda Dembela, vyniesli z kostola kríž, sochu Panny Márie, oltárne knihy a obrazy a spálili ich.
Už rok varujú ľudsko-právne organizácie pred rastúcim násilím v centre krajiny, za ktoré sú zodpovedné rôzne skupiny. Pred štyrmi týždňami Human Rights Watch (HRW) upozornila aj na postup vojska v Mali voči údajným teroristom, ktorých odvliekli a mučili.
Mali sa dostalo stále viac do krízy od konca r. 2011 kvôli snahám o nezávislosť viacerých skupín Tuaregov. Po puči v marci 2012 islamisti obsadili sever. V januári 2013 boli zahnaní, no útoky sa množia napriek stabilizačnej misii Minusma s 11 000 vojakmi – modrými helmami.
V Mali sa viac ako 90 percent z 18 miliónov obyvateľov hlási k islamu. –zg-

Anjeli nie sú neškodní

Claudia Sperlich

Berlín, 2.9.2017 (kath.net) 021 186 – Dnes sa pripisuje funkcia anjela strážcu gýčovitým malým plastikám a príveskom, občas aj zomrelým príbuzným. Ale ani najkrajší bronzový anjelik nemá nijakú funkciu ochrany – aj keď táto povera priam kvitne. V každom prípade môže pohľad neho pripomínať, že anjel strážny skutočne existuje. Talizmany nemajú účinok! A zomrelí, ak sú u Boha, síce môžu za nás prosiť, ale nie sú to anjeli, ale ľudia ibaže v inom stave bytia.
Anjeli nie sú neškodní, nie sú to milé okrídlené bytosti. Sú to duchovia, viditeľní iba vo výnimočných prípadoch. Sú to Boží služobníci, oslavujú Boha a sú jeho poslami a strážcami. Vo svojej mimoriadnej vlastnosti ako anjeli strážcovia sa v Biblii často neuvádzajú, ale keď sa spomínajú, tak dôrazne. V Knihe Exodus 23,20-22 Boh hovorí Mojžišovi:

Hľa, ja pošlem pred tebou svojho anjela, aby ťa ochraňoval na ceste a doviedol ťa na miesto, ktoré som ti pripravil. Maj sa pred ním na pozore a počúvaj jeho hlas a neodporuj mu, lebo vám neprepáči vaše previnenia, veď je v ňom moje meno! Ale ak budeš počúvať jeho hlas a robiť všetko, čo hovorím, potom budem nepriateľom tvojich nepriateľov a sužovateľom tvojich sužovateľov.

Tu opísaný anjel strážca nie je iba osobným ochrancom Mojžiša, ale je mu zverený celý ľud Izrael. Boh mu dáva veľkú autoritu, ale súčasne jasne vyjadruje, že on sám hovorí prostredníctvom anjela. „Ak budeš počúvať jeho – anjelov – hlas a robiť všetko, čo – ja, Boh – hovorím …“ Anjel strážca tu teda nezasahuje priamo, ale prináša Božie slovo, jeho dobrú radu, ktorú môže a má ľud Izrael nasledovať – ale Boh necháva ľudu aj možnosť jeho slovo ignorovať. On rešpektuje slobodu.
V Knihe Tobiáš naberá anjel ľudskú podobu, sprevádza mladého Tobiho na ceste, oslobodzuje jeho budúcu nevestu od žiarlivého démona a postará sa, aby slepý Tobiáš znovu videl. Až na konci sa zjaví – a ako vždy, keď ľudia spoznajú anjela, boja sa, lebo napriek všetkému dobrodeniu je blízkosť anjela aj zastrašujúca. Pri svojom zjavení hovorí anjel v zásade všetko, čo robia anjeli strážcovia a čo majú robiť ľudia:

Tobiáš zavolal svojho syna Tobiho a pripomenul mu: „Nezabudni dať odmenu človekovi, čo šiel s tebou, a niečo aj pridať k dohodnutej sume.“ Nebudem mať škodu ani keď mu dám polovicu z toho, čo so mnou doniesol. Priviedol ma zdravého, moju manželku uzdravil, vyzdvihol namiesto mňa peniaze a nakoniec i teba uzdravil! Akúže mu za to môžem dať odmenu?!“ Tobiáš mu povedal: „Zaslúži si, syn môj, aby dostal polovicu zo všetkého, čo s tebou priniesol.“
I zavolal ho a povedal: „Vezmi si za odmenu polovicu zo všetkého, čo si priniesol so sebou, a choď v pokoji !“
Vtedy Rafael vzal obidvoch nabok a povedal im:
„Dobrorečte Bohu a zvelebujte ho pred všetkým, čo žije, za dobrá, ktoré vám preukázal; velebte a ospevujte jeho meno. Ako je správne, ohlasujte Božie diela všetkým ľuďom a nezabúdajte mu vzdávať vďaky. Kráľovo tajomstvo je dobre ukrývať, ale Božie skutky treba zjavovať a oslavovať. Robte, čo je dobré a nestihne vás nijaké zlo. Dobrá je modlitba s pôstom a milosrdenstvo so spravodlivosťou. Lepšie je mať málo, ale spravodlivo, ako veľa, a zločinne. Lepšie je konať skutky milosrdenstva ako kopiť zlaté poklady. Milosrdenstvo vyslobodzuje zo smrti a očisťuje od každého hriechu. Tí, čo preukazujú milosrdenstvo, budú sa tešiť z dlhého života. Ale tí, čo páchajú hriech a neprávosť, sú nepriateľmi vlastného života.
Poviem vám teda pravdu a nezamlčím nič pred vami. Už som vám prezradil: Kráľovo tajomstvo je dobre ukrývať, ale Božie skutky treba zjavovať. Vedzte teda: Keď si sa modlil ty a Sára, ja som prednášal spomienku vašej modlitby pred Pánovu slávu. A takisto, keď si pochovával mŕtvych. A keď si neváhal vstať a zanechať jedlo a šiel si pochovať mŕtveho, bol som poslaný k tebe skúšať ťa. A Boh ma opäť poslal, aby som uzdravil teba i tvoju nevestu Sáru Ja som Rafael, jeden zo siedmich anjelov, čo sú vždy pripravení predstúpiť pred Pánovu velebu.
Tu sa obaja preľakli, padli na tvár a zmocnila sa ich hrôza. Anjel im však povedal: „Nebojte sa! Pokoj vám! Zvelebujte Boha po všetky veky!
Keď som bol s vami, to nebolo z mojej priazne, ale z Božej vôle. Jeho zvelebujte po všetky dni, oslavujte ho! Aj keď ste ma videli jesť, nič som nejedol; čo ste videli, bolo iba zdanie. A teraz velebte Pána na zemi a ďakujte Bohu. Ja vystupujem k tomu, ktorý ma poslal. A vy toto všetko, čo sa vám prihodilo, napíšte. Potom sa vzniesol hore. Keď vstali, už ho nemohli vidieť. Zvelebovali a oslavovali Boha a vzdávali mu vďaky za všetky jeho veľké činy, že sa im zjavil Boží anjel.

Rafael (znamená „Boh uzdravuje“) tu v podstate hovorí, čo anjel strážca všeobecne robí: Koná výlučne z Božieho poverenia, je osloveným vždy nablízku, vidí ich dobré skutky rovnako, ako ich núdzu, zasadzuje sa u Boha za nich a napomína k statočnému životu a k zbožnosti. Zvlášť naliehavo však napomína k velebeniu Boha. Chváliť Boha je také dôležité, že anjel stále znova k tomu vyzýva:
Dobrorečte Bohu a zvelebujte ho … nezabúdajte mu vzdávať vďaky … Zvelebujte Boha po všetky veky! Velebte Pána na zemi a ďakujte Bohu.
Anjel Rafael tiež jasne hovorí, že anjeli strážcovia – presne ako aj iní anjeli – zvyčajne nie sú viditeľní a nemajú ľudskú podobu (a ani nemusia jesť či piť). Tým dokazuje, že je skutočne anjel. Tobi si na tieto slová spomenie a približne si myslí: „Už som sa divil, vlastne mi muselo byť hneď jasné, že nemôže byť človekom.“
Ježiš hovorí o anjeloch strážcoch detí:
Dajte si pozor, aby ste neopovrhli ani jedným z týchto maličkých. Lebo vám hovorím, že ich anjeli v nebi ustavične hľadia na tvár môjho Otca, ktorý je na nebesiach (Mt 18,10).
Anjeli teda slúžia ako osobní ochrancovia ľudí, ale aj na ochranu celých skupín ľudí (ako vidíme v Exoduse). Preto cirkevná Tradícia pripisuje anjelovi Rafaelovi ochranu lekárnikov a cestujúcich – pretože pozná liek pre starého Tobiáša a sprevádza Tobiho.
Vždy keď si ľudia uvedomia, že majú do činenia s anjelom, je ich prvou reakciou preľaknutie. Tobiáš, Sára a Tobi sa zľakli, rovnako Mária, ako aj pastieri na poli. Vždy znie odpoveď anjela: Neboj sa, nebojte sa! Dokonca aj keď si uvedomíme, že záchranu v nebezpečnej situácii si nevieme vysvetliť inak ako zásahom anjela bez toho, že by sme si ho uvedomili, vyvoláva toto poznanie spravidla okrem veľkého uľahčenia aj istý druh strachu, veľkú bázeň a úžas z toho nevysvetliteľného.
Nevysvetliteľné zostáva, prečo anjeli strážcovia nás neuchránia vždy, prečo Boh pripúšťa toľko nešťastí. Na to niet uspokojivej odpovede. Veď vidíme, že raz je človek bez škody zachránený z najväčšieho nebezpečenstva a inokedy ľudia bez viny zomierajú nehodami alebo zločinmi. Otázka „Kde bol anjel strážca“ je pochopiteľná, rovnako ako ľudská idea roztržitého anjela. Ale anjeli nie sú nijakí malí bohovia, oni majú vysoké právomoci a moc, ale nie neohraničene. Ľudská sloboda dokáže v spojení s hlúposťou a pýchou napáchať strašné veci a Boh rešpektuje slobodu – a stavia tým aj anjelom hranice.
Môžeme dôverovať, že každý z nás má po celý život po svojom boku anjela strážcu. Veď si len v pokoji pripomeňme – či už neboli nebezpečné situácie, ktorým sme bez ľudského pričinenia unikli? Či sme už často dostali nečakanú pomoc v poslednej chvíli? Stáva sa veľmi zriedka, že ľudia vidia svojho anjela v ľudskej podobe. Ale jeho pôsobenie cítia dosť často.
Ďakujem Bohu za to, že nám postavil po boku anjelov, Ďakujme svojmu anjelovi strážcovi, za jeho často nepovšimnutú pomoc. –zg-

Katalánske referendum – španielska cirkev nejednotná

Madrid-Vatikán, 2.10.2017 (kath.net/KAP) 021 185 – Po spornom referende v Katalánsku vyzvali katolícki biskupi k miernosti a dialógu. Kardinál Juan José Omella z Barcelony vyhlásil, že treba nájsť „pokojné a demokratické východisko“ zo súčasnej situácie. Biskupská konferencia Španielska pred referendom varovala, no zúčastnili sa ho aj katolíci a celé farnosti. Aj biskup zo Solsony, Xavier Novell, odovzdal svoj hlas, no v 15 km vzdialenom meste Naves, pretože volebnú miestnosť v jeho meste zatvorila polícia.
Kardinál Omella, Španiel z Aragónie, v nedeľu večer vo vyhlásení s poľutovaním hovoril o násilí počas hlasovania, ktoré španielska vláda označila ako ilegálne. Arcibiskup vyzval k modlitbám.
Rovnakými slovami napomínal predseda BKŠ, arcibiskup Jaume Pujol Balcells z Tarragony, v nedeľu cez Twitter, aby sa zastavilo násilie.
Biskupská konferencia pred referendom vyzvala k rešpektovaniu španielskej ústavy. Katalánci majú odhliadnuť od „nezvratného konania so závažnými následkami“, ako varovali biskupi.
Biskup Xavier Novell spojil svoju cestu na hlasovanie s ostrou kritikou madridskej vlády, ktorá sa pokúšala zabrániť referendu o odtrhnutí Katalánska paramilitantnou políciou. Madrid, ako uviedol Novell, upiera katalánskemu ľudu právo na sebaurčenie – právo, ktoré prislúcha všetkým národom.

Španielsky veľvyslanec u pápeža
Španielsky veľvyslanec pri Svätom stolci, Gerardo Angel Bugallo Ottone (63), sa v pondelok stretol s pápežom Františkom. Oficiálne mu odovzdal akreditačné listiny, no išlo o situáciu v Katalánsku. Právnika Bugalla vyslala španielska vláda do Vatikánu 22. mája. Už pred nástupnou návštevou protestoval Bugallo pred týždňom formálne na vatikánskom štátnom sekretariáte proti iniciatíve katalánskych kňazov, ktorí podporovali referendum o nezávislosti. Vo verbálnej nóte z 22. septembra žiadala španielska vláda, aby Svätý stolec zabezpečil dodržiavanie právnych dohôd a uviedla: „Straníckosť kňazov neporušuje iba cirkevné právo, ale zraňuje aj ducha dohôd medzi štátom a Cirkvou.“
Vatikán hľadí na Katalánsko rovnako ako na ďalšie tendencie štiepenia v Európe s veľkou starosťou. „Vojna už v Európe je,“ povedal pápež František v júni 2016 žurnalistom. Som znepokojený z atmosféry štiepenia nielen v Európe, ale aj v rámci samotných členských štátov EÚ.“ –zg-

Dal František kritikom „Amoris laetitia“ predsa odpoveď?

Rím, 2.10.2017 (kath.net) 021 184 – Dal František kritikom „Amoris laetitia“ predsa len odpoveď? V jezuitskom časopise „Civiltà Cattolica“ teraz dokumentovali rozhovor, z ktorého to možno vyplýva. Informuje o tom nemecký katolícky denník „Tagespost“.
„Boli mnohé komentáre k posynodálnemu dokumentu s rešpektom, pretože prichádzali od Božích detí, ale aj mylné,“ povedal František. Podľa novín mohol pravdepodobne myslieť štyroch kardinálov s ich pochybnosťami – „dubia“. „Na pochopenie ,Amoris laetita‘ musí sa dokument prečítať od hora až dolu, počínajúc prvou kapitolou, potom druhú a tak ďalej a premýšľať o tom. Kto si myslí, že tu ide o nekatolícku, alebo neistú morálku, pre toho chcem s jasnosťou potvrdiť, že morálka ,Amoris laetitia‘ je tomistická, je to morálka veľkého sv. Tomáša Akvinského.“
V rozhovore tiež poukázal na kardinála Christopha Schönborna. Ten je „veľký teológ“, ako povedal František a dodal: „To chcem povedať, aby ste pomohli ľuďom, ktorí si myslia, že morálka je čistou kazuistikou.“ –zg-

„3900003 Papa Francesco“: Pápež u migrantov

Rím, 1.10.2017 (KAP) 021 183 – Úzky plastový žltý náramok, číslo, meno. Slúži na identifikáciu migrantov v „Hube“, regionálnom rozdeľovacom centre pre migrantov v Bologni. V tú nedeľu vstupuje cez bránu nový a ide ku komplexu z obývacích kontajnerov a sanitárnych zariadení a mladá pracovníčka dáva mužovi náramok na ruku. Na ňom je napísané „3900003 Papa Francesco“.
Pápež František navštívil Bolonskú arcidiecézu a vedome chce teraz navštíviť miesto, kde je doma núdza – „Hub“, centrum pre migrantov. V západnej periférii mesta, kde sú prvé polia, zriadila vláda regiónu Emilia-Romagna tábor pre migrantov, ktorí pristáli väčšinou na juhu Talianska a majú byť presunutí do iných zariadení.
Z prvých 200, ktorí prišli autobusmi zo Salerna, bolo čoskoro tisíc. Občas sa centrum dostalo na pokraj svojich možností. Maximálna doba pobytu tri týždne bola niekedy skôr želaním, ako realitou.
Mnohí migranti využívajú príležitosť, aby pápeža a médiá na seba upozornili posolstvami, ktoré namaľovali na svoje tričká, či na kus papiera: „Milujeme ťa, pápež. Potrebujeme dokumenty.“ Dvaja držia odtrhnutý kus kartónu: „Potrebujeme dokumenty, aby sme mohli pracovať. Jedlo je zlé. Nepijeme dobrú vodu. Transfery sú príliš pomalé. Nemáme dobré šatstvo, Žijeme v špine.“
Je to vlastne krátka cesta, ktorú František prejde s bolonským arcibiskupom Matteom Zuppim až po malé pódium, na ktorom má mať príhovor. Ale trvá dlho. Zdá sa, že chce pozdraviť každého jedného a na rozdiel od rána v Cesene, kde nadšené rehoľníčky ťahali Františka za rúcho alebo ho ťapkali po líci, stretnutia s mladými africkými migrantmi sú poznačené rešpektom.
Jeden uchytí pápežovu ruku letmo, iný pevnejšie – čoskoro si drží 80-ročný pápež rameno, akoby mal bolesti. Ale usmieva sa, pózuje pre nespočetné selfie. Celú trištvrte hodinu si berie čas na toto stretnutie, čo je viac ako akýkoľvek iný termín v ten deň.
Ukázať blízkosť – to je posolstvo, ktoré pápež migrantom prináša. „Mnohí vás nepoznajú a majú strach,“ hovorí im v príhovore. „Tým sa cítia v práve súdiť, aby to mohli robiť s tvrdosťou a chladne. Oni si tiež myslia, že dobre vidia. Ale nie je to tak. Človek vidí dobre iba z blízkosti, ktorú dáva milosrdenstvo.“
Vidieť toho druhého ako blížneho – to pripomenie František aj neskôr bolonským občanom na námestí Piazza Maggiore, keď povie, že nezamestnaní mladiství a zamestnanci, ktorí v kríze stratili prácu, nie sú iba číslami v štatistike.
U migrantov osloví ešte iný fenomén – štvanie na sociálnych sieťach. „Strašné vety a urážky cez internet“, podľa Františka pochádzajú tiež z tohto nemilosrdne dištancovaného pohľadu. „Ale kto hľadí na blížneho bez súcitu, na toho bude aj Boh hľadieť bez súcitu,“ pohrozí František.
Minulú stredu na generálnej audiencii vyzval vítať utečencov a migrantov „s otvoreným náručím“. To je v krajine, ktorá za sotva štyri roky zažila prílev 600 000 ľudí, príkra požiadavka. Tým, ktorí vidia Taliansko zaťažené už nad jeho možnosti, vychádza v Bologni trocha v ústrety: „Ešte viac krajín musí vytvoriť programy prijímania utečencov a otvoriť humanitárne koridory,“ hovorí.
Migranti sú „bojovníci nádeje“ privoláva im František a tiež pripomína, že Bologna pred 760 rokmi ako prvé mesto Európy oslobodila svojich otrokov a obe strany z toho profitovali. O svojej návšteve v „Hube“ hovorí, že si berie so sebou myšlienku na všetky tie obavy, problémy a neistoty a aj obraz mnohých výziev: „Pomôž nám dostať dokumenty“. Tu ho ľudia hlasno a dlho oslavujú. –zg-

Schönborn skeptický voči „bojujúcemu“ kresťanstvu

Viedeň, 1.10.2017 (KAP) 021 182 – Skepticky voči tvrdému konfrontačnému postoju voči islamu sa vyjadril kardinál Christoph Schönborn:
„Neviem, či bojujúce kresťanstvo, ktoré nás vyzýva byť silnými proti islamu a bojovať, je to kresťanské v zmysle Evanjelia,“ povedal Schönborn v interview, ktoré viedol spisovateľ Hubert Nowak v novej knihe „Ein österreichisches Jahrhundert. 1918-2018“ (Rakúske storočie) s viedenským arcibiskupom. Vyšla vo vydavateľstve Molden.
Na otázku, či by nemalo Katolícku cirkev tešiť, keď dnes mnohí Európania bránia kresťanský poriadok sveta, a ktorí islam pociťujú ako „cudzie teleso“, kardinál odpovedal s poukazom na sv. Františka Assiského ako na „kontrapunkt“: Sv. František sa v rámci piatej krížovej výpravy zdržiaval na Východe a hľadal kontakt s islamskými nepriateľmi. Na „možno naivnej, ale iste z celého srdca uskutočnenej ceste, František navrhol sultánovi, aby sa stal kresťanom chudobným a bez zbraní“, ako pripomenul Schönborn.
„Sám neodkážem jasne definovať, čo znamená v zmysle Evanjelia stretávať sa s islamom,“ priznal predseda Biskupskej konferencie Rakúska. „Ale jedno je pre mňa isté – existuje tu napätie a to sa nezmizne, keď jednoducho vstúpime do konfrontácie s islamom. Svätým Františkom stanovený osteň bezmocnosti bude kresťanstvo stále musieť trpieť – dnes napríklad v diskusii o utečencoch, migrácii a islame.“

Existoval niekedy „skutočne kresťanský Západ“?
Kardinál Schönborn si položil otázku, „či vôbec niekedy existoval skutočne kresťanský Západ“. Na Západe boli iste „vynikajúci kresťania“ a Európa je nepochybne formovaná kresťanskými vplyvmi a tradíciami – od etablovania Cirkvi v neskorej antike. „Do akej miery bola táto formácia vždy kresťanskou v zmysle Evanjelia, je však iná otázka,“ poukázal kardinál na mnohé konflikty medzi mocou a vierou. Podľa slov Schönborna kresťanstvo „tiež nie je jednoducho integrovateľné do tohto sveta, má tiež charakter cudzieho telesa svojím rozmerom večnosti“.
Kresťanstvo podľa neho na rozdiel od iných náboženstiev a najmä od islamu prinieslo do spoločnosti Európy rozhodujúce „laicistické a sekularizujúce“ fermenty“ – tu Schönborn použil ako „kľúčové slovo“ Ježišov výrok „dajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je božie“. To má „nesmierny historický dopad, pretože je to možno po prvý raz v histórii, že sa umožňuje rozlišovanie medzi štátom a náboženstvom, medzi politikou a náboženstvom.
Ježišovo jasné rozlišovanie duchovného od svetského neexistuje podľa názoru Schönborna v nijakom inom náboženstve: „Spoločnosť s náboženstvom sa najsilnejšie kryje prirodzene v islame, ale aj u iných náboženstiev,“ poukázal kardinál na radikálny hinduizmus v Indii, či budhizmus na Srí Lanke.

Dlhá cesta k „pravej náboženskej slobode“
Už v stredoveku boli „nekonečne náročné obraty a konflikty medzi sacerdotiom a imperiom“, medzi pápežom a cisárom, náboženskou a svetskou autoritou, ako pripomenul kardinál. Táto „bipolarita je rozhodujúcim pohonom pre európsku spoločnosť, je základom sekularity štátu, politiky, hospodárstva“. Súčasne sa tým náboženstvu prisudzuje pozícia, ktorú nie vždy ľahko prijíma – „a síce rozlišovať duchovnú oblasť od svetskej, neoddeľovať to a duchovnú oblasť vidieť ako oplodňujúcu, inšpirujúcu a dodávajúcu hodnoty, ale nie ovládajúcu.“
„Cesta kresťanstva k najprv interkonfesionálnej a potom ešte raz k pravej náboženskej slobode bola dlhá, namáhavo vybojovaná“, uviedol kardinál. „A som presvedčený, že tento pohľad na náboženskú slobodu zodpovedá aj Evanjeliu, ktoré nerobí misie s nátlakom, ktorý chce iným toto presvedčenie nanútiť, ale príkladom, pozvaním a slobodným rozhodnutím. Islam má tu veľmi veľké rezervy bez toho, že by sme ukazovali prstom na islam, pretože pohľad na európske dejiny nám ukazuje, že sme potrebovali veľmi dlho, kým sme sa to naučili.“

Náboženstvo má byť prítomné na verejnosti
Vzhľadom na politické spory o krížoch a šatkách na verejnosti kardinál povedal: „To, že náboženské symboly majú svoje miesto na verejnosti, súvisí s náboženskou slobodou. Náboženské presvedčenia sa ukazujú – pokiaľ nie sú zatlačené do súkromia – v budovách, na obradoch a zvykoch, v hodnotách. Náboženstvo je aj v konvenciách ľudských práv definované ako náboženská sloboda a aj ako niečo verejné. V tom je Cirkev s inými náboženstvami jednotná.“
Právo na prítomnosť na verejnosti majú všetky náboženstvá, ako konštatoval kardinál. „Prirodzene, že sú tu isté proporcie, Keď sa 80 percent Rakúšanov hlási ku kresťanstvu, tak má kresťanstvo iste iný význam ako budhizmus v Rakúsku. Budhizmus nediskriminujeme, keď poukazujeme na kresťanský charakter Rakúska. Čo neznamená, že iným náboženstvám sa má brániť verejne žiť svoje zvyky a znamenia.“
Autor v knihe vedie rozhovor aj s bývalým prezidentom Heinzom Fischerom, Franzom Fiedlerom, aj s vnukom posledného rakúsko-uhorského cisára, Karolom Habsburgom. –zg-

18. október – Milión detí sa modlí ruženec!

Mníchov, 1.10.2017 (kath.net/ KiN) 021 181 – Celosvetová katolícka nadácia „Kirche in Not“ vyzýva aj tento rok k účasti na akcii

„Milión detí sa modlí ruženec“.

Na celom svete sa v stredu, 18. októbra o 9.00 hod. miestneho času zhromaždia deti každého veku, aby sa modlili za jednotu a pokoj vo svete. V mnohých regiónoch sveta sa vyučovanie na pol hodinu preruší.
Detská ružencová akcia vznikla v r. 2005 vo Venezuele. Iniciátori dôverujú výroku svätého pátra Pia, ktorý znie:
„Keď sa milión detí modlí ruženec, zmení sa svet.“
Tak dostala iniciatíva svoj názov. A október je predsa ružencový mesiac!
„Kirche in Not“ Nemecko podporuje akciu prospektami s návodom na modlitbu ruženca, krátkymi meditáciami k desiatkom a úmyslami modlitieb, a zdôrazňuje sa v nich aj ochota po spore sa znova zmieriť a deliť sa s núdznymi. Fary ho dostanú bezplatne, inak stojí 20 centov. –zg-

Pápež povolal na najvyšší súd svojho kritika Burkeho

Vatikán, 30.9.2017 (KAP) 021 180 – Pápež František povolal kardinála Raymonda Lea Burkeho (69) za člena najvyššieho cirkevného súdu – Apoštolskej signatúry. Vatikán to oznámil 30. septembra. Kardinál Burke tak znovu dostáva pozíciu v justičnom orgáne, ktorý viedol do novembra 2014 ako jeho prefekt. Súčasným prefektom súdu je naďalej jeho nástupca kardinál Dominique Mamberti.
Američan Burke sa považuje za najvyprofilovanejšieho kritika pápeža. Patrí k signatárom listu pápežovi s tzv. „dubia“ – výzve Františkovi, aby objasnil morálno-teologické výpovede „Amoris laetitia“. V tej súvislosti hrozil kardinál Burke aj „formálnym napomenutím“ pápeža. Vo februári 2017 vyslal František toho cirkevného právnika a skúseného sudcu ako mimoriadneho vyšetrovateľa v škandále zneužívania na pacifický ostrov Guam.
Spolu s Burkem menoval pápež za člena Apoštolskej signatúry aj emeritného vikára kardinála Agostina Valliniho (77), ktorý bol šéfom Signatúry pred Burkem, emeritného arcibiskupa Ancony, kardinála Edoarda Menichelliho (77) a belgického biskupa Rímskej kúrie Fransa Daneelsa (76) – obaja majú dlhoročné skúsenosti na súdnom dvore. Menovanie dostal aj Johannes Willibrordus Maria Hendriks (62), cirkevný právnik a pomocný biskup v Diecéze Haarlem-Amsterdam. –zg-

Štátny sekretár chce viesť dialóg s kritikmi pápeža

Rím, 30.9.2017 (kath.net) 021 179 – Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin chce viesť dialóg s vnútro-cirkevnými kritikmi pápeža Františka. Informovala o tom talianska spravodajská agentúra INSA.
„Je dôležité viesť dialóg aj v rámci Cirkvi. Ľudia, ktorí majú iný názor, vyjadrujú svoj nesúhlas. Ale o týchto veciach musíme diskutovať s argumentmi a pokúšať sa vzájomne sa pochopiť,“ konštatoval kardinál Parolin na okraj konferencie v Ríme. Reagoval tak na nedávno uverejnenú iniciatívu „synovskej korektúry pápeža“. List iniciatívy obviňuje pápeža z heréz v istých otázkach ako manželstvo a prijímanie sviatostí. –zg-

Kardinál proti „alarmistickému výkladu k Amoris laetitia“

Cornwall, 30.9.2017 (kath.net/jg) 021 178 – Kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov, sa vyslovil proti „alarmistickému a nedôkladnému výkladu apoštolskej exhortácie Amoris laetitia. Informoval o tom katolícky portál Crux.
„Pápežský dokument neobsahuje nijaké zmeny náuky, alebo sviatostnej disciplíny, ale pastoračné vyjadrenie, ktoré zohľadňuje to dobré v ľudskej osobe v jej jednotlivých okolnostiach,“ povedal kardinál Ouellet na plenárnom zasadnutí kanadských biskupov 25. septembra v kanadskom Cornwalle a zdôraznil:
„Alarmistická interpretácia vidí v dokumente zlom s Tradíciou, ktorý neobsahuje. Voľná interpretácia, ktorá oslavuje prístup znovu zosobášených rozvedených ku sviatostiam, rovnako nezodpovedá textu a úmyslom pápeža. Ôsma kapitola exhortácie je volaním po novej pastoračnej konverzii, ktorá trpiacim ľuďom prináša útechu. Zatiaľ čo mnohí to prijímajú pozitívne, vidia iní riziko zlomu s Tradíciou a disciplínou Cirkvi.“
Ôsma kapitola sa stala akýmsi interpretačným kľúčom dokumentu. Dokument sám si zaslúži viac pozornosti ako verejná diskusia o sporných bodoch. Pápež František vidí ako centrálne kapitoly 4 a 5. Dokument sa musí čítať a chápať ako celok, aby sme správne videli hranice a mieru pastoračnej orientácie. Kritika dokumentu je často vytrhnutá zo súvislostí.
Vzhľadom na priepasť, ktorá tu je medzi náukou Cirkvi a životom párov a rodín, je ´Amoris laetitia´ pre Kanadu naliehavo potrebný dokument. Táto priepasť sa od Druhého vatikánskeho koncilu ešte prehĺbila. Za to môže sčasti vplyv toho, čo pápež Ján Pavol II. nazval kultúrou smrti: potrat, eutanázia, antikoncepcia, pseudo-manželstvo rovnakých pohlaví, rozvod a asistovaná samovražda,“ zdôraznil kardinál Ouellet. –zg-

‚Znalosti Biblie miznú aj v cirkevných kruhoch!‘

Fulda, 29.9.2017 (kath.net/DBK) 021 177 – „V eucharistickej modlitbe sa uvádza pápež a miestny biskup menom. To nemá nič do činenia s kultom osobnosti, ale pripomína to skutočnosť, že formálne jadro viery je osobne zodpovedným svedectvom. V Cirkvi nemôže byť nijaké anonymné vedenie. Osobná zodpovednosť sa nesmie rušiť grémiami či synodami, anonymnými veličinami, kde hrozí, že sa osobné svedectvo aj osobná zodpovednosť stratia.“ Povedal to biskup Rudolf Voderholzer z Regensburgu v homílii na záverečných vešperách jesenného zasadnutia nemeckých biskupov vo Fulde. Bývalý profesor dogmatiky z Trieru ďalej povedal:
„Sv. Bonifác nám svojím pôsobením a príkladom pripomína ‚martyrologické‘ poslanie, to znamená povinnosť osobného vyznania a svedectva v apoštolskej službe. Kolegialita biskupov neruší osobnosť a osobnú zodpovednosť jednotlivca, ale predpokladá ju, ako nám to jasne hovorí Sväté písmo.“ –zg-

Nemecko: Biblia už nie je pre evanjelickú cirkev normatívna

Hamburg, 29.9.2017 (kath.net) 021 176 – „Biblia už nemá pre Evanjelickú cirkev Nemecka (EKD) normatívny význam. Ukázalo sa to v diskusii o požehnávaní a „sobášení“ homosexuálov,“ povedal evanjelický farár a známy spisovateľ Ulrich Parzany pre ZEIT, ako informovala „idea“.
„Vzťah muža a ženy je zameraný na to, aby dával život deťom. V homosexuálnom partnerstve to nie je možné. Nazývať ho manželstvom je svojvôľa. To, že sa na tom zúčastňujú cirkvi, nechápem. Oddeľujú sa tým od spoločenstva väčšiny kresťanov. Je tu trhlina medzi cirkvami Ázie, Afriky a západnej Európy,“ povedal Parzany. Zdôraznil, že o pravde sa nehlasuje mocou. „Prečo by mala byť osvietenstvom určená teológia tá správna? Je to jediná časť sveta, kde cirkev nerastie.“
Parzany v tejto súvislosti tiež kritizoval, že „na lekárov, ktorí chcú homosexuálom pomáhať terapiou a nemajú vôbec chuť považovať ich homosexuálny sklon za O.K., spoločnosť tak útočí“. „Je síce pravdou, že všetci, ktorí majú homosexuálne sklony, hovoria: ´Keby ma len uznali s mojou homosexualitou, bol by som šťastný´“. „No agresívni mudrlanti ich okamžite kriminalizujú.“ Na otázku, či smú kresťania voliť stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), teológ vysvetlil, že očividne aj v tejto strane sú ľudia, ktorí sa hlásia ku Kristovi: „Či zdieľam ich politický názor, je iná vec. Ale ani ma nenapadne, aby som pochyboval o ich kresťanstve.“ –zg-

Grécko-pravoslávna cirkev vyzýva k bojkotu Lidla

Atény, 29.9.2017 (kath.net) 021 175 – V Grécku vyzvali predstavitelia najväčšej Grécko-katolíckej cirkvi k bojkotu supermarketov Lidl. Informovala o tom nemecká evanjelická agentúra „idea“. Dôvodom je, že na baleniach značky „Eridanous“ vyretušovali kríže na kostoloch gréckeho dovolenkového ostrova Santorin.
Podľa hovorcu má byť táto téma na programe v októbri na synode. Pravoslávni kresťania, ktorí tvoria v Grécku veľkú väčšinu, sa majú vzdať produktov Lidla. Firma sa už za svoj postup ospravedlnila. –zg-

Dánsko: Ministerka uverejnila karikatúru Mohameda

Kodaň, 29.9.2017 (kath.net) 021 174 – Dánska ministerka pre imigráciu Inger Stojberg dala na Facebook svoj iPad s tou karikatúrou Mohameda, ktorá pred vyše 10 rokmi vyvolala veľký protest v moslimskom svete. Reagovala tak na rozhodnutie dánskeho múzea Skovgaard vo Viborgu, že túto karikatúru nezaradí do svojej novej výstavy o rúhaní sa od reformácie. Informovali o tom noviny „Jerusalem Post“.
„Rešpektujem síce rozhodnutie múzea a je k nemu oprávnené, no sama to považujem za hanbu,“ uviedla Stojbergová na Facebooku.
Sporná karikatúra ukazuje bradatého muža s bombou v turbane.
Stojergová napísala, že karikatúra jej pripomína, že žije v slobodnej krajine, k čomu patrí aj sloboda slova vrátane slobody kritizovať náboženstvá. „Úprimne povedané mali by sme byť na karikatúry Mohameda hrdí,“ uviedla ministerka.
V r. 2006 sa pre túto karikatúru uskutočnili tri útoky na dánske veľvyslanectvá. V nepokojoch, ktoré so sebou priniesla táto karikatúra na Blízkom Východe, v Afrike a Ázii, zomrelo najmenej 50 ľudí. Karikatúra, ktorú mnohí moslimovia považujú za rúhavú, uverejnili ako prvé dánske noviny „Jyllands-Posten“. –zg-

Pápež František povzbudil európskych biskupov

Vatikán/Bielorusko, 28.9.2017 (RV) 021 173 – Svätý Otec František zaslal pozdrav účastníkom plenárneho zasadnutia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktoré po prvýkrát v histórii hostí hlavné mesto Bieloruska Minsk. Pápež ich povzbudzuje, aby „pokračovali v dôležitej práci zameranej na určenie spôsobov pastoračnej spolupráce medzi rôznymi krajinami, oceňujúc rôznorodosť a podporujúc iniciatívy solidárnosti a bratstva“.
V liste, ktorý v pápežovom mene podpísal a zaslal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa ďalej píše: „Jeho Svätosť verí, že stretnutie prispeje k upevneniu vzťahov jednoty a spoločenstva medzi európskymi biskupmi, dajúc ďalší a odvážny impulz misii Cirkvi v Európe predovšetkým v prospech mladých, aby sa im pomohlo objaviť vo svetle viery vlastné povolanie v kresťanskej komunite a v spoločnosti“. -ej-

Kardinál Sarah o vážnej kríze v Cirkvi

Vatikán-Herzogenrath 28.9.2017 (kath.net) 021 172 – Kardinál Sarah napísal príspevok k Liturgickému semináru“, ktorý sa konal v nemeckom Herzogenrathe, ktorý prečítali, pretože nemohol prísť osobne. Uvádza v ňom okrem iného:

Vážna kríza viery – nielen u veriacich, ale aj – a predovšetkým – u mnohých kňazov a biskupov – nás urobila neschopnými chápať eucharistickú liturgiu ako obetu, ako raz pre vždy dokonané identické konanie Ježiša Krista – ktoré sprítomňuje obetu na kríži nekrvavým spôsobom všade v Cirkvi po všetky časy, na všetkých miestach, u všetkých národov. Často sú tu sklony priam bezbožne redukovať svätú omšu na jednoduché jedlo, na slávenie profánnej oslavy a na celebrovanie iba ľudského spoločenstva, alebo – ešte horšie – na obrovské odpútanie sa od strachu pred životom, ktorý už nemá zmysel, alebo od strachu stretnúť sa s Bohom tvárou v tvár, pretože jeho pohľad nás odhaľuje a núti hľadieť na špatnosť nášho vnútra v celej pravde a nerozptýlene. No svätá omša nie je zábavné trávenie času. Ona je živou obetou Krista, ktorý zomrel na kríži, aby nás vyslobodil z hriechu a smrti a aby nám zjavil lásku a slávu Boha, Otca.
Mnohí ľudia nevedia, že účelom každého slávenia omše je sláva Boha a poklona Bohu, spása a posväcovanie človeka, pretože toto veľké dielo liturgie „dokonale oslavuje Boha a posväcuje ľudí,“ (Sacrosanctum Concilium 7). Túto náuku koncilu väčšina veriacich – vrátane kňazov a biskupov – nepozná. Presne tak, ako ani nevedia, že praví ctitelia Boha nie sú tí, ktorí liturgiu reformujú podľa svojich predstáv, svojej kreativity, aby z toho vytvorili niečo, čo sa páči svetu – ale sú to tí, ktorí s Evanjeliom svet od základu pretvárajú, aby mu umožnili prístup k liturgii, ktorá je odrazom tej liturgie, ktorá sa od večnosti slávi v nebeskom Jeruzaleme. …
Treba preto konštatovať, že závažná a hlboko siahajúca kríza, ktorá od koncilu otriasa liturgiou a samotnou Cirkvou a naďalej ňou bude otriasať, vyplýva z toho, že jej CENTROM už nie je BOH a poklona Bohu, ale sú to ľudia ich údajná schopnosť niečo „podnikať“, aby sa počas slávenia Eucharistie mali čím zamestnávať. Aj dnes ešte veľký počet kňazov podceňuje závažnú krízu, ktorú Cirkev prekonáva – relativizmus pri sprostredkovaní náuky viery a morálky, vážne zneužívania, odsakralizovanie a banalizovanie Svätej liturgie, ako aj čisto sociálny a horizontálny pohľad na poslanie Cirkvi. …
Mnohí ľudia odmietajú hľadieť do tváre dielu sebaničenia Cirkvi nimi samými, plánovaným odtrhnutím sa od jej dogmatických, liturgických, morálnych a pastoračných základov. Hoci sa množia hlasy vysoko postavených duchovných, ktorí tvrdohlavo naďalej tvrdia očividné dogmatické, morálne a liturgické omyly stokrát odsúdené a tým spolupôsobia na ničení aj toho mála viery, ktorá ešte v ľude zostala, a hoci loďka Cirkvi prekonáva búrlivé more tohto dekadentného sveta a vlny tak veľmi narážajú na loďku, že už je naplnená vodou – volá rastúci počet duchovných a veriacich: „Všetko v poriadku (na potápajúcej sa lodi).

Celibát pre nebeské kráľovstvo

Regensburg, 28.9.2017 (kath.net) 021 171 – „Slobodní pre nedelenú službu – kňazi a celibát pre nebeské kráľovstvo“ – tak znel titul pastierskeho listu diecézneho biskupa Ragensburgu Rudolfa Voderholzera k veľkonočnej dobe pokánia. Z listu teraz vyberáme:

Najhlbším dôvodom celibátu kňazov je príklad Ježiša, nášho Pána. Ježiš žil bez manželstva a vzdal sa založenia rodiny – ženy aj detí. Nielen dnes je táto forma života „pohoršujúca“. V jeho dobe sa v židovstve život bez manželstva vykladal ako porušenie Božieho prikázania plodením potomstva množiť Boží ľud a otvárať budúcnosť. Keď ho k tomu oslovili, Ježiš odpovedal: „Sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo“ (Mt 19, 12).
Ježišov celibát je teda telo a dušu zahrňujúce svedectvo celého človeka. Ten vyjadruje: Aké veľké musí byť Božie kráľovstvo, keď je niekto ochotný vzdať sa niečoho tak dôležitého a pekného, ako manželská láska a vlastné deti! Všetci evanjelisti nám podávajú Ježišovo radikálne očakávanie nasledovníctva u učeníkov vo vlastnom zmysle slova. Ak majú „všetko opustiť“ a ak už všetko opustili (porovn. Mk 10,28; Mt 19,27; Lk 18,28), tak to zahŕňa aj vlastnú rodinu. Aj apoštol Pavol žil ako slobodný a odporúčal túto formu života všetkým, ktorí chcú nedelene nasledovať Krista (1 Kor 7,7).
Celibát pre Božie kráľovstvo manželstvo neznehodnocuje, naopak. Vhodný pre kňazské povolanie nie je nijaký muž, ktorý manželstvom pohŕda, alebo si ho neváži. Práve preto, že manželstvo je takým veľkým dobrom, môže byť vzdanie sa ho znamením, ktoré vždy vyvolá pozornosť a dáva zamyslieť sa. Veľké ocenenie manželstva muža a ženy na jednej strane a veľké ocenenie celibátu pre nebeské kráľovstvo na strane druhej sa dokonca vzájomne podmieňujú. Ukazuje to súčasná spoločenská diskusia, v ktorej Katolícka cirkev naďalej stojí sama so svojou obranou manželstva.
Pritom by sme mali realisticky uznať: obe formy života majú svoju veľkosť, ale aj svoje výzvy. V oboch je potrebné zriekanie, poslušnosť a – aj keď odlišným spôsobom – čistota. Obe formy života môžeme žiť ako múdri nasledovníci Krista iba vo viere a v modlitbe s ochotou k odovzdanosti a vernosti. Obe potrebujú stále nové prehĺbenie vzťahu ku Kristovi. „Panenstvo a manželstvo sú odlišné formy milovať a musia byť, pretože človek nemôže žiť bez lásky. On zostáva pre seba samého nepochopiteľnou bytosťou, jeho život je bez zmyslu, ak sa mu nezjaví láska“ (sv. Ján Pavol II.) ako cituje pápež František v „Amoris laetitia“ (161) svojho predchodcu.

* * * * * * *

K FATIMSKEJ PANNE MÁRII:
Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, s hlbokou úctou sa ti klaniame, Obetujeme ti najsvätejšie Telo, krv, dušu a božstvo nášho Pána Ježiša Krista, prítomného vo svätostánku. Pre jeho nekonečné zásluhy ťa prosíme, odpusť nám všetky hriechy. A nielen nám, ale aj všetkým našim priateľom i nepriateľom.
Pokorne ťa prosíme, odpusť nám všetky urážky, ktorých sa ti denne od nás dostáva. Odpusť nám aj tie, ktorými sme urazili Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktoré ťa tak veľmi miluje.
Jej prostredníctvom ti obetujeme naše modlitby, obety a všetky dobré skutky ako náhradu za neprávosti, spáchané proti jej Nepoškvrnenému Srdcu.
Obetujeme ich tiež za našu mládež, jej rodičov a vychovávateľov. Prijmi ich aj za obrátenie hriešnikov, pohanov a našich bratov žijúcich v blude.
Vrúcne ťa prosíme, daj nám svätých kňazov, biskupov a apoštolov. Zveľaďuj a chráň svoje dielo, aby sme jednotne a horlivo pracovali za rozšírení Božieho kráľovstva na zemi. Nech sa vždy stane tvoja svätá vôľa.
Odovzdávame sa ti, obetujeme a zasväcujeme v spojení s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie.
Dopraj nám všetky milosti. Daj, aby sme ťa lepšie poznali a z lásky ti slúžili. Zmiluj sa nad dušami v očistci.
Nakoniec ti vrúcne ďakujeme, za všetko, čím si obdaril našu dušu a naše telo.
Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, buď nám spásou. Kráľovná presvätého ruženca, oroduj za nás. Amen.
(S povolením cirk. vrchnosti Nitra č.1285/46)

K DUCHU SVÄTÉMU: Pane, zošli svojho Ducha a obnovíš tvárnosť zeme! Pane, obnov svoje prvé Turíce. Ježišu, udeľ všetkým milovaným kňazom dar rozlišovania duchov, obdaruj ich všetkými svojimi darmi, rozmnož ich lásku, urob z nich neohrozených apoštolov a pravých svätých medzi ľuďmi.
Duchu Svätý, Bože lásky, príď ako mocný vietor do našich katedrál, do večeradiel, do najbohatších domov práve tak, ako do najpokornejších príbytkov. Naplň celú Zem svojím svetlom, svojou útechou a svojou láskou! … Príď a povzbuď ľudí v tejto dobe takej plnej úzkostí, osvetli neistú budúcnosť mnohých, upevni tých, ktorí ešte váhajú na Božích cestách.
Duchu svetla, rozptýľ všetky temnoty zeme, uveď blúdiace ovce do Božieho ovčinca, pretrhni oblaky prikrývajúce tvoje tajomné svetlo. … Naplň všetky srdcia svojimi premnohými a vzácnymi darmi, ó božský plod obety Kalvárie, … (Krátené: Marthe Robinová, Turíce 26. mája.1939)

Sv. MICHAL ARCHANJEL, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen. Sláva Otcu …

Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom. Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote. Skrze nášho Pána Ježiša Krista. Amen.

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *